האם יש מגפה של הפרעת קשב או שיצרניות התרופות מנסות להרוויח כסף?

קמפיין של שני עשורים של חברות התרופות בקרב רופאים, מורים והורים הביא לזינוק של פי חמישה במכירת תרופות ל-ADHD

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מערכת ניו יורק טיימס

הקמפיין של חברות התרופות להעצים את מספר אבחוני ה-ADHD (הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות), ועימן את מכירת התרופות לטיפול בה, מעורר דאגה. הקמפיין מתמקד בעיקרו בילדים אולם עתה פונה לאבחון מבוגרים, שמהווים שוק פוטנציאלי גדול יותר.

אין ספק שאחוז קטן של ילדים, אולי 5%, סובל מההפרעה, ותרופות יכולות להקל בתסמינים, כמו חוסר יכולת להתרכז, מה שעלול לפגוע בסיכויי ההצלחה בבית הספר ובחיים. מחקרים מסוימים הראו כי תרופות סייעו לילדים בבית ספר יסודי שעברו בדיקה מדוקדקת ל-ADHD לשפר את הריכוז ואת תוצאותיהם במבחני קריאה וכתיבה.

נתונים של CDC (המרכז לבקרה ומניעה של מחלות בארה"ב) הראו כי 15% מילדי התיכון אובחנו כסובלים מהפרעה זו, וכי מספר הילדים שנוטלים תרופות לטיפול בה זינק ל-3.6 מיליון לעומת 600 אלף ב-1990. רבים מילדים אלה, נראה, אובחנו על ידי רופאים חסרי הכשרה מתאימה, בהתבסס על תסמינים מפוקפקים.

קמפיין שנמשך שני עשורים שביצעו חברות התרופות לקידום התרופות בקרב רופאים, מורים והורים תואר על ידי אלן שוורץ בכתבה שפורסמה לפני שבוע ב"ניו יורק טיימס" הטקטיקות היו בוטות, לעיתים מטעות ואף כוזבות. שייר, חברה אירית שמייצרת אדרל ותרופות אחרות ל-ADHD, סיבסדה לאחרונה 50 אלף עותקים של ספר קומיקס שבו גיבורי על אומרים לילדים "תרופות מקילות להתרכז ולשלוט בהתנהגותכם!" פרסום בטלוויזיה ובמגזינים פופולריים ניסה לשכנע אמהות כי אדרל לא רק מביא לכדי ביטוי את האינטליגנציה הפנימית של ילדיהן, אלא הופך אותם לצייתנים יותר כשנדרש מהם לבצע מלאכות בית.

הסכנות הפוטנציאליות אינן מבוטלות. התרופות יכולות להוביל להתמכרות, ובמקרים נדירים לפסיכוזה, מחשבות התאבדותיות והזיות, כמו גם חרדה, קשיי הירדמות ואובדן תאבון. ביום שלישי הזהיר מינהל המזון והתרופות בארה"ב כי חלק מהתרופות ל-ADHD, כולל ריטלין, קונצרטה וסטארטרה, עלולות לגרום במקרים נדירים לזקפות כואבות וממושכות בזכרים בכל גיל, כולל ילדים, נערים ובוגרים.

כל כך הרבה אנשי מקצוע בתחום הרפואה מרוויחים מהתוויית יתר של התרופות הללו, שקשה למצוא מקור נייטרלי של מידע. רופאים בולטים מקבלים תשלום מחברות התרופות כדי לשגר מסר חיובי לעמיתיהם בכנסים, שם מפריזים בהשפעתן החיובית של התרופות ומבטלים את תופעות הלוואי שלהן. ארגוני לובי שפועלים בשמם של חולים מקבלים כסף מחברות תרופות. חוקרים בתחום הרפואה שקיבלו כסף מחברות תרופות פירסמו מחקרים על יתרונות התרופות, וכתבי עת רפואיים שנמצאים בעמדה שבה יוכלו להטיל ספק ביתרונות התרופות נהנים מכספי פרסום תרופות אלו.

צילום: תומר אפלבאום

מינהל המזון והתרופות הגיש תלונות נגד כל חברה גדולה שמייצרת תרופות ADHD, כולל אדרל, קונצרטה, פוקלין ו-וייואנס על פרסום מטעה וכוזב מאז שנת 2000, לעיתים פעמים מספר. החברות, כשהן מותקפות, מפסיקות את הפרסום הכוזב, אולם ללא שינוי רב בהשפעה. מספר המרשמים ל-ADHD עבור אנשים בגילן 20-39 הושלש כמעט בין 2007 ל-2012, ומכירות תרופות ממריצות אלו ב-2012 היו גדולות יותר מפי חמישה מעשור קודם לכן.

בלימת הזינוק באבחונים ובמתן תרופות ללא צורך דורש התערבות אגרסיבית יותר של מינהל המזון והתרופות ושל נציבות הסחר הפדרלית (הממונה על ההגבלים העסקיים בארה"ב), שנושאות באחריות לפיקוח על הנושא. היא תדרוש גם מרופאים וצרכנים להכיר בכך שלתרופות יש השפעות שליליות ושאין לרשום אותן או להשתמש על בסיס קבוע כדי לטפל בכל מקרה של חוסר תשומת לב, ציונים נמוכים או התנהגות אימפולסיבית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית