ברננקי: הצמיחה בארה"ב צפויה לצבור תנופה ברבעונים הקרובים

"השילוב של החלמה פיננסית, איזון רב יותר בשוק הדיור, פחות מגבלות תקציביות, וכמובן, המשך המדיניות המוניטרית המרחיבה מבשר טובות לצמיחת כלכלת ארה"ב ברבעונים הבאים", אמר יו"ר הבנק הפדרלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, בן ברננקי, שיסיים את כהונתו בת שמונה השנים בראש הבנק המרכזי בסוף ינואר, העריך היום כי יתכן שהרוח הנגדית שפגעה בהתאוששות כלכלת ארה"ב נחלשת, וכי צמיחת הכלכלה הגדולה בעולם צפויה לצבור תנופה.

"השילוב של החלמה פיננסית, איזון רב יותר בשוק הדיור, פחות מגבלות תקציביות, וכמובן, המשך המדיניות המוניטרית המרחיבה מבשר טובות לצמיחת כלכלת ארה"ב ברבעונים הבאים", אמר היום ברננקי בנאום שנשא באירוע של האיגוד הכלכלי האמריקאי בפילדלפיה. "כמובן, אם למדנו משהו מהניסיון של השנים האחרונות, הרי שעלינו להיות זהירים בתחזיות שלנו".

ברננקי ניצל את דבריו כדי לחלוק עם הקהל הרהורים על שנותיו בראשות הבנק המרכזי של ארה"ב, שבמהלכן נדרש לנתב את דרכה של הכלכלה הגדולה בעולם בעיצומו של המשבר הכלכלי והפיננסי החמור ביותר מאז שנות ה-30.

הבנק הפדרלי הודיע בחודש שעבר כי החל מינואר יצמצם את היקף רכישות האג"ח החודשיות מ-85 מיליארד דולר ל-75 מיליארד דולר - צעד ראשון בדרך לצמצום התמריצים המוניטרים שבהם נקט הבנק המרכזי כדי לתמוך בהתאוששות כלכלת ארה"ב.

בן ברננקיצילום: בלומברג

לדבריו, ההחלטה על צמצום רכישות האג"ח "לא הצביעה על נסיגה ממחויבותו להתמיד במדיניות מוניטרית מרחיבה ביותר לפרק זמן ארוך ככל שיידרש".

ברננקי ציין בדבריו כי העובדה שמספר המועסקים בארה"ב גדל ב-7.5 מיליון מאז שנת 2010, וכי הכלכלה רשמה צמיחה ב-16 מתוך 17 הרבעונים שחלפו מאז סיום המיתון, מהווים עדות לכך שמדיניות הבנק הפדרלי הצליחה.

"הכלכלה רשמה התקדמות משמעותית מאז החלה ההתאוששות באופן רשמי לפני כארבע וחצי שנים", אמר ברננקי, בן ה-60. "כאשר הכלכלה היתה בנפילה חופשית בשלהי 2008 ותחילת 2009, לא היתה כל ודאות כי יחול שיפור כזה, כפי שהעידו באותה עת מחירי המניות שהיו נמוכים בכמעט 60% רמתם הנוכחית", אמר יו"ר הפד.

רכישות אג"ח שביצע הבנק הפדרלי סייעו להורדת שיעור האבטלה בארה"ב בנובמבר ל-7% - שפל של חמש שנים - אך בה בעת הגדילה את היקף הנכסים במאזני הבנק המרכזי ל-4.02 טריליון דולר. כמה ממקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי, בהם נשיא הבנק הפדרלי של פילדלפיה, צ'רלס פלוסר, אמר בעבר כי הרכישות הגבירו את הסיכונים האינפלציוניים בטווח הארוך ועלולים ליצור עיוותים בשווקים הפיננסים דוגמת בועות במחירי נכסים.

ברננקי הגן בדבריו היום על תוכניות רכישות הנכסים שביצע הבנק הפדרלי. "הספקנים הצביעו על כך שקצב ההתאוששות היה נמוך באופן מאכזב, וכי הצמיחה השנתית של התוצר המקומי הגולמי (GDP) מותאם אינפלציה היתה בממוצע מעט יותר גבוהה מ-2% במהלך השנים האחרונות, וכי האינפלציה היתה נמוכה מהיעד הארוך הטווח של 2% שקבע הבנק", המשיך ברננקי.

"עם זאת, ההתאוששות התמודדה עם רוחות נגדיות חזקות, דבר שעשוי להצביע על כך שהצמיחה היתה יכולה להיות חלשה בהרבה, או אפילו שלילית, ללא תמיכה מוניטרית משמעותית. המחקרים תומכים ברובם במסקנה כי שילוב של תחזיות של הבנק לגבי מדיניותו בעתידית ורכישות נכסים בסך גודל גדול סייעו ללקידום ההתאוששות".

"תיתכן העלאת ריבית מהירה בארה"ב"

מוקדם יותר היום, הזהיר נשיא הבנק הפדרלי של פילדלפיה, צ'רלס פלוסר, כי יתכן שהבנק הפדרלי ייאלץ להיות אגרסיבי בהעלאת הריבית בארה"ב, ויתכן שיצטרך לרדוף אחרי עליית הריביות בשוק. עוד אמר כי יתכן שהציפיות של עמיתיו לבנק המרכזי כי הריבית תהיה נמוכה מ-2% בסוף שנת 2016 גם אם שוק העבודה האמריקאי ישוב למצבו הנורמלי, הן נמוכות מדי.

פלוסר הוסיף כי הבנק המרכזי עלול לעמוד בפני לחץ פוליטי לא להעלות את הריבית. "מבחינה טכנית אנחנו בהחלט יכולים לעשות זאת, אבל זו תהיה שאלה של כוח רצון", אמר פלוסר, שהשנה יהיה בעל זכות הצבעה בוועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC). עוד ציין כי הבנק הפדרלי עוקב אחרי מחירי הנכסים ורמת המינוף כדי להימנע מהיווצרות בועות בשווקים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד