למרות הטלטלה בשווקים המתעוררים: הפד צפוי להמשיך בצמצום רכישות האג"ח

הבנק צפוי לצמצם את ההרחבה הכמותית ב-10 מיליארד דולר נוספים בחודש בישיבתו האחרונה של הנגיד בן ברננקי לפני שיעביר את השרביט לסגניתו ג'נט ילן

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

הטלטלה בשווקים המתעוררים ודו"ח התעסוקה המאכזב בארה"ב לא צפויים להרתיע את הבנק הפדרלי מהמשך צמצום תוכנית ההרחבה הכמותית בישיבתו האחרונה של הנגיד בן ברננקי שתתקיים היום.

על רקע סימני שיפור בכלכלה האמריקאית צפוי הבנק הפדרלי להודיע היום על צמצום רכישות האג"ח הממשלתיות והאג"ח מגובות המשכנתאות ב-10 מיליארד דולר נוספים, מה שיביא את היקף רכישות הנכסים הכללי לסכום של 65 מיליארד דולר בחודש.

ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) היום תהיה האחרונה של נגיד הבנק הפדרלי בן ברננקי, יומיים לפני שיעביר את התפקיד לידיה של סגניתו ג'נט ילן. ברננקי ניווט את הבנק הפדרלי במהלך כהונתו בת שמונה השנים בתקופה לא פשוטה, שבמהלכה הגדיל את מאזני הבנק הפדרלי ל-4 טריליון דולר ושמר על ריבית אפסית כדי להוציא את הכלכלה האמריקאית מהמשבר החמור ביותר זה כמה עשורים.

כעת, משהתבהר המצב והאבטלה בארה"ב יורדת, מצמצם הבנק הפדרלי את רכישות האג"ח שנועדו לעודד את הכלכלה. בינואר החל צמצום ההרחבה מ-85 מיליארד דולר בחודש ל-75 מיליארד דולר בחודש. עם זאת, הבנק לא צפוי להעלות את הריבית.

יו"ר הבנק הפדרלי בן ברננקי, וסגניתו ג'נט ילן (ברקע) שתחליפוצילום: בלומברג

דו"ח התעסוקה שפורסם בתחילת החודש בארה"ב הראה כי לכלכלה האמריקאית נוספו פחות משרות מהצפוי, מה שהעלה חששות לגבי המשך צמצום התוכנית. ואולם נתונים מעודדים שפורסמו בשבועות האחרונים בתחומי הצריכה הפרטית והתפוקה התעשייתית חיזקו את ההערכות לגבי התאוששות הכלכלה האמריקאית.

ירידות בשווקים המתעוררים בשבועות האחרונים הובילו אף הן לספקות באשר להמשך צמצום ההרחבה, והיום העלה הבנק המרכזי של טורקיה באופן חד את הריבית כדי לבלום את נפילת הלירה הטורקית. "השווקים המתעוררים חווים זעזוע מסיבות שכמעט או בכלל לא קשורות לכך שהבנק הפדרלי צפוי להמשיך ולצמצם את ההרחבה הכמותית", אמר רוברטו פרלי, בכיר לשעבר בבנק הפדרלי וכיום שותף בחברת המחקר קומרסטון מקרו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד