בלי נפט ועם המון מהגרים - כך בונים מערכת חינוך מהטובות בעולם

כמחצית מהתלמידים באונטריו שבקנדה הם ילדי מהגרים ■ חלק לא מבוטל הם ילדי אומות האינדיאנים, העניות ברובן ■ למרות זאת, המחוז עבר בעשורים האחרונים רפורמה חינוכית מעוררת התפעלות, שהזניקה את הישגי התלמידים ■ מה יכולה ישראל ללמוד ממחוז אחד קפוא ומרוחק בקנדה

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה מאור
דפנה מאור

שביתות מורים, מלחמה על פנסיות, טענות על כך שהתלמידים אינם עומדים בראש סדר היום של מערכת החינוך – שנת הלימודים 2013 לא היתה משעותיה היפות של מערכת החינוך של אונטריו.

כמחוז מבוסס תעשייה שאיננו עשיר במשאבי טבע, בניגוד למחוזות אחרים בקנדה, אונטריו נקלעה להאטה כלכלית, שהשפיעה על מצבה התקציבי של המדינה. ניסיון לקצץ בתקציבים ולהפחית בהטבות הפנסיה של המורים הוביל לשנה סוערת, שבה הורים לא מעטים בחרו לרשום את ילדיהם לבתי ספר בזרמי חינוך פרטיים למחצה או דתיים, כדי להציל אותם משיבושים בשגרת הלימודים.

שנת הלימודים הנוכחית נפתחה בנימה רגועה יותר, לאחר שהממשלה המקומית הגיעה להסכמה עם נציגי המורים. האתגר הגדול ביותר העומד בפני אנשי החינוך והמנהיגים המקומיים הוא שימור ושיפור של אחת ממערכות החינוך המרשימות בעולם.

בעוד שמודלים חינוכיים מצליחים אחרים, כמו המודל הפיני או הסינגפורי, אינם יכולים להיות מיושמים בישראל בשל ההבדלים התרבותיים והדמוגרפיים הגדולים, הרי שלאונטריו ולישראל כמה קווי דמיון גדולים שהופכים אותו למודל חיקוי רלוונטי. עם אוכלוסייה של 13 מיליון איש, 2 מיליון תלמידים, תושבים בעלי רקע תרבותי שונה וגם דוברי שפות שונות – ומהגרים רבים, אונטריו היתה בעשור האחרון מעבדה מצליחה לרפורמה חינוכית, שהביאה לא רק להישגים במבחנים, אלא לסגירת פערים בין אוכלוסיות שונות.

מדינות קטנות ונטולות משאבי טבע כמו ישראל אמורות להשקיע הרבה מאוד בהון האנושי שלהן. הן שואפות לחנך את ילדיהן להיות מתכנתים מוכשרים או יזמים חכמים שיאפשרו לכלכלותיהן לפרוש כנפיים מעל לאדמות העקרות שלהן. ואולם דווקא קנדה הגדולה, העשירה בנפט, באנרגיה, באדמות עצומות עשירות במחצבים וביערות אינסופיים, "מתאימה לפרופיל של מדינה שמסתמכת על משאבי האנוש שלה לשגשוגה" (מתוך דו"ח OECD על רפורמה באונטריו, 2011).

כיצד הושגה הצלחה זו? דו"ח OECD מונה שלושה גורמים: אוכלוסיית הגירה שרמתה גבוהה מלכתחילה, בעיקר מהגרים בעלי כישורי עבודה נחוצים; גישה רב־תרבותית מבוססת, המכבדת את חשיבותן של תרבויות שונות, שמביאה להשקעה בלימוד השפות המקומיות (בסגנון אולפן) ובשילוב של תלמידים מהגרים בכיתות רגילות; והגורם השלישי הוא מדיניות מוצהרת, בעיקר במחוזות שבהם רוב המהגרים, לתמוך בהצלחתן של אוכלוסיות אלה, כולל שיעורי תגבור ותפירת תוכנית מיוחדת לפי צורכי התלמידים המהגרים.

4 מכל 10 תלמידים 
הם מהגרים

לא פעם זוקפת ישראל להגנתה את שיעורי ההגירה הגבוהים למדינה, כדי להסביר את הפערים החברתיים הנפערים והולכים בה. אלא שמתברר כי הגירה היא לא האשמה היחידה, אלא המדיניות ביחס אליה. קנדה היא מדינה עם הגירה מהגבוהות בעולם - 250 אלף מהגרים לשנה, במדינה שאוכלוסייתה 34 מיליון תושבים. המהגרים מורכבים משלוש אוכלוסיות עיקריות: פליטים (כמעט 10% מהמהגרים), קרובי משפחה של מהגרים שהתאזרחו (כ–30%), והיתר מהגרי עבודה בעלי כישורים הנחוצים בכלכלה הקנדית.

23% מהעובדים בקנדה הם ילידי מדינות אחרות, כמו גם חצי מבעלי הדוקטורט בה. נתוני מבחני פיז"ה מראים כי תלמידים מהגרים מצליחים להגיע לרמה הקרובה לרמת הציונים של ילידי קנדה בתוך שלוש שנים מהגעתם למדינה, והם סוגרים את הפער לאחר מכן – בניגוד חד לארה"ב ולצרפת, שבהן מהגרים משיגים ציונים נמוכים משמעותית מילידי המדינה. במבחן הבינלאומי המשווה בין הישגי תלמידים שנערך על ידי ארגון פיז"ה ב-2012 ופורסם לפני כשבועיים, הגיעו תלמידי קנדה למקום השמיני בעולם בקריאה, מקום 11 במדעים ו–13 במתמטיקה. אונטריו קיבלה ציונים גבוהים יותר מהממוצע הקנדי: מקום רביעי בעולם בקריאה, מקום שמיני במדעים ומקום 11 במתמטיקה.

אונטריו הוא המחוז הגדול בקנדה, עם 13 מיליון תושבים, 2 מיליון תלמידים, 72 מחוזות ו–5,000 בתי ספר. זהו מחוז דו־לשוני, שבו ב–27% ממשקי הבית אנגלית איננה השפה העיקרית – וארבעה מכל עשרה תלמידים הם מהגרים.

"אנחנו מאמינים שמערכות חינוך גדולות ומגוונות יכולות להשתפר בעזרת שיתוף פעולה ועבודה קולקטיבית", אמר ל–TheMarker גארי וילר, דובר משרד החינוך של קנדה. ב–2009 הציג משרד החינוך של אונטריו אסטרטגיה לשיפור השוויון והכלכלה של אוכלוסיות. "המורים מקבלים מסגרת עבודה שמסייעת להם לזהות הטיה ואפליה וגם מחסומים מערכתיים - ולטפל בהם כדי לאפשר לתלמידים להגיע להישגים וליהנות מאיכות חיים טובה. הממשל הפדרלי בקנדה אחראי לסטודנטים אבוריג'יניים (אינדיאנים ואינואיטים) שלומדים בשמורות. זכויות המיעוטים מוגנות. זכויות שוות יש גם לתלמידים צרפתיים וקתוליים", אמר וילר.

רשויות החינוך בקנדה פועלות לפי מחוזות; אין משרד פדרלי או ארצי ששולט בחינוך. בשנות ה–80 וה–90 היתה קנדה מדורגת גבוה למדי במבחנים הבינלאומים. OECD ייחס את ההצלחה היחסית לגורמים תרבותיים ולמדיניות הרווחה, וגם לנהלים כמו תוכנית לימודים אחידה בכל מחוז, סלקטיביות בבחירת מורים ומימון מכוון שוויוניות. המחוזות מתקצבים את המועצות המקומיות לפי צורכיהם הכלכליים של התלמידים, כדי לפצות את המחוזות העניים יותר.

עם בחירתה של ממשלה מחוזית חדשה ב–2003, יצא מחוז אונטריו לרפורמה שנמשכת עד היום. הרפורמה, שנקראה "אסטרטגיית החינוך של אונטריו", נועדה לשפר את ההישגים האקדמיים בבתי הספר היסודיים והתיכונים, אמר וילר. לצד העלאת ההישגים האקדמיים, שאפה הרפורמה "להקטין פערים בהישגי תלמידים ולהגדיל את אמון הציבור בחינוך הציבורי" - לדברי וילר, שני יעדים שצריכים לקרוץ מאוד למקבלי ההחלטות בישראל.

משרד החינוך של המחוז מתחלק באחריות על החינוך עם מועצות החינוך המקומיות – הנבחרות על ידי הציבור. מועצות החינוך המקומיות קובעות את התקציבים השנתיים ומקבלות החלטות לגבי חלק מתוכניות הלימודים.

משחק הוקי קרח באונטריו. גם ילידים וגם מהגרים נהנו מהשיפור העצום במערכת החינוךצילום: BLOOMBERG NEWS

"שיפור בתי הספר מתחיל באיתור שיטות אפקטיביות ושיתופן עם בתי ספר ומועצות אחרות", אמר וילר. שיתוף וייעוץ של בתי ספר מצליחים לבתי ספר חלשים הוא שיטה שיושמה גם בסין בהצלחה רבה. בשנה שעברה השקיע הממשל המקומי באונטריו 21 מיליארד דולר קנדי בחינוך, לא כולל השקעות בתשתיות. זהו סכום הגדול ב–40% מהתקציב לפני עשור. 95% מבתי הספר באונטריו ממומנים על ידי הציבור, ואין במחוז "צ'רטרים" - בתי ספר פרטיים ברישיון ובמימון ממשלתי, שנהפכו לנפוצים בארה"ב.

"הצלחה חריגה"

שנת הלימודים שהסתיימה בקיץ האחרון לא היתה שנה מוצלחת במיוחד עבור מערכת החינוך הקנדי. כלכלת המחוז והמדינה כולה הושפעו מההאטה הגלובלית, והממשלה בחרה לקצץ בתקציבים, כולל בחינוך. איגוד המורים המקומי הגיב בשביתות, ולאחר שנים של שיפור במוראל המורים ובאמון הציבור במערכת, נרשמה שוב נסיגה.

שרת החינוך החדשה של המחוז, ליז סנדלס, הצליחה להסתבך לאחר שנשאלה מדוע נרשמה בחמש השנים האחרונות ירידה בתוצאות מבחני המתמטיקה של התלמידים בבתי הספר היסודיים, אף ששיעורי הבגרויות ותוצאות המבחנים בתיכון עלו. סנדלס בחרה להאשים את המורים ואת כישורי המתמטיקה שלהם.

המורים בקנדה חברים באיגוד מקצועי. שיטת המשא ומתן הקיבוצי משתנה ממחוז למחוז. שכר המורים גבוה משמעותית מהתמ"ג לנפש - 55 אלף דולר (לעומת 37 אלף דולר) בשנה, לפי נתוני מקינזי מ–2010. הכשרת המורים נעשית באוניברסיטאות, והדרישות לתעודת הוראה משתנות ממחוז למחוז. בן לווין, סגן שר החינוך באונטריו לשעבר וחוקר חינוך, אמר כי המועמדים ללימודי הוראה בקנדה מדורגים בין 30% הסטודנטים המצטיינים ביותר באוניברסיטאות; בקנדה יש 50 מוסדות להכשרת מורים, לעומת מאות כאלה בארה"ב – מה שמאפשר בקרת איכות יותר טובה, לדברי לווין.

ספרייה לילדים בקנדה. תלמידים ממשפחות עניות סוגרים פעריםצילום: BLOOMBERG NEWS

המורים בקנדה מתוגמלים היטב. האם זה המפתח להצלחה?

"את צודקת, הם מקבלים שכר יפה, אבל יש גם תחושה גדולה של גאווה בלהיות מורה. רק בוגרי האוניברסיטאות המבריקים ביותר עם המוטיבציה הרבה ביותר מתקבלים לתוכניות הוראה", אמר וילר. מי שמעביר את התוכניות האלה הן הפקולטות לחינוך באוניברסיטאות, שבהן עוברים הבוגרים הכשרה של שנה, שבקרוב תורחב לשנתיים. "אלפים מבקשים להירשם, אבל המקומות מוגבלים", מספר וילר, דובר משרד החינוך.

המטרות של ממשלת אונטריו היו שאפתניות: העלאת ציוני שפה, העלאת ציוני מתמטיקה והעלאת שיעור בוגרי תיכון. בשנתיים האחרונות נוספה עוד מטרה: הכנסת חינוך כלל־מחוזי לגיל טרום־בית ספר. הרפורמה התחייבה להעלות את הרף עבור כל התלמידים וגם לסגור את הפערים בין כל הקבוצות במחוז.

אחת הדרכים להגדלת שיעור בוגרי תיכון היתה יצירת תוכנית ללימודים מקצועיים – תחום שבולט גם בפינלנד. השיפור היה מהיר: בתוך שנה ניתן היה למדוד שינוי במדדים שנקבעו כמדד, וב–2012, שמונה שנים לאחר תחילת הרפורמה, שיעור בוגרי תיכון עלה מ–68% בתחילתה ל–82% (נכון ל–2011). ציוני מבחני הקריאה, הכתיבה והמתמטיקה השתפרו ב–15% בממוצע ב–4,000 בתי ספר יסודיים. אמון הציבור בבתי הספר עלה מ–43% ל–65% בתקופה הזו, אבל ירד בשנה שעברה, שבה היו שביתות. המורים והמנהלים מדווחים על מוראל גבוה יותר, ומעטים יותר עוזבים בשנות העבודה הראשונות. פערי ההישגים בין תלמידים ממשפחות מעוטות הכנסה לשאר הצטמצמו, וכמוהם גם הישגי ילדי מהגרים טריים ותלמידי חינוך מיוחד.

שלושה מחקרים – של מקינזי, של OECD ושל המרכז הלאומי לחינוך וכלכלה – הראו כי המערכת של אונטריו עברה שיפור מהמרשימים בעולם. הדו"ח של מקינזי מ–2010 דירג את אונטריו רביעית בין המערכות "המשתפרות באופן עקבי" בין 20 מערכות החינוך שעברו את השיפור הגדול ביותר בתקופה שאותה בדק המחקר (משנות ה–90 ועד 2010). עם זאת, הציון במתמטיקה ירד בשנים האחרונות, לפי מבחני פיז"ה.

ההצלחה של אונטריו חריגה במיוחד, טוען דו"ח OECD מ–2011, בגלל שהתוצאות הטובות של התלמידים אינן תלויות במצב סוציו־אקונומי, בשפה, במוצא אתני או בוותק במדינה. גם ילידים (מהשבטים האינדיאנים של קנדה) וגם מהגרים טריים נהנו מהשיפור העצום במערכת החינוך.

"הרב־תרבותיות הקנדית שואפת לכבד את התרבויות הילידיות ולשלב בו זמנית מהגרים בתרבות קנדית מובחנת. כתוצאה מכך, בתי ספר רואים זאת כחובתם לשלב מהגרים בתרבות הזרם המרכזי במהירות רבה ככל האפשר. הערך המוצמד להישגים חינוכיים אצל ילדי מהגרים הוא בעל אפקט מדבק במערכת בתי הספר בכללותה", ציין לטובה דו"ח OECD. ובאמת, אחד מיסודות הרפורמה באונטריו הוא שהרב תרבותיות איננה מכשול בדרך להצלחה, אומרת מרי ג'ין גלאגר, עוזרת לסגן שר החינוך של אונטריו. כדי לעשות זאת, לדבריה, מושקעים יותר משאבים ומאמצים דווקא בבתי ספר חלשים יותר.

"אנחנו מאתרים את התלמידים שמגיעים מעוני, את אלה שאינם יודעים לקרוא ולכתוב באנגלית או בצרפתית, ודואגים שהם יקבלו יותר משאבים כדי להשלים את הפערים. אנו גם דואגים להשקיע יותר בצוות ההוראה וההנהגה של בתי הספר האלה, כדי לעזור להם לסייע לתלמידיהם", אומרת גלאגר.

בישראל הוחלט להשעות לשנה את מבחן המיצ"ב המשווה בין תלמידים. מהי המדיניות של אונטריו לגבי מבחנים השוואתיים ומדידה?

"בממשלת אונטריו יש משרד לאיכות ונשיאה באחריות בתחום החינוך, EQAO. המשרד מבצע בחינות השוואתיות בכיתה ג', ו' ו־ט' – המספקות נתונים אובייקטיביים ואמינים לגבי הישגי התלמידים בקריאה, בכתיבה ובמתמטיקה", אמר וילר. לדבריו, תוצאות המבחנים משמשות אחד הנתונים העיקריים לשיפור ההזדמנויות להצלחה של התלמידים.

מייקל פולן, פרופסור אמריטוס ולשעבר דקאן במכון אונטריו ללימודי חינוך באוניברסיטת טורונטו - אחד היועצים שסייעו להוביל את הרפורמה בבתי הספר באונטריו מאז 2004 - משווה את אסטרטגיית המדידה והאחריות של אונטריו לזו של ארה"ב. "הדגש של ארה"ב על נשיאה באחריות - כלומר, השימוש בתוצאות מבחנים והערכות למורים כדי להעניש או לתגמל מורים - הוא מניע שגוי לשיפור מערכתי", אמר פולן. הדרך להשיג נשיאה באחריות, לדבריו, היא להתמקד בפיתוח המורים, ולא על ידי תגמול וענישה. אונטריו טיפחה מערכת שקופה, שבה משתפים מורים את הדרך שבה הם מגיעים להצלחה. "אם מורה מתקשה, המנהלים והעמיתים שלו יסייעו לו. תחרות שיתופית מעודדת התנסות בדברים חדשים".

וילר מחזק את הנקודה הזו: "למידה מהצלחות קיימות ודרכים נכונות להשיגן היא חלק מהותי. זוהי רפורמה שנבנית על מחקר והצלחות מרחבי העולם - ובתוך המערכת עצמה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון