צמצום התמריצים החל: הבנק הפדרלי יקטין רכישות האג"ח ב-10 מיליארד ד'

ברננקי: "ילן תומכת לחלוטין בהחלטות שהתקבלו; המשך צמצום רכישות האג"ח יתבצע אף הוא בצעדים מתונים דומים"; שיפור בתחזית הבנק הפדרלי לשוק העבודה; רוב בכירי הבנק המרכזי צופים העלאת ריבית ראשונה ב-2015

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד הלפרן

הבנק הפדרלי הודיע היום בתום ישיבתו בת היומיים כי יצמצם את היקף רכישות האג"ח החודשיות בסך 85 מיליארד דולר, ב-10 מיליארד דולר, ל-75 מיליארד דולר, החל מחודש ינואר. עם זאת, הבנק המרכזי גם אותת כי יותיר את הריבית בארה"ב ברמתה הקרובה לאפס "הרבה מעבר לעיתוי שבו רמת האבטלה תרד מתחת לרמה של 6.5%".

צמצום רכישות האג"ח יתחלק באופן שווה בין אג"ח ממשלתיות אמריקאיות לבין אג"ח מגובות משכנתאות. היקף הרכישות החודשיות של אג"ח ממשלתיות יצומצם מ-45 מיליארד דולר ל-40 מיליארד דולר, ורכישות האג"ח מגובות משכנתאות יקטן מ-40 מיליארד דולר ל-35 מיליארד דולר. החלטת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) על צמצום רכישות האג"ח התקבלה ברוב של 9 תומכים מול מתנגד אחד - נשיא הבנק הפדרלי של בוסטון, אריק רוזנגרן, אשר הגדיר את ההחלטה על צמצום הרכישות בתור "מוקדמת מדי".

תוכנית רכישות האג"ח הנוכחית, שהיא סבב ההרחבה הכמותית (QE) השלישי בו נקט הבנק הפדרלי מאז המשבר הכלכלי העולמי, החלה לפני 15 חודשים.

מסיבת העיתונאים האחרונה של ברננקי

בן ברננקי

  המשך צמצום רכישות האג"ח יתבצע אף הוא בצעדים מתונים דומים, אמר יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, במסיבת עיתונאים שקיים לאחר פרסום הודעת הבנק הפדרלי, שהיתה מסיבת העיתונאים הרבעונית האחרונה שלו בטרם יסיים את כהונתו השנייה בת ארבעה השנים ב-31 בינואר, ויוחלף בתפקיד על ידי סגניתו ג'נט ילן. ילן, שהסנאט האמריקאי צפוי לאשר את מינויה לתפקיד השבוע, תומכת לחלוטין בהחלטות המדיניות שהתקבלו, אמר ברננקי.

  יו"ר הבנק הפדרלי הביע בטחון כי יימשך השיפור בשוק בעבודה בארה"ב, והעריך כי שיעור האבטלה בארה"ב עשוי לרדת לרמה של 6.5% עד סוף שנת 2014. עוד ציין כי ישנם סימנים לכך שהוצאות משקי הבית צוברות תנופה, אולם הוסיף כי עדיין לא ניתן להגדיר את מצב הכלכלה כנורמלי. מדיניותו המוניטרית של הבנק הפדרלי ממשיכה להיות מרחיבה ביותר, והבנק נחוש להיאבק ברמת האינפלציה הנמוכה, הוסיף ברננקי.

  שיפור בתחזיות

  הבנק הפדרלי גם שיפר את תחזיתו לשוק העבודה בתום ישיבתו היום, וצופה כעת כי שיעור האבטלה בארה"ב עתיד לרדת לרמה של 6.3%-6.6% עד סוף שנת 2014, לעומת תחזיתו מחודש ספטמבר לרמה של 6.4%-6.8%. הבנק המרכזי גם שיפר את תחזיות האבטלה לסוף 2015 ו-2016. הבנק צופה כי שיעור האבטלה בסוף 2015 יהיה 5.8%-6.1% וכי בסוף 2016 יהיה 5.3%-5.8%. בתחזיתו בספטמבר צופה כי בסוף 2015 תהיה האבטלה ברמה של 5.9%-6.2%, ובסוף 2016 ברמה של 5.4%-5.9%.

  מרבית משתתפי ישיבת הבנק הפדרלי, 12 מתוך 17, צופים כי העלאה ראשונה של הריבית בארה"ב מרמתה הנוכחית תתרחש בשנת 2015. שניים ממשתתפי הישיבה צופים כי העלאת הריבית תתבצע כבר בשנה הבאה, ואילו שלושה צופים כי תחול בשנת 2016. התחזית החציונית של משתתפי ישיבת הבנק המרכזי לרמת הריבית בסוף 2015 היתה 0.75%, והתחזית לסוף 2016 היתה 1.75%.

  בכירי הבנק הפדרלי צופים כי כלכלת ארה"ב תרשום בשנה הבאה צמיחה של 2.8%-3.2%, לאחר קיזוז שלוש התחזיות הגבוהות ביותר של משתתפי הישיבה, ושלוש התחזיות הנמוכות ביותר. בשנת 2015 צפויה לפי התחזית צמיחה של 3%-3.4%, ובשנת 2016 צמיחה של 2.5%-3.2%.

  מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - צפוי לטפס ב-1.4%-1.6% בשנה הבאה, ב-1.5%-2% בשנת 2015, וב-1.7%-2% בשנת 2016, לפי תחזית בכירי הבנק.

  הבנק הפדרלי הפתיע את הכלכלנים

  לקראת ישיבת הבנק הפדרלי השבוע, העריכו מרבית הכלכלנים כי הבנק המרכזי יתחיל לצמצם את רכישות האג"ח החודשיות באחת משתי ישיבותיו הבאות, או בינואר או במארס, למרות ירידת שיעור האבטלה בארה"ב לרמה של 7% - שפל של חמש שנים - ושיפור שנרשם בנתוני מקרו כלכליים נוספים דוגמת תפוקת בתי החרושת, המכירות הקמעונאיות ומכירות המכוניות. יתר על כן, שוק המניות בארה"ב נסחר קרוב לשיא, והחשש מפני השבתה נוספת של שירותי הממשל בשנה הבאה פחת כנראה לאחר שבית הנבחרים אישר את תקציב הממשל, והסנאט צפוי אף הוא לאשר את התקציב.

  עם זאת, סקר של מנהלי קרנות שפורסם על ידי בנק אוף אמריקה מריל לינץ' ביום שלישי, העלה כי רק 11% מהמנהלים שנסקרו צפו כי הבנק הפדרלי יחליט היום על תחילת צמצום רכישות האג"ח החודשיות, ואילו מרביתם צפו כי צמצום הרכישות יחל בחודש מארס. סקר כלכלנים שערך העיתון "וול סטריט ג'ורנל" ביום שישי העלה כי רבע בלבד מ-46 הכלכלנים שנסקרו צפו כי הבנק המרכזי יתחיל לצמצם את רכישות האג"ח בפגישתו השבוע.

  34% מהכלכלנים שהשתתפו בסקר שערכה ספקית המידע הפיננסי בלומברג בשישי בדצמבר צפו כי הבנק הפדרלי יתחיל לצמצם את רכישות האג"ח בישיבתו השבוע, לעומת 40% שצפו כי צמצום הרכישות יחל רק בחודש מארס.

  אחד הגורמים להיסוס הבנק הפדרלי להתחיל בצמצום התמריצים היה הרמה הנמוכה של האינפלציה בארה"ב, הנמוכה בשיעור ניכר מיעד של 2% שקבע הבנק המרכזי. מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - עלה ב-0.7% בלבד ב-12 החודשים שהסתיימו באוקטובר - הרבה מתחת ליעד.

  בחודש יוני, כאשר ברננקי ציין כי הבנק הפדרלי עשוי להתחיל לצמצם את רכישות האג"ח החודשיות עד סף השנה, נרשמו ירידות חדות בשוקי המניות והאג"ח בארה"ב. עם זאת, בחודשים שחלפו מאז הם התאוששות, והמניות חזרו לשבור שיאים. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים אף היא התייצבה, אולם עודנה נמוכה ב-1% מרמתה בתחילת חודש מאי.

  אחת הסיבות להתאוששות היא העובדה שהבנק הפדרלי חזר והדגיש כי גם לאחר צמצום רכישות האג"ח, ימשיך הבנק המרכזי לתמוך בכלכלה על ידי השארת הריבית בארה"ב בשפל הנוכחי של 0%-0.25% בו היא נמצאת מאז דצמבר 2008. הבנק הפדרלי אמר כי יותיר את הריבית ברמתה הנמוכה כל עוד שיעור האבטלה בארה"ב יהיה מעל 6.5% ותחזית האינפלציה לא תעלה על 2.5%.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  כתבות מומלצות

  קוסטה ריקה

  "החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

  יוגה

  "זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

  רעות עייני ילדים מחוננים

  "בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

  טיבינגן גרמניה

  ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

  כתבות שאולי פספסתם

  עבודה ניידת חוף הים

  "אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

  קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

  "מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון