שוקלים להשקיע בביטקוין? 
אין מי שיגן עליכם מפני גנבים

כל עוד המטבע הווירטואלי לא מסווג כסחורה או נייר ערך, המשקיעים בו חשופים לגניבה, הונאה ותרמיות בלי שתהיה כל רשות חוקית חוק שתגן עליהם. "אין כל הגנה על הצרכנים שיש להם ביטקוין בשום היבט"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

השמועה התפשטה בטוויטר במהרה: "רוצים רווחים מטורפים? בואו והצטרפו לפמפום". היתה זו הזמנה להצטרף להונאה נוסח "פמפם ומכור מניית פרוטה" – הרצת מניה שנסחרת בכמה סנטים כדי למכור אותה ברווח גדול על חשבון הציבור. אלא שפה היה מדובר בביטקוין, המטבע הווירטואלי הממריא, המפחיד למדי, שמפתה ומקסים אנשים ברחבי העולם.

הונאות דומות שמתבצעות בשווקים הפיננסים נענות בתגובת הרשויות, אך הונאה זו והונאות אחרות הקשורות במטבעות וירטואליים אינן זוכות לטיפול ומתנהלות ללא הפרעה. אחת הסיבות לכך היא שהרשויות הממשלתיות אינן מסכימות אילו חוקים חלים על ביטקוין, או אפילו מהי הגדרתו.

האיש שמאחורי ההונאה האמורה, סוחר הידוע בטוויטר בשם Fontas, אמר בצ'אט מאובטח כי הוא פועל ללא חשש מאכיפה. "לעת עתה, היעדר הרגולציה מאפשר לכל דבר לקרות", אמר פונטס בשיחה, שבה אישר כי הוא בעל חשבון הטוויטר שזוכה לאלפי עוקבים, אך לא חשף את זהותו. הוא הוסיף כי הביטקוין ומשתמשיו דווקא ירוויחו כשיתחיל שיטור במערב הפרוע הפיננסי הזה, וכי אכיפה כזו תעצור את ההונאות.

הרשויות בסין הודיעו ביום חמישי כי הן אוסרות על בנקים סיניים להעניק שירותים בביטקוין. באותו יום גם הבנק המרכזי של צרפת פירסם אזהרה על סיכונים אפשריים. החדשות הפילו את שער הביטקוין, אך הוא התאושש במהרה לשיא כל הזמנים של 1,200 דולר.

30 מקרי גניבות 
של מיליון דולר

ביטקוין הוא לא הרבה יותר מאשר קוד תוכנה – שנוצר לפי אלגוריתם קבוע, ונסחר בין ארנקים אלקטרוניים באמצעות מפתחות וירטואליים. יש אנשים שטוענים כי מטבעות וירטואליים יוכלו להיהפך לצורה מהפכנית וחדשה של תשלום בעולם האמיתי. בנק אוף אמריקה היה הבנק הגדול הראשון בארה"ב שפירסם דו"ח מחקר על ביטקוין בשבוע שעבר, וציין כי "הוא יוכל להיהפך לשחקן ראשי במסחר מקוון ובהעברות כספים".

עם זאת, עד כה נסחר הביטקוין בעליות בעיקר בשל הימור של אנשים על עלייתו בגלל שיש היצע סופי שלו. תוכנית המחשב המקורית שיצרה אותו קבעה כי לא יהיו יותר מ–21 מיליון ביטקוין. מכיוון שאין מגבלה על מי שיכול לקנות ביטקוין, המטבע משך משקיעים מכל הסוגים. ערכם של כל מטבעות הביטקוין הקיימים הוא יותר מ–12 מיליארד דולר, לאחר שבחודש האחרון עלה שערו יותר מ–1,000%. ואולם ההתרגשות מההתרוממות המהירה הזו של המטבע כיסתה על ההונאה, ההאקינג והגניבה לשמה שנהפכו לדבר שכיח בעולם המטבע הווירטואלי – אפילו עבור השחקנים המתוחכמים והלגיטימיים ביותר- והיעדר תגובה נראית לעין מסוכנויות אכיפת החוק.

בשל כך היו לפחות 30 מקרים שבהם לפחות 1,000 ביטקוין, בשווי של מיליון דולר לפי השער הנוכחי – נגנבו או הועברו באופן בלתי חוקי, לפי הרשימה המעודכנת בפורום הפופולרי ביותר לביטקוין. בעשרה מקרים היה הפסד של יותר מ-10,000 ביטקוין או 10 מיליון דולר לפי הערך הנוכחי. הרשויות היו מעורבות רשמית רק באחד המקרים האלה. בשבוע שעבר עולם הביטקוין געש בשל שוד של 96 אלף ביטקוין בשווי של 100 מיליון דולר – שנלקחו לכאורה משוק מקוון הידוע כמקור למכירת סמים לא חוקיים. בגלל טבעו של המטבע הוירטואלי, קשה לאמת דיווחי גניבות. ואולם הזרם הגובר של תקריות מדגיש עד כמה מהר מנצלים נוכלים לרעה את דרכי ההשקעה החדשות ועד כמה אטית תגובת הרשויות בהיענות לסיכונים הפיננסיים המתעוררים.

איגוד הרגולטורים של המדינות בארה"ב העלה את נושא הכסף הווירטואלי לרשימת עשרת האיומים הגדולים על משקיעים לראשונה השנה. בשימוע שנערך בחודש שעבר אמרו נציגי שלוש סוכנויות פדרליות גדולות כי הן עוקבות אחר פעילות בלתי חוקית בתחום המטבעות הווירטואליים.

ואולם ג'ודית שו, הרגולטורית הבכירה לני"ע במדינת מיין, אמרה כי לרוב קשה לקבוע איזו רשות צריכה לפעול נגד הונאות במטבע וירטואלי או אפילו מה נחשב הונאה בשוק, שרבים רואים בו כבועה ענקית ואחרים כעתידו של הכסף. "תחום השיפוט לא נקבע באופן ברור בגלל שמדובר בטריטוריה לא מוכרת", אמרה שו.

צילום: בלומברג

לפי הודעות הרשויות בסין אזרחי המדינה יורשו למכור ולקנות כסף וירטואלי, אך הם יוזהרו כי המשתתפים במסחר במטבע "מקבלים על עצמם את הסיכון". הרשויות בארה"ב טיפלו בכמה מקרים של שימוש פלילי במטבעות וירטואליים, אך אלה היו מקרים מבודדים שבהם המטבעות שימשו למטרות לא חוקיות בעולם האמיתי, כמו הלבנת כספים או סחר במוצרים לא חוקיים. הבעלים של סילק רואד למשל, אתר שבו ניתן לקנות סמים וכלי נשק בביטקוין, נאסר השנה.

ואולם פשעים שהתבצעו בתוך הרשת של ביטקוין, כמו גניבות מארנקים אלקטרוניים שבהם מאוחסנים הביטקוין, לא באו על עונשם. חברת עיבוד תשלומי הביטקוין הגדולה באירופה, BIPS, אמרה כי בחודש שעבר נפרצו חשבונותיה והיא הפסידה ביטקוין בשווי מיליון דולר, כולל מטבעות שהיו בארנקים מקוונים אישיים של הלקוחות. החברה, שעדיין פועלת, אמרה השבוע כי "לא נוכל להחזיר את הביטקוין האבודים אלא אם יוחזרו המטבעות הגנובים". החברה אמרה כי משטרת דנמרק, שם היא פועלת, חוקרת את המקרה, אך הוסיפה כי הרשויות "לא סיווגו זאת כגניבה, בשל היעדר הרגולציה כיום על ביטקוין".

מטבע או נייר ערך?

"אין שום הגנה על הצרכנים שיש להם ביטקוין בשום היבט", אמרה שרה מייקליון, דוקטורנטית באוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו, שעורכת מחקר בנושא. לאחר שכתבה מאמר על עסקות בביטקוין בשנה שעברה, מייקליון החלה לקבל כמעט מדי יום מיילים מקורבנות של גניבת ביטקוין, שביקשו ממנה לעזור להם להתחקות אחר הגנבים. מייקליון אמרה כי למרות הסיכויים הקטנים להצלחה, היא בדרך כלל מציעה עזרה, ביודעה כי לקרבנות אין למי לפנות.

הרשויות טרם הסכימו כיצד לסווג את הביטקוין. רשות ני"ע היא בעלת הסמכות לפקח על ניירות ערך, כמו מניות, בארה"ב. הסמכות הזו איפשרה לה להטיל עונש על אנשים שביצעו תרמית פונזי בביטקוין השנה, מכיוון שההסכם בין הנוכל לקרבנותיו נחשב לנייר ערך. ואולם עד כה, הרשות לא קבעה אם הביטקוין יכול להיות מסווג בתור ני"ע, מה שמקשה עליה לרדוף אחר הונאות במסחר בו.

צילום: בלומברג

הרשויות בסין אמרו כי "ביטקוין הוא סחורה וירטואלית שאינה בעלת אותו מעמד חוקי של מטבע". בארה"ב, הסיווג הזה מכפיף את ביטקוין לנציבות הסחורות והחוזים העתידיים. ואולם הנציבות עדיין לא לקחה על עצמה את האחריות. בעתיד הקרוב, המקור הסביר ביותר לאכיפה עשוי להיות צוות ביטחון הסייבר של ה–FBI.

"הביטקוין צובר מספיק ערך כדי שהרגולטורים יתעוררו וירצו לתפוס את הגנבים", אמר פטריק מורק, יועץ משפטי בביטקוין פאונדיישן, עמותה שמקדמת מטבעות וירטואליים. "אין דרך שמישהו יכול לחשוב שזה לא דבר אמיתי ששווה לשמור עליו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?