בדיקת TheMarker |

הקשר התמוה בין המיליארדר ההולל למשלחת הישראלית לאושוויץ

(עדכון) סטיוארט ראהר - מיליארדר יהודי שהתפרסם בזכות מעשים כמו תיעוד אורגיה, איומים בנשק, התפרצויות זעם ועימותים עם כוכבים בהוליווד - הוא מהתורמים הגדולים של עמותת "מעמקים", שמימנה ב-400 אלף ד' חלק מאירועי יום השואה הבינ"ל באושוויץ ■ ניו יורק פוסט דיווח כי ראהר הוא שמימן את הטסתם של 64 ח"כים לפולין; בכנסת מכחישים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סטויארט ראהר, מיליארדר אמריקאי-יהודי ששמו נקשר בשורה של פרשיות מפוקפקות, הוא מהתורמים הגדולים של עמותת "מעמקים", שהוציאה 400 אלף דולר על הוצאות המשלחת הישראלית לאושוויץ ומימון ההוצאות של טקס רשמי שמתקיים מחר (שני), יום השואה הבינלאומי, לרגל 69 שנים לשחרור מחנה ההשמדה.

לפי מנכ"ל עמותת מעמקים, המימון כולל שכירת מטוס ובו עשרות ניצולי שואה מישראל ועוד עשרות עיתונאים, כשמטוס שני מיועד לחברי הכנסת. עם זאת, בשיחה עם דובר הכנסת נמסר כי חברי כנסת ישהו בשני המטוסים, אך הובהר כי הכנסת מכסה את כל ההוצאות של חברי הכנסת.

בדיווח מוקדם יותר היום פירסם "ניו יורק פוסט" כי ראהר הוא שמימן את הטסתם של 64 חברי כנסת מישראל לאושוויץ, ועוד 30 ניצולי שואה, כשהוציא יותר מ-600 אלף דולר על השכרת שני מטוסי בואינג 737. כמו כן דווח כי ראהר מימן את ההוצאות עבור הופעתו של הזמר האיטלקי אנדראה בוצ'לי בטקס. ראהר אמר ל"ניו יורק פוסט" כי "האירוע הזה יהיה הטקס מרומם הרוח והמרגש ביותר בזיכרון של ההיסטוריה היהודית, אירוע של פעם בחיים".

דובר הכנסת, יותם יקיר, הכחיש בתוקף את הדיווח ב"ניו יורק פוסט". לגבי סטויארט ראהר נמסר כי הכנסת אינה מכירה את האיש.

סטויארט ראהרצילום: גטי אימג'ס

הקשר בין סטויארט ראהר לעמותת מעמקים

בשבוע שעבר פורסם ב-TheMarker כי במסגרת המשלחת יתקיים בקרקוב מפגש בין־פרלמנטרי בהשתתפות אורחים מרחבי העולם, אותו יזם ואירגן ג'וני דניאלס, 27, עולה חדש מבריטניה, מייסד ומנכ"ל עמותת "ממעמקים" העוסקת בשימור זכר השואה ובחיבור ההיסטוריה היהודית אל העם היהודי ועתידו.

בשיחה שנערכה היום עם ג'וני דניאלס, מנכ"ל עמותת "מעמקים" הנמצא בפולין, אישר דניאלס כי ראהר תרם לעמותה חצי מיליון דולר, אך מראש נסגר, לדבריו, כי הכסף של ראהר לא ישמש למימון הטקס באושוויץ. בנוסף אמר דניאלס כי הפרסום ב"ניו יורק פוסט" הוא "שקר מוחלט".

"סטיוארט ראהר נתן תרומה לעמותת מעמקים, כמו רבים אחרים, של חצי מיליון דולר. אחת הסגירות שהיו לי עם סטיוארט ראהר זה שהכסף שהוא נותן לא יממן את האירוע הזה", אמר דניאלס ל-TheMarker.

למה שראהר לא יממן את האירוע?

"האירוע הזה גדול ממני, זה אירוע היסטורי ויום שכל העולם בא לראות אותו. אסור שהמימון יהיה שייך לבן אדם אחד.

אבל אתה אומר שסגרת איתו ששום דבר מהכסף שהוא נתן לעמותה ילך לאירוע הזה. הרי יכולתם לסגור שחלק מהמימון יגיע מראהר וחלקים אחרים מאנשים אחרים.

"ברוך השם הצלחנו לגייס הרבה מאוד כסף. חוץ מזה שהכנסת משלמת על עצמה. ההחלטה הראשונה שלקחתי פה זה שהמימון לא יגיע מבן אדם אחד. בסך הכול הוצאנו על האירוע 400 אלף דולר.

חששת שהשם של ראהר, עם כל השערוריות שהוא ייצר, ייקשר לאושוויץ?

"מה פתאום, הוא בן אדם טוב שתורם הרבה מאוד לעמותות. הוא בא כאיש פרטי והוא רוצה לתרום. אין בעיה עם זה.

מיהם התורמים הגדולים הנוספים?

"שני ניצולי שואה עשירים מניו יורק שביקשו ששמם לא יפורסם.

למה שימש המימון?

"בנייה של אוהל באושוויץ-בירקנאו שעלתה 150 אלף דולר. בנוסף יש מטוס שבו הטסנו 30 ניצולי שואה מישראל ועוד 30 מאירופה ועוד כ-50 עיתונאים שמגיעים לסקר את האירוע.

תגובת הכנסת

דובר הכנסת, יותם יקיר, מסר כי "הכנסת מממנת לבדה את נסיעת חברי הכנסת ועובדי הכנסת וכי הידיעה של "ניו יורק פוסט שקרית".

אבל באתר הכנסת כתוב שהמשלחת הרשמית יוצאת בשני מטוסים. לפי מה שג'וני דניאלס אומר, את אחד מהמטוסים מממנת עמותת מעמקים. אז חברי כנסת יהיו בשני המטוסים?

"כן, אבל זה בגלל הנחיות בטחוניות שמחייבות את הפיצול.

אתה לא חושב שהכנסת צריכה לבדוק את מקורות המימון של עמותות שמסייעות למדינה לכסות את ההוצאות של המשלחת הישראלית לאוושויץ?

"מה יש לבדוק פה? אני לא רואה שום בעיה עם זה.

ביחס לעמותת מעמקים נמסר מהכנסת כי היא מממנת כנראה נסיעה של אנשים אחרים במשלחת כמו ניצולי שואה שאינם ח"כים או עובדי כנסת. כפי שפורסם בשבוע שעבר ב-TheMarker, העלות לכנסת בגין נסיעת הח"כים ועובדי הכנסת היא כ-125 אלף שקל ועוד עלות דומה בגין עובדי מדינה וגופים ציבוריים שישלמו לכנסת בגין השתתפותם בטיסה.

שערוריות לצד פילנתרופיה

ראהר בן ה-64 עשה את הונו הרב מחברת הפצת התרופות קינראיי (Kinray), שהחלה כבית המרקחת של אביו והפכה לגדולה בעולם בתחומה. ב-2010 היא נרכשה תמורת 1.3 מיליארד דולר על ידי חברת שירותי הבריאות קרדינל הלת' (cardinal health), כשבאותה שנה הכנסותיה עמדו על 3.5 מיליארד דולר.

נכון ל-2013 מוערך הונו של ראהר ב-1.7 מיליארד דולר, לפי פורבס, ואת כספו הוא מפזר בשנים האחרונות בדרכים צבעוניות במיוחד, שזיכו אותו בתואר הלא רשמי "מלך הכיף". אופיו הבוטה והמוחצן הביא אותו, לצד התחככות נלהבת עם כוכבי קולנוע, בכירי וול סטריט, פוליטיקאים וספורטאים, למעשים כמו הנצחת אורגיה עם שלוש נשים בלימוזינה לאחר גירושיו מאשתו לפני כשנה, סילוקו מרשת המסעדות נובו בניו יורק והתפרצויות זעם שעימתו אותו בין היתר עם טייגר וודס, מריל סטריפ ופירס ברוסנן.

בסוף 2012 נשלח ראהר לאבחון פסיכיאטרי, בעקבות עימות קולני עם נער מעלית במגדלי טראמפ במנהטן, שם הוא מתגורר, שטען כי ראהר שלף לעברו אקדח. בפשיטה על דירתו נמצאו שני כלי נשק שהוחרמו על ידי המשטרה.

לצד השערוריות שהוא מייצר בקצב מסחרי, ראהר נחשב לפילנתרופ נדיב במיוחד. הוא הקים קרן צדקה על שמו בסכום של 100 מיליון דולר ותרם בשנים האחרונות לשורה של ארגונים, בהם 10 מיליון דולר לארגון משאלת לב בארה"ב ו-15 מיליון דולר לקרן PCF המקדמת מחקר לטיפול בסרטן הפרוסטטה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט