חודורקובסקי מחוץ לכלא - אבל איפה הכסף שלו?

עורכי דינו עשו עבודה כה טובה במיגון הונו אל מול תביעות הממשל, עד כי כעת לא ברור מתי יצליח חודורקובסקי לחלץ את מה שנותר מהון שהוערך בעבר במיליארדים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בטרם נשלח לכלא לפני עשור, מיכאיל חודורקובסקי היה האדם העשיר ברוסיה, שהונו הוערך בשווי 15 מיליארד דולר. החודש הוא שוחרר, אך יכול רק לנחש מה נותר מעושרו האדיר – גם לאחר שדולל על ידי הממשל. "אין לי מושג מה מצבי הכספי", אמר לעיתונאים בברלין, לשם הגיע במטוס פרטי ישירות ממחנה עבודה ברוסיה.

הוא לא סתם ניסה להתחמק. כאשר תובעים ברוסיה החלו לפרק את החברה שלו, עורכי דינו של חודורקובסקי עמלו על שימור הנכס העיקרי שלו, מניות בחברת הנפט יוקוס. הם עשו עבודה כה טובה בסיבוך אחזקות בסך מיליארדי דולרים והעברתם למקלטי מס מחוץ לרוסיה, בעיקר בהולנד, עד כי לא ברור מתי או האם חודורקובסקי אי פעם יזכה לראות מה נותר מהונו. כספים אלה נשלטים כעת על ידי קרנות הולנדיות, המנוהלות על ידי דירקטוריונים המכונים "מתערבים לטובה".

אין כמעט ספק שלחודורקובסקי עוד עשרות מיליוני דולרים בהשקעות אחרות. הוא אינו צפוי לרעוב. במסיבת עיתונאים לאחר שחרורו אמר כי יש לו "מספיק כסף כדי להתקיים", והוסיף כי הוא בהחלט במצב טוב יותר מאשר מרבית האסירים אחרים עימם שהה. אך זהו סכום זעום ביחס למה שעשוי להיות עוד שייך לו ממה שנותר מיוקוס, בעבר אחת מחברות הנפט הגדולות בעולם, שמאז פשטה רגל. יתכן כי נותרו לו עד 920 מיליון דולר ממכיר נכסי החברה מחוץ לרוסיה, אך הם נעולים בקרנות ההולנדיות.

השליטה בקרנות אלה, המכונות שטיכטינגס בחוק ההולנדי, נמצאת בידי דירקטוריונים עצמאיים שאינם כפופים אפילו למוטבים, עימם עשוי חודורקובסקי להימנות. הדירקטוריונים אוטונומיים לחלוטין, ומנוהלים על ידי עורכי דין ובכירים לשעבר בחברות נפט שמצאו קריירה שנייה בחיים שלאחר המוו של יוקוס.

הבידוד המשפטי של קרנות אלה פירושן לא רק כי חודורקובסקי ייאלץ לחכות בטרם יראה כסף כלשהו, אלא גם כי הוא לא יכול להעניק הבטחות כספיות לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין – או לאף אחד אחר. באופק ישנה אפשרות למאבקים משפטיים ממושכים עם רוסיה ועם חברת הנפט הממשלתית רוזנפט.

"זה קרה שנה וחצי לאחר שחודורקובסקי נעצר, ולא הייתה לו ביד בדבר – הוא אפילו לא ידע על זה", אומר ברוס מיסאמור, לשעבר סמנכ"ל הכספים של יוקוס. "אנחנו נאבקים כדי להגן על נכסים אלה לשם חלוקה עתידית שלהם לבעלי מניות יוקוס", אמר. הוא ואחרים הדגישו כי בעלי מניות אלה כוללים קרנות פנסיה וקרנות נאמנות שהשקיעו ביוקוס. "נחזיר את הכספים בהזדמנות הראשונה", אמר מיסאמור. אך לכך עוד עשויות להידרש שנים, בשל תביעות עומדות.

ללא מאמציהם של "המתערבים לטובה", כספם של כל בעלי המניות, בהם חודורקובסקי, היה נמחק ונבלע בתוך רוזנפט, שרכשה את הנכסים העיקריים של יוקוס במכרז שנחשב הלאמה למעשה. אף שלקרנות יש חובת נאמנות לפעול במהרה, ההליכים המשפטיים עד כה איטיים. תביעה להשגת 100 מיליארד דולר מפשיטת הרגל של יוקוס בבית המשפט האירופי לזכויות אדם נמשכה 7 שנים, והסתיימה ללא מסקנה ברורה. תביעה חדשה שהוגשה במאי עשויה להימשך זמן דומה. ישנן גם תביעות בבריטניה ובהולנד.

5 הנאמנים בכל אחד משני הדירקטוריונים של הקרנות, ועורכי דינם, מפרישים כמה מיליוני דולרים בשנה לעצמם, לטובת הוצאות משפט ושכר מבוסס שוק, אמר מיסאמור.

לאחר שחרורו, אמר חודורקובסקי לעיונאים בגרמניה כי הציע לפוטין ערובות לכך שלא ישתתף בפוליטיקה ולא יבקש להשתלט מחדש על מניות יוקוס. שווייץ העניקה לחודורקובסקי אשרת שהייה ל-3 חודשים. מה שברור הוא שעורכי הדין השולטים כיום בנכסים העיקריים של יוקוס, לא השמיעו הבטחה שכזו.

מה שעוד מאפיל על תביעתו הפוטנציאלית של חודורקובסקי לבעלות על יוקוס הוא הויתור הפומבי שלו על כל מניותיו . האם של יוקוס, מנאטפ. הוא פעל ככל הנראה בעצת יועצים שאמרו כי חשבו שזה יצמצם את עונשו. זה לא קרה. בסופו של דבר, נגזרו עליו 8 שנות מאסר, ולאחר מכן 6 שנות מאסר נוספות.

בעת מעצרו, החזיק חודורקובסקי ב-60% ממנאטפ, ולכן כ-42% מיוקוס בצורה עקיפה. אחזקות אלה שוות ערך לכ-920 מיליון דולר מתוך 2.2 מיליארד דולר המוחזקים בקרנו ההולנדיות. לדבריו, העניק את מניותיו האישיות ביוקוס לשותפו העסקי, ליאוניד נבזלין, החי כיום בישראל. נבזלין לא הושג לשם קבלת תגובה.

על פי חוק, הקרנות ההולנדיות אינן יכולות לחלק כספים עד לפתרון כל התביעו. מנהלי הקרנות מנסים להתמודד עם תביעות ברחבי העולם, ולהגן על החברה מתביעות של חברות ממשלתיות ברוסיה. הם זכו באחרונה ב-180 מיליון דולר מחברה בת של חברת הנפט הממשלתית, בתביעה בניו יורק.

הכלא, אמר חודורקובסקי, שינה את חשיבתו. חודורקובסקי, בעבר חבר מפלגת הנואר של המפלגה הקומוניסית, עשה את הונו הראשון בתכנית שאיפשרה לעסקים גדולים ברוסיה הסובייטית להמיר את חשבונות הבנק הנקובים ברובלים חסרי ערך למזומנים. מאוחר יותר, הוא קנה שדות נפט מופרטים במחיר זעום, והצטרף לרשימת האנשים עשירי העולם על גבם של נכסים שהקונומוסיטים בנו במשך עשרות שנים.

במסיבת עיתונאים לאחר שחרורו, אמר חודורקובסי כי בכוונתו להתמקד בזכויות אדם ולא בעסקים, וכי הוא עדיין מנל לגלות משהו על נכסיו. "לא אחטא לאמת אם אומר שאין לי מושג מה מצבי הפיננסי", אמר. פגשתי רק אחד משותפיי לשעבר עד כה. לא כיוון שהפסקנו להיות ידידים, אלא כיוון שהפסקנו לעשות עסקים. בכוונתי להתמודד עם מצב זה".

חודורקובסקי במסיבת העיתונאים בברלין, היום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"