11 שנות מחקר מראות: אין הוכחה ששימוש בסלולר גורם לסרטן

שורה של מחקרים שנערכו בבריטניה ב-11 השנים האחרונות לא מצאו ראיות לסיכונים בריאותיים כתוצאה מגלי הרדיו שמיוצרים על ידי טלפונים סלולריים; עם זאת, עדיין ממשיכים להתפרסם המוני מחקרים סותרים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

מפחדים עדיין מהסכנות הטמונות במכשירי הסלולר? מחקר בריטי חדש עשוי להרגיע אתכם, לאחר שמצא כי שימוש בטלפונים סלולריים לא מגביר את הסיכון לחלות בסרטן.

המחקר נערך במשך 11 שנים על ידי התוכנית לחקר התקשורת בסלולר והבריאות (MTHR), אשר מימנה כמה עשרות פרויקטים בנושא מכספי ממשלת בריטניה ומגזר הטלקום. יו"ר MTHR, הפרופסור לרפואה תעסוקתית וסביבתית באוניברסיטת סאותהמפטון דיוויד קוגון, הודה כי "כשהתוכנית נוסדה היו הרבה אי ודאויות לגבי סיכונים בריאותיים כתוצאה מטלפונים סלולריים וטכנולוגיות הקשורות אליהם".

עם זאת, קוגון סיכם כי "התוכנית העצמאית הזו כעת הושלמה, ולאחר מחקר מקיף לא מצאנו שום ראיות לסיכונים בריאותיים כתוצאה מגלי רדיו שמיוצרים על ידי טלפונים סלולריים או האנטנות שלהם".

הפרויקטים שנכללו בתוכנית הפריכו בין היתר טענות כי תחנות בסיס סלולריות גורמות סרטן לילדים עתידיים של נשים בהריון. המחקר בחן 1,400 מקרים של ילדים שחלו בסרטן ובדק משתנים כמו המרחק שלהם מתחנת הבסיס הקרובה ביותר בעת הלידה ותפוקת התחנה הזו. לא נמצאה שום התאמה בין אף אחד מהמשתנים לאף אחד מסוגי הסרטן.

צילום: דרימסטיים

עניין אחר שנבדק היה הקשר בין שימוש בסלולר לבין הסיכון ללוקמיה, אך מראיונות עם חולי לוקמיה לא נמצא שום קשר לשימוש קבוע בסלולר. "אף אחד מהמחקרים לא מצא קשר בין חשיפה לבין סיכון להתפתחות סרטן".

המחקר בבריטניה נשמע אמנם מעודד, אך הוא מגיע לאחר שבשנים האחרונות פורסמו לא מעט מחקרים שטוענים ההיפך. השבוע, למשל, פורסם בארה"ב מחקר שהצביע על קשר בין שנים ארוכות של שימוש בטלפון סלולרי לבין גידולים ממאירים. "אם ההנחות האלה נכונות וקרינת הסלולר אכן מסוכנת ואף קטלנית – אנחנו עלולים לראות מגפה של סרטן בקרב בני 30-40 בעתיד הקרוב, בגלל העליה בשימוש בטלפונים חכמים בקרב בני נוער", אמר ג'ון קוטס, מייסד ארגון RF Safe.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים