השבוע בוול סטריט |

המשקיעים ממתינים לילן ולדו"ח התעסוקה

במהלך השבוע יתפרסם פרוטוקול ישיבת הבנק הפדרלי שבה הוחלט על צמצום ההרחבה הכמותית; אלקואה תפתח את עונת הדו"חות ביום שישי

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונית דומקה
רונית דומקה

לאחר שבשבוע שעבר קידמו בורסות וול סטריט את 2014 בירידות שערים, יישאו המשקיעים עיניהם השבוע לכיוון וושינגטון, לקראת אישור מינויה של ג'נט ילן לראשות הבנק הפדרלי ופרסום פרוטוקול הישיבה האחרונה של הבנק הפדרלי. בנוסף, ישפיעו על המסחר נתוני התעסוקה שיתפרסמו בסוף השבוע וחברת האלומיניום אלקואה, אשר תפתח באופן מסורתי את עונת הדו"חות.

ביום שישי ננעל המסחר בוול סטריט במגמה מעורבת לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, העריך כי צמיחת כלכלת ארה"ב עתידה לצבור תנופה ברבעונים הקרובים, ובכיר הבנק הפדרלי, צ'רלס פלוסר, אמר כי יתכן שהבנק המרכזי ייאלץ להעלות את הריבית בארה"ב בקצב מהיר מהצפוי. מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.2% אך רשם ירידה קלה בסיכום שבועי; מדד S&P 500 נסגר בירידה של פחות מ-0.1% בדרכו לנסיגה שבועית של 0.6%; מדד נאסד"ק איבד 0.3% וירד בסיכום שבועי ב-0.6%.

ברננקי, אשר יסיים את כהונתו בת שמונה השנים בראש הבנק המרכזי בסוף החודש, העריך ביום שישי כי הרוח הנגדית שפגעה בהתאוששות כלכלת ארה"ב נחלשת, וכי צמיחת הכלכלה האמריקאית צפויה לצבור תנופה. "השילוב של החלמה פיננסית, איזון רב יותר בשוק הדיור, פחות מגבלות תקציביות, וכמובן, המשך המדיניות המוניטרית המרחיבה מבשר טובות לצמיחת כלכלת ארה"ב ברבעונים הבאים", אמר ברננקי בנאום שנשא באירוע של האיגוד הכלכלי האמריקאי בפילדלפיה ביום שישי. "כמובן, אם למדנו משהו מהניסיון של השנים האחרונות, הרי שעלינו להיות זהירים בתחזיות שלנו".

נשיא הבנק הפדרלי של פילדלפיה, צ'רלס פלוסר, הזהיר כי יתכן שהבנק הפדרלי ייאלץ להיות אגרסיבי בהעלאת הריבית בארה"ב, ויתכן שיצטרך לרדוף אחרי עליית הריביות בשוק. עוד אמר כי יתכן שהציפיות של עמיתיו לבנק המרכזי כי הריבית תהיה נמוכה מ-2% בסוף שנת 2016 גם אם שוק העבודה האמריקאי ישוב למצבו הנורמלי, הן נמוכות מדי.

יו"ר הבנק הפדרלי הנכנסת, ג'נט ילן

ביום רביעי יקבלו המשקיעים הצצה להלך הרוח בבנק הפדרלי, עם פרסומו של פרוטוקול ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק (FOMC) מ-17-18 בדצמבר. בסיומה של אותה ישיבה הודיע הבנק על צמצום תוכנית ההרחבה הכמותית שלו, במסגרתה רכש עד כה אג"ח ממשלתיות בשווי 85 מיליארד דולר, ב-10 מיליארד דולר.

יומיים קודם לכן תעבור ג'נט ילן את המשוכה האחרונה בדרכה להחליף את ברננקי בראשות הבנק הפדרלי, כאשר מינויה יעמוד לאישור הסנאט. ילן זקוקה לרוב בקרב 100 חברי הסנאט, והיא צפויה להשיג את הרוב הזה. אם יאושר המינוי, תחליף ילן את ברננקי ב-31 בינואר ותהיה לאישה הראשונה בראש הבנק הפדרלי.

נתוני מקרו שפורסמו לאחרונה הראו על התאוששות בכלכלה האמריקאית אשר מצדיקה את צעדי הבנק הפדרלי. ביום שישי יתפרסם בארה"ב דו"ח התעסוקה, אחד הדו"חות החשובים ביותר שמשפיעים על החלטות הבנק. אנליסטים מעריכים כי בדצמבר נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב 197 אלף משרות, וכי שיעור האבטלה יישאר ברמה של 7%, שפל של חמש שנים.

ביום חמישי השבוע תפתח ענקית האלומיניום אלקואה את עונת הדו"חות לרבעון הרביעי. רווחי החברות הגדולות בארה"ב צפויים לגדול ברבעון הרביעי ב-7.6% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, לפי אנליסטים שראיינה תומסון רויטרס. ברבעון השלישי, לשם השוואה, נרשמה עליה של 6%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד