ילן: אשמור על ריבית אפסית ואמשיך בצמצום התמריצים

יו"ר הבנק הפדרלי של ארה"ב אמרה היום בעדותה בפני ועדת השירותים הפיננסיים של הקונגרס האמריקאי כי תמשיך במדיניות של ברננקי וכי שוק התעסוקה עדיין לא החלים באופן מלא

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו בלומברג
בלומברג

יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'נט ילן, אמרה היום כי דרושה עוד עבודה כדי להחזיר את שוק העבודה האמריקאי למצב בריא וכי היא מתכוונת להמשיך במדיניות של קודמה בתפקיד כדי להבטיח חזרה לתעסוקה מלאה ומחירים יציבים.

על אף שהצמיחה עלתה, "התאוששות שוק התעסוקה רחוקה מלהיות מושלמת", אמרה היום ילן בעדותה היום בוועדת השירותים פיננסיים בקונגרס האמריקאי. "אני מחויבת להשיג את שני החלקים של המנדט הכפול שלנו: לעזור לכלכלה לשוב לתעסוקה מלאה ולחזור לאינפלציה של 2% בזמן שאנו מבטיחים שזה לא יהיה מעל או מתחת לשיעור זה".

ילן, בת 67, העדיה היום בפעם הראשונה בתפקיד יו"ר הבנק הפדרלי על רקע לחץ של מקבלי החלטות לסגת מתוכנית רכישת האג"ח חסרת התקדים שהיא עזרה להטמיע. היא חזרה על התחזית של הבנק הפדרלי להפחתה ב"צעדים מדודים" וכי רכישת הנכסים הם "לא מסלול שנקבע מראש".

דבריה של ילן מגיעים כמה ימים בלבד אחרי פרסום דו"ח התעסוקה שהראה כי שיעור האבטלה ירד במפתיע כמעט לרמה שבה הבנק הפדרלי אמר שבה הוא יעלה את הריבית, על אף שהגידול במספר המשרות נמוך מהצפוי. ילן אמרה כי שיעור האבטלה בלבד הוא לא מדד ראוי לבדיקת חוסן שוק התעסוקה.

"אלה שמחוסרי עבודה במשך יותר משישה חודשים ממשיכים להוות נתח גדול מהמובטלים, ומספר האנשים שעובדים במשרות חלקיות והיו מעדיפים לעבוד במשרות מלאות נשאר גבוה מאוד", היא אמרה. "הדברים האלה מדגישים את ההתחשבות ביותר משיעור האבטלה כשמעריכים את המצב של שוק העבודה האמריקאי".

ילן אמרה גם כי הבנק הפדרלי "בוחן מקרוב" את ההפכפכות בשווקים פיננסיים בעולם וכי "לתחושתנו בשלב זה ההתפתחויות האלה לא מהוות סכנה ממשית על התחזית הכלכלית של ארה"ב".

ילן ניצלה את ההזדמנות כדי לשבח את קודמה בתפקיד, בן ברננקי, שעזר "לחזק את הכלכלה שלנו ואת המערכת הפיננסית". והיא אמרה כי היא תמשיך באסטרטגיה שלו. "אני מצפה במדיה רבה להמשכיות בגישה של FOMC (ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי) כלפי המדיניות המוניטרית", אמרה ילן. לדבריה, היא כיהנה בוועדה בזמן ש"עיצבנו את המדיניות הנוכחית שלנו ואני תומכת באסטרטגיה הזו מאוד".

הבנק הפדרלי הודיע בדצמבר כי הוא יתחיל להפחית את קצב רכישת הנכסים החודשי שלו, וציין את ההתקדמות בשוק התעסוקה כגורם לכך. הוא הודיע באותו חודש על הפחת של 10 מיליארד דולר בתוכנית בכל חודש, ובינואר הוא פירסם הודעה דומה – מה שהביא את תוכנית רכישת האג"ח החודשית ל-65 מיליארד דולר.

הבנק המרכזי אמר כי הוא ימשיך לרכוש אג"ח עד שהתחזית עבור שוק התעסוקה תשתפר באופן משמעותי. מקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי מעוניינים גם להבטיח למשקיעים כי בזמן שהבנק מצמצם את רכישת האג"ח, הוא עדיין מתכוון לשמור על הריבית ברמה הקרובה לשפל.

החל מדצמבר 2012, ועדת השוק הפתוח אמרה כי היא תמור על הריבית הרמה הקרובה ל-0% לפחות כל עוד שיעור האבטלה נמצא מעל שיעור של 6.5%. בפגישת הוועדה בדצמבר 2013 היא חזרה על הצהרה זו – אסטרטגיה שעליה חזרה היום ילן.

שיעור האבטלה בארה"ב ירד בינואר ל-6.6%, השיעור הנמוך ביותר מאז אוקטובר 2008, לעומת שיעור של 6.7% בדצמבר 2013, לפי נתוני משרד העבודה האמריקאי. הגידול במספר המשרות בחודשים דצמבר וינואר היה הגידול הדו-חודשי הנמוך ביותר זה שלוש שנים. הפגישה הבאה של FOMC תיערך ב-18-19 מארס ועד אז יצברו נתונים כלכליים נוספים, כולל דו"ח התעסוקה של פברואר.

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"