כרוניקה של חוסר ודאות: תמלילי ישיבות הפד במשבר הפיננסי נחשפים

חוסר ההבנה של עומק המשבר, החששות המופרזים מאינפלציה וישיבות החירום הדרמטיות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בבוקר שאחרי פשיטת הרגל של בנק ליהמן ברדרס בספטמבר 2008, מרבית בכירי הבנק הפדרלי עדיין האמינו כי כלכלת ארה"ב צומחת, וכי היא תמשיך לצמוח, ותצליח לחמוק ממיתון.

הבכירים, שהתכנסו לישיבתם המתוכננת במטה הבנק הפדרלי הצביעו פה אחד לא להוריד את הריבית. הם לא היו משוכנעים כי התרחבות המשבר הפיננסי תכביד על הכלכלה, לפי תמליל אותה הישיבה שפורסם היום על ידי הבנק הפדרלי.

אולם בדפוס שחזר על עצמו לכל אורך המשבר הפיננסי, בכירי הבנק הפדרלי הגיעו עד מהרה למסקנה כי יהיה צורך לעשות יותר. דקות ספורות בלבד לאחר פגישתם, כונסה קבוצה מצומצמת יותר של בכירי הבנק המרכזי שבה הוחלט למנוע את קריסתה של חברה נוספת שעמדה במרכז המערכת הפיננסית, שנקלעה אף היא לקשיים - ענקית הביטוח AIG.

עד סוף שנת 2008, הבנק הפדרלי הספיק להוריד את הריבית לרמה כמעט אפסית לראשונה מאז השפל הכלכלי הגדול, ולהפוך למקור המימון העיקרי של המערכת הפיננסית העולמית, על ידי העמדת הלוואות בסך מאות מיליארדי דולרים לחברות פיננסים אמריקאיות וזרות.

תמלילים של 14 ישיבות שפורסמו היום - המקיפים שמונה ישיבות מדיניות מתוכננות שקיימה ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) במהלך 2008 וכן שש ישיבות חירום נוספות באותה שנה - מספקים תמונה מקיפה יותר של מהלכי הבנק הפדרלי בשיאו של המשבר הפיננסי החמור ביותר בתולדות ארה"ב.

התמלילים מראים כי תגובתו הראשונית של הבנק הפדרלי למשבר היתה מוגבלת בשל חוסר הבנה של עומק הבעיות, ונטייה בסיסית לחשוש יותר מסיכון האינפלציה מאשר עלייה בפועל של שיעור האבטלה. ואולם הם מצביעים גם על כך שבכירי הבנק הפדרלי הגיבו בהחלטיות ברגע שהמשבר הכה בהם, ובכך אולי מנעו מיתון עמוק עוד יותר.

נגיד הבנק המרכזי ברננקיצילום: בלומברג

נקודת המפנה היתה פגישת הבנק הפדרלי ב-16 בספטמבר ב-2008, ששמה קץ לימים שבהם הבנק הפדרלי עשה רק מה שנדרש ממנו, וסימנה את תחילתו של המרוץ לנקוט בכל צעד מדיניות אפשרי, ובכלל זה צעדים רבים שלא נוסו לפני כן.

מתמלול הישיבה עולה כי בכירי הבנק המרכזי לא היו בטוחים האם קריסת ליהמן ברדרס תפגע בכלכלה כולה. יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, אמר לעמיתיו כי ברור כי הכלכלה שקעה במיתון, אולם למרות זאת עדיין התנגד להורדת הריבית.

"הורדת הריבית תהיה צעד גדול מאוד שישדר מסר חזק ביותר לגבי התחזיות שלנו לכלכלה ולגבי כוונתנו בהמשך", אמר ברננקי. "אני רוצה להיות בטוח לגמרי לגבי השינוי הזה לפני שאנקוט בו מחשש, למשל, להשלכותיו על הדולר, מחירי הסחורות וכדומה. לכן זה צעד שבו צריך לנקוט רק אם אנחנו מאוד בטוחים שזה הכיוון בו אנחנו רוצים ללכת".

בכירים אחרים הדגישו אף הם בישיבה כי הבנק הפדרלי צריך להתמקד בייצוב המערכת הפיננסית, ובכלל זה גופים המגובים על ידי הממשלה כמו חברות המשכנתאות פאני מיי ופרדי מאק, וכי הם טרם השתכנעו כי הכלכלה כולה זקוקה לתמיכה. במהלך הישיבה, הוזכרה המילה "אינפלציה" 129 פעמים, ואילו במילה מיתון נעשו שימוש חמש פעמים בלבד.

תחושת חוסר הוודאות הזו, שליוותה את הבנק הפדרלי מאז חודש ינואר של אותה שנה, לא נמשכה זמן רב. בשבועות הבאים, הבנק הפדרלי אימץ את תפקיד המלווה של מוצא אחרון, תוך הרחבת רשת הביטחון שלו מעבר לבנקים של וול סטריט, גם לחברות פיננסיות זרות וליצרנית מכוניות ומזון.

עד סוף 2008, הבנק הפדרלי גם החל ביישום שתי אסטרטגיות להמרצת הכלכלה, שממשיכות לעמוד במוקד מדיניותו גם כעבור יותר מחמש שנים. בנובמבר, הבנק החל לקנות אג"ח מגובות משכנתאות כדי לתמוך בשוק הדיור, ובדצמבר, הפד הוריד את הריבית לרמה כמעט אפסית, בה היא נמצאת עד היום.

הבעיות הראשונות הופיעו כבר בתחילת השנה, אולם בכירי הבנק הפדרלי לא ידעו אז שהכלכלה כבר נכנסה למיתון. אך ברננקי ויועציו הקרובים היו מודאגים. הם חששו שהצעדים שבהם נקט הבנק הפדרלי בסוף 2007 לא הספיקו, וכי הנפילות בשוקי המניות בישרו על צמצום רחב יותר בהשקעות.

בינואר 2008, במהלך בסוף השבוע של יום מרטין לותר קינג, ברננקי הגיע למסקנה שהבנק הפדרלי אינו יכול להרשות לעצמו להמתין עוד. הוא כינס שיחת ועידה בשש לפנות ערב ביום שני בה הוחלט על הורדת הריבית ב-0.75% - הורדת הריבית החדה ביותר זה למעלה משני עשורים. ג'נט ילן, אז נשיאת הבנק הפדרלי של סן פרנסיסקו, אמר לעמיתיה באותה ישיבה כי "הסיכון למיתון חמור ולמשבר אשראי, גבוה באופן בלתי מתקבל על הדעת".

עד מהרה הגיעו בכירי הבנק הפדרלי למסקנה כי לא די בהורדת הריבית. חברות פיננסיות, במיוחד בתחום המשכנתאות, החלו לקרוס מכיוון שלא הצליחו להשיג מימון. המשקיעים איבדו את אמונם ביכולת לצפות אלו הלוואות יפרעו ואלו לא. קאנטריווייד, חברת המשכנתאות הגדולה ביות בארה"ב, מכרה את עצמה בפרוטות לבנק אוף אמריקה. בר סטרנס, אחד מבנקי ההשקעות שארזו ומכרו את הכמות הגדולה ביותר של אג"ח מגובות משכנתאות, היה על סף התמוטטות.

בראשית חודש מארס, הבנק הפדרלי הגיע להחלטה רבת חשיבות. הבנק המרכזי יחליף את מקומם של המשקיעים הפרטיים כמקור המימון לחברות בוול סטריט. בשביעי במארס, הבנק הפדרלי הציע לחברות מימון של עד 200 מיליארד דולר. כעבור שלושה ימים, ברננקי דאג לכך שמקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי יאשרו הכפלה של הסכום ל-400 מיליארד דולר, תוך שהוא אומר לעמיתיו, "אנחנו חיים בתקופה מאוד מיוחדת". לבסוף, ב-16 במארס, הבנק הפדרלי הסיר בפועל כל הגבלה על היקף המימון. הפד גם הודיע כי יסייע במימון חילוצו של בר סטרנס.

עד סוף אפריל, הבנק המרכזי גם הוריד את הריבית בארה"ב ל-2% לעומת רמה של 5.25% בספטמבר - אחת מהורדות הריבית החדות ביותר בתולדות הפד.

לזמן מה, נדמה היה כי שיאו של המשבר חלף. בכירי הבנק הפדרלי העריכו כי הכלכלה תצליח לחמוק באופן דחוק ממיתון. הם צפו צמיחה שנתית של 0.3%-1.2% בשנת 2008, ושיפור בצמיחה ב-2009, בין השאר מכיוון שחשבו שהבנק המרכזי עשה די כדי לייצב את הכלכלה. יתר על כן, כמה מבכירי הבנק אף החלו להביע חשש מהתפרצות אינפלציונית.

אולם בפועל, מערכת המימון של שוק הדיור המשיכה להתפורר. הממשל נאלץ לגבש תוכנית לחילוץ פאני מיי ופרדי מאק - עמודי התווך של שוק המשכנתאות - תוך שהוא נשבע שלא יהיה צורך ליישם אותה. התרחבות המחנק לחברות נוספות הגביר את הביקוש להלוואות הבנק הפדרלי.

לכל אורך הקיץ, הבנק הפדרלי המשיך להרחיב את רשת הבטחון שלו, והגדיל בהדרגה את כמות הכסף שהזרים למערכת הפיננסית ואת רשימת החברות שהוא מוכן לתמוך בהן.

עד אמצע ספטמבר, התברר כי לא די בכך. המשבר הגיע, ממש כמו שכתב פעם ארנסט המינגוויי על פשיטת רגל, "בהדרגה, ואז בפתאומיות".

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד