החוק שנועד להגביל את הבנקים מסיר אחריות מהמנכ"לים

מנכ"לי הבנקים הגדולים בארה"ב חששו כי יידרשו לערוב אישית לקיומו של חוק וולקר, שנועד להגביל את נטילת הסיכונים בבנקים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו בלומברג
בלומברג

רגולטורים בארה"ב, בצעד משמעותי במאמץ בן 5 השנים להגביל את כוחה של וול סטריט, החליט להגביל סוגי מסחר מסויימים בבנקים, אך שחרר את מנכ"לי הבנקים מאחריות אישית, בגירסה הסופית של חוק וולקר שפירסמו היום.

הבנק הפדרלי, התאגיד הפדרלי לביטוח פקדונות (FDIC), הרשות לניירות ערך (SEC), המפקח על המטבע (OCC) ונציבות המסחר בחוזים עתידיים על סחורות (CFTC) צפויים לאשר היום את החוק, שעיקרו איסור על מסחר בכספי הבנקים עצמם. הבנקים המובילים, בהם ג'יי.פי מורגן צ'ייס וגולדמן סאקס , נאבקים בחוק זה כבר יותר מ-3 שנים, מאז הוצע לראשונה.

הלובי של וול סטריט השתלם חלקית. הרגולטורים העניקו לעושי השוק של הבנקים פטור רחב יותר – בתנאי שהסוחרים אינם מקבלים שכר המתגמל מסחר בכספי הבנק, לפי טיוטה של הצעת החוק הסופית. הגירסה הסופית גם מעניקה פטור מהאיסור על ניירות ערך הקשורים באג"ח ממשלתיות זרות. אך במקביל, הרגולטורים צמצמו את מרווח התמרון של הבנקים לגבי הימורים שיכולים להיחשב כגידור סיכונים.

"החוק אוסר על מסחר מסוכן בכספי הבנק עצמו, תוך שהוא מגן על פעילות כלכלית חיונית כמו עשיית שוק", אמר בשבוע שעבר שר האוצר האמריקאי ג'ק לו. "הרגולטורים עבדו קשה על מציאת האיזון הנכון המגן על הכלכלה שלנו ועל משלמי המסים, תוך הותרת מקום לשווקים פיננסיים מתפקדים.

החוק קרוי על שמו של פול וולקר, לשעבר יו"ר הבנק הפדרלי, שנחשב כמי שהצליח להכניע את האינפלציה המהירה של שנות ה-70', ושימש מאוחר יותר כיועץ בכיר של נשיא ארה"ב ברק אובמה. וולקר הציע את האיסור על מסחר בכספי הבנקים עצמם כאמצעי להשבת היציבות לוול סטריט בעקבות המשבר הפיננסי של 2008. הוא טען כי לא צריך לאפשר לבנקים הזוכים לביטוח פקדונות מהממשל הפדרלי ולהלוואות מוזלות לקחת סיכונים שעשויים לדרוש חילוץ ממשלתי בסופו של דבר.

פול וולקר עם ברק אובמהצילום: בלומברג

חוק וולקר עבר במסגרת חוק הרפורמה ברגולציה הפיננסית ב-2010, הנקרא חוק דוד-פרנק על שם מנסחיו. הוא כולל פטורים לעשיית שוק ולקרנות גידור מסויימות, ומגדיר הגבלות על השקעת הבנקים בקרנות השקעה פרטיות וקרנות גידור.

ביל אייזק, לשעבר יו"ר התאגיד הפדרלי לביטוח פקדונות וכיום יו"ר הבנק Fifth Third Bancorp, אמר כי חוק וולקר יפגע ברווחים ובהכנסות בבנקים הגדולים בארה"ב, ויגביל את יכולתם "למלא את כלל צרכי הלקוחות הגדולים והחשובים ביותר שלהם". הוא הוסיף בהודעת דואר אלקטרוני כי "חברות אלה יפנו למקורות אחרים לקבלת שירותים אלה – כולל בנקים זרים וחברות שעליהן לא חלה רגולציה".

חלק מהבנקים בוול סטריט כבר סגרו את דסקי המסחר בהון העצמי שלהם, בציפייה לחוק. לכן, השפעתו טמונה בעיקר באותיות הקטנות – היחס של רגולטורים לפעילויות אחרות שלהם, בהם עשיית שוק וגידור סיכונים. ל-5 החברות הגדולות בוול סטריט הכנסות בסך 44 מיליארד דולר שיושפעו מההחלטה על הגדרת עשיית שוק.

הגירסה הסופית שתוגש היום לאישור 5 סוכנויות הרגולציה קובעת כיצד מותר לבנקים למכור ולקנות מוצרים פיננסיים עבור לקוחות, וכיצד ביכולתם לגדר את סיכוניהם תוך כדי פעילות זאת.

להלן סיכום של 5 מהסעיפים המשמעותיים ביותר בנוסח הסופי של חוק וולקר:

1. עשיית שוק

חוק וולקר אוסר על בנקים, בהם גולדמן סאקס ומורגן סטנלי, לסחור למטרות רווח בכספי הבנקים עצמם, אך מתיר להם להמשיך לעשות שוק עבור לקוחות. הפרדה בין שני סוגי פעילות אלה הייתה אחת המשימות הקשות של הרגולטורים.

בנוסח הסופי הקלו הרגולטורים את התנאים בהם על הבנקים לעמוד כדי לזכות בפטור על עשיית שוק. לשם כך על דסק המסחר בבנק הן לקנות ולמכור את אותם חוזים, או לקנות ני"ע תוך הימור נגד אותם ני"ע במקביל. על פעולות מסחר אלה לא לחרוג לאורך זמן "מהדרישות הסבירות בטווח הקרוב של לקוחות". בנוסף, החוק ידרוש כי שכר הסוחרים לא יתגמל מסחר אסור.

2. גידור תיקי השקעות

בנוסח הסופי דורשים רגולטורים להדגים כי לאורך זמן פעולות המסחר שלהם מגדרות סיכונים מוגדרים כדי לזכות בפטור מחוק וולקר. על הבנקים לנתח ולבחון באופן עצמאי את "הצפי הסביר" לכך שפעולות גידור מצמצמות סיכונים שזוהו, לפי הטיוטה. על הבנקים להראות כי פעולת גידור "מצמצמת או ממתנת משמעותית סיכון או סיכונים ספיציפיים ומוגדרים". בנוסף, החוק ידרוש מהבנקים "כוונון מתמשך" של פעילות הגידור כדי להבטיח שלא מתקיימת פעילות גידור אסורה.

3. אג"ח ממשלתיות

קנייה ומכירה של ני"ע של ממשלות זרות תותר, לפי החוק. פטור זה כולל ני"ע שמנפיקים בנקים מרכזיים זרים וחל על בנקים אמריקאיים להם פעילות זרה, כמו גם בנקים זרים עם פעילות בארה"ב. הנוסח המקורי של החוק זכה לביקורת בינלאומית חריפה בשל השפעתו על פעילות בנקאית מחוץ לארה"ב. רגולטורים מקנדה, יפן ובריטניה שלחו פניות לרגולטורים בארה"ב וטענו כי הכלל יפגע ביכולת המימון של ממשלותיהם. לפי טיוטת הנוסח הסופי, פטור זה נועד להרגיע את הרגולטורים הזרים.

4. השקעה בקרנות

חוק וולקר מנסה להגביל את ההימורים הספקולטיביים של הבנקים בצורה נוספת: הגבלת השקעותיהם בקרנות השקעה פרטית וקרנות גידור. בנקים אמריקאיים כבר החלו לצמצם את אחזקותיהם בקרנות אלה, אך הם יזדקקו לצמצום נוסף כדי לעמוד בהגבלה של לא יותר מ-3% מההון הראשוני שלהם המושקע בקרנות אלה. הבנקים טענו כי ההגדרה של החוק רחבה מדי, אך מטיוטת הנוסח הסופי נראה כי הרגולטורים לא חזרו בהם בהחלטה זו.

5. אחריות המנכ"ל

חוק וולקר כלל גם ניסיון לשנות את תרבות המסחר בוול סטריט, שחוזק בשבוע שעבר בנאום של לו, שאמר כי על מנהלי הבנקים להבטיח כי "הטון מלמעלה" משקף רצון להימנע מהפרת החוק. בטיוטה יש לפיכך חלק המתייחס ל"אחריות ומחוייבות", המפרט כיצד על הבנקים להקים מערך שיעקוב אחר עמידה בחוק. לפי הטיוטה, על הבנקים ליצור נהלים כתובים שיאושרו על ידי הדירקטוריון והנהלת הבנק. הדירקטוריון וההנהלה "אחראים על קביעה ויישום של תרבות הולמת של עמידה בחוק", לפי הטיוטה. אך הנוסח הספיציפי לפיו על המנכ"לים "להעיד בכתב מדי שנה" כי לחברה בראשה הם עומדים "נהלים לקיום, אכיפה ובדיקה" של תכניות אלה ודאי זכה לאנחת רווחה מצד מנהלי הבנקים, שחששו כי יצטרכו לערוב באופן אישי לעמידת הבנקים שלהם בחוק. למעשה, כבר כיום מנכ"לי הבנקים מעבירים עדות אישית שכזו לרגולטורים.

מנכ"לי הבנקים הגדולים בארה"ב נשבעים לפני עדותם בקונגרס בעקבות המשבר ב-2010.צילום: בלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב