אובמה הכריז על העלאת שכר המינימום: "אימרו כן. תנו לאמריקה העלאה"

בנאום מצב האומה הודיע אובמה על העלאת שכר המינימום בחוזים עתידיים מ-7.25 דולר לשעה ל-10.10 דולר לשעה; "אי השוויון העמיק"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

לאחר חמש שנים של מאבקים פוליטיים קשים, הכריז הלילה נשיא ארה"ב ברק אובמה על עצמאות מהקונגרס, כאשר התחייב לטפל בעצמו בפערים הכלכליים בשורה של יוזמות בנושא משרות, משכורות ופנסיות ללא צורך באישור המחוקקים.

אובמה השתמש בנאום "מצב האומה" השנתי שנשא הלילה כדי להודיע על צעדיו אלה בצו נשיאותי אשר כולל העלאת שכר המינימום לעובדים פדרליים. "אני רוצה מאוד לעבוד עם כולכם", אמר אובמה לחברי קונגרס משתי המפלגות בנאום. "אך ארה"ב לא דורכת במקום – וגם אני לא. לכן בכל מקום ובכל זמן שבו אני יכול לנקוט צעדים ללא חקיקה כדי להרחיב את ההזדמנויות עבור יותר משפחות אמריקאיות, אני מתכוון לעשות זאת".

בנאום התייחס אובמה גם למדיניות חוץ, כאשר אמר כי "דיפלומטיה אמריקאית בגיבוי איום הכוח" אילצה את סוריה לוותר על נשק כימי וכי "דיפלומטיה אמריקאית בגיבוי לחץ" הביאה את איראן לשולחן המשא ומתן. הוא שב וחזר על תוכניתו להוציא חיילים מאפגניסטן השנה ואיים שוב להטיל וטו על סנקציות על איראן שמאיימים על מאמציו הדיפלומטיים.

ואולם הסוגיה העיקרית שעמדה במרכז הנאום היתה הפערים המתרחבים בין העשירים ליתר התושבים בארה"ב. "מצבם של אלה שבפסגה מעולם לא היה טוב יותר, אך השכר הממוצע בקושי עלה. אי השוויון העמיק. הניידות כלפי מעלה קפאה", אמר. "האמת הקשה היא שאפילו בעיצומה של ההתאוששות, יותר מדי אמריקאים עובדים יותר מאי פעם רק כדי לגמור את החודש, שלא לדבר על כדי להתקדם. ויותר מדי עדיין לא עובדים בכלל, כך שהמשימה שלנו היא לשנות את המגמה הזו".

אובמה בנאומו השנתי לאומה, היום

כדי לעשות זאת, הודיע אובמה על צו נשיאותי להעלאת שכר המינימום לעובדים בחוזים פדרליים עתידיים ל-10.10 דולר לשעה לעומת 7.25 דולר, ועל יצירתן של אג"ח ממשלתיות חדשות לעובדים ללא גישה לאופציות הפרישה המסורתיות. בנאום ציין אובמה כי בהתאמה לאינפלציה, שכר המינימום החדש הוא "20% פחות מכפי שהיה כאשר רונלד רייגן עמד כאן".

בשנה שחלפה מאז שאובמה קרא להעלאת שכר המינימום לאחר ניצחונו בבחירות, העלו חמש מדינות בארה"ב את שכר המינימום שלהן, ויותר מעשר נוספות שוקלות זאת. אובמה קרא בנאומו לתאגידים בארה"ב להעלות את השכר לעובדיהם. "אימרו כן. תנו לארה"ב העלאה", אמר.

ואולם לצו שעליו הודיע אובמה לא תהיה השפעה רחבה כפי שתהיה לחקיקה של הקונגרס. לו היה הקונגרס מאשר העלאה של שכר המינימום הפדרלי מ-7.25 דולר ל-10.10 דולר לשעה, הדבר היה משפיע על 17 מיליון אמריקאים ומסייע ל-11 מיליון נוספים באופן עקיף, לפי המכון למדיניות כלכלית. הצו של אובמה, לעומת זאת, ישפיע על פחות עובדים בתחילה, משום שהוא תקף רק לחוזים חדשים או מחודשים. בסופו של דבר הוא ישפיע על מאות אלפי עובדים לכל היותר, לפי הערכות.

על אף הצו, הבהיר אובמה בנאום כי הוא אינו מוותר על הקונגרס ושב והדגיש כמה מהנושאים שהוא רוצה לקדם, כמו הארכת תוקפם של דמי האבטלה, העלאה רחבה יותר של שכר המינימום ואיסור על אפליית הומוסקסואלים ולסביות במקומות עבודה. הוא קרא להרחבת הטבות המס למעוטי הכנסה בעלי ילדים. "בואו נראה איפה עוד אנחנו יכולים לעבוד ביחד", אמר.

בכירים בבית הלבן אמרו כי קיוו שהצו יפעיל לחץ על הקונגרס לאשר חקיקה להעלאת שכר המינימום אשר מקדמים שני חברי קונגרס דמוקרטים, הסנאטור טום הרקין מאיווה ונציג בית הנבחרים מקליפורניה ג'ורג' מילר.

כמה מתומכיו הליברלים של אובמה אמרו כי לא עשה מספיק וכי היה צריך להחיל את העלאת שכר המינימום גם על חוזים קיימים. "הצעד הזה, אף שהוא צעד קדימה, מעיד שהוא עדיין לא מוכן לנקוט את העמדה הלוחמנית הנחוצה כדי לנצח את אי השוויון המתרחב במדינה שלנו", אמר ג'ים דין, יו"ר ארגון Democracy for America.

בנוסף, הציע אובמה תמריצים למשאיות אשר נוסעות בעזרת דלקים אלטרנטיביים ותקנים גבוהים יותר לאלה שמשתמשות בבנזין. אובמה הודיע גם כי ייפגש עם משפחות עובדות ויבחן תוכניות הכשרה מקצועית פדרליות.

אובמה התייחס בנאום גם לרפורמה במערכת הבריאות, ההישג החקיקתי הגדול ביותר שלו, אשר ספג מתקפות באחרונה, בעיקר בשל התקלות הרבות באתרי האינטרנט של בורסות הביטוח. "יותר מתשעה מיליון אמריקאים נרשמו לביטוח בריאות פרטי או לביטוח מדיקייד", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"