הנתונים של אילון מאסק לא מסתדרים, אבל הטסלות בטוחות

מייסד טסלה טוען כי למרות הדיווחים על שריפות במכוניות טסלה, הן עדיין הרבה יותר בטוחות בהשוואה למכוניות מונעות דלק, אבל הנתונים שהוא מסתמך עליהם לא תמיד נכונים

בלומברג
טום ראנדל
בלומברג
טום ראנדל

אילון מאסק, היצרן של מכוניות ספורט, חוות סולאריות וספינות חלל, נוטה לתת הצהרות דרמטיות שמאתגרות את הדעה הרווחת, והוא צודק בדרך כלל. לא תמיד.

באחרונה פורסם בבלומברג כי מאסק התרעם על רגולטורים בתחום הרכב בארה"ב מכיוון שהשתמשו במונח "קריאה לתיקון" כדי לתאר את ההתאמות של טסלה במכוניות בניסיון למנוע התחממות יתר (מאסק שונא את המונח "קריאה לתיקון"). בעת הדיווח, המיליארדר והמייסד של טסלה ניסה להדוף את חצי הביקורת נגד מודל S של החברה אחרי שבכמה מקרים עלו באש מכוניות.

לפי הנתונים של מאסק, מכוניות קונבנציונאליות המונעות בדלק הן בעלות סבירות גבוהה פי שמונה לעלות באש, לעומת הטסלות שמונעות בבטריות. פי שמונה. גם לי זה לא נראה הגיוני, וזו הסיבה.

ההשוואה הסטטיסטית של מאסק לא עומדת במבחן מציאות בסיסי. הוא משווה את מספר השריפות השנתיות בכלי רכב בארה"ב למספר השריפות במכוניות טסלה. זה נראה הגיוני, עד שמביאים בחשבון כי יותר משני שלישים ממכוניות טסלה שאליהן הוא מתכוון נמצאות על הכביש פחות משנה.

אילון מאסקצילום: בלומברג

מתוך כל 27,400 מכוניות טסלה שנמכרו, 22,450 מכוניות נמכרו ב-2013. למעשה, 6,900 מכוניות טסלה, או כרבע מכל המכוניות שהחברה ייצרה אי פעם, נמכרו רק בשלושת החודשים האחרונים. הטסלה הממוצעת לא היתה מספיק על הכביש מספיק זמן כדי שהמספרים של מאסק יעבדו.

סטטיסטיקה שימושית יותר תהיה מספר הקילומטרים הממוצע שעברה המכונית לפני שפרצה שריפה. למזלי, הסטטיסטיקות האלה זמינות.

שלושה מקרי שריפות במכוניות טסלה דווחו אחרי יותר מ-320 מיליון ק"מ של נסיעה, לפי דובר טסלה, אלקסיס ג'ורגסון. הממוצע בארה"ב הוא 194 אלף מקרי שריפה לכל 4.8 טריליון ק"מ של נסיעות בשנה.

זה מביא אותנו ליחס של שריפה במכונית טסלה לכל 107 מיליון ק"מ. ממוצע השריפות במכוניות על הכביש הוא אחת לכל 25 מיליון ק"מ. עם ההשוואה הזאתי, מכוניות המונעות בדלק הן עדיין בעלות סבירות גבוהה פי ארבעה להישרף לעומת טסלות.

אבל גם ההשוואה הזו של היחס בין השריפות לנסועה היא נדיבה מאוד עם טסלה. הניתוח שלי משווה בין טסלות חדשות שעולות 80 אלף דולר עם הגיל הממוצע של צי המכוניות האמריקאי שמגיע ל-11.4 שנים והן בעלות סבירות גבוהה יותר לתקלות. השוואה הוגנת יותר, אם הנתונים היו זמינים, היתה לב.מ.וו או טויוטה חדשות לגמרי.

ראוי לציין כי השיטה הזו לא מביאה בחשבון את הסיבות לשריפות כדי לערוך השוואה ישירה. השריפות בטסלה נגרמו בעקבות התנגשויות עם פסולת על הכבישים, בעיה ספציפית שנמצאת תחת חקירה מתמשכת של המינהל האמריקאי לבטיחות בדרכים.
"אלה מקרים מסוימים מאוד שבהם אתה פוגע במכשול מסוים בדרך במהירות גבוהה מאוד", אמר ג'ורג'סון. "המכונית מזהה מיד שהיא פגעה במכשול, מיידעת את הנהג שהוא צריך לעצור בצד באופן מיידי, ונותנת לנהג זמן מספק לעצור כדי להתרחק ממנה בבטיחות".

היו רק שלושה דיווחים על שריפות בטסלה עד כה, שהסתיימו ללא פציעות. אלה לא הרבה מקרים לאיסוף נתונים, אבל המגמה הסטטיסטית היא לא רעה עבור טסלה. בהתחשב במספר הטסלות על הכביש ומספר הק"מ שהן עברו, מאסק צודק כי בעיית השריפות לא נראית כל כך גדולה.

באופן כללי, בטיחות המכוניות במקרי התנגשות צריכה להיות הרבה יותר חשובה עבור רוכשי המכוניות לעומת הסיכון הסביר פחות לשריפות. מודל S של טסלה זכה לציון הבטיחות הגבוה ביותר על ידי מינהל הבטיחות בדרכים. זה תחום שבו מאסק יכול באמת להתרברב במספרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"