תושבי סן פרנסיסקו נגד חברות ההיי־טק: "מרחיבות פערים ומעלות את מחירי הדיור"

יותר ויותר חברות היי־טק, כמו טוויטר וסקוור, מעבירות את פעילותן מעמק הסיליקון לסן פרנסיסקו ■ פלישת ההיי־טקיסטים 
גורמת לעלייה חדה במחירי הבתים ומאיימת על האופי המיוחד של העיר - שפעם היתה ידועה באוכלוסייתה המגוונת והבוהמיינית

ניו יורק טיימס
אריקה גוד וקלייר קיין מילר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
אריקה גוד וקלייר קיין מילר

אם צריך לסמן נקודת מפנה, רגע אחד שאליו זוקק הכעס שהצטבר בקרב תושבי סן פרנסיסקו כלפי אנשי ההיי־טק על כך שהם גורמים לעליית מחירי הבתים ומאיימים לשנות את הזהות הבוהמיינית של העיר, הרי שהיא הגיעה בתגובות על פוסט שכתב באוגוסט יזם אינטרנט צעיר. פיטר שי, מייסד סטארט־אפ, מנה עשרה דברים שהוא שונא בסן פרנסיסקו. חסרי בית, למשל, מזג האוויר הרגזני ו"בנות שהציון שלהן הוא 4, אבל מתנהגות כאילו הן 9".

ההתנפלות על שי היתה מיידית. על עמודי חשמל הודבקו שלטים שכינו אותו "חנון שונא נשים". חברת התעופה CheapAir הציעה לו כרטיס טיסה חינם בחזרה לניו יורק. טוקבקיסטים כתבו לו שהדבר שהם שונאים בסן פרנסיסקו זה עובדי היי־טק כמוהו, שחושבים שהכל מגיע להם. שי, שלדבריו קיבל איומים על חייו בעקבות הפוסט, מחק אותו והתנצל.

הדברים שכתב שי פגעו בעצב רגיש. בעקבות המעבר של תעשיית ההיי־טק צפונה, מעמק הסיליקון לסן פרנסיסקו, וזרימתם של מתעשרי היי־טק רבים לעיר - הנפקת טוויטר, למשל, יצרה כ-1,600 מיליונרים חדשים בארה"ב - פערי ההכנסות התרחבו במהירות, מחירי הבתים זינקו ואת קו הרקיע מקשטים עגורני בנייה כתומים. את האשמה מטילים התושבים - בצדק או שלא בצדק - על עובדי ההיי־טק.

הכעס גובר למראה צי האוטובוסים של גוגל, שמסיעים עובדים למטה החברה במאונטיין ויו ובחזרה, המתכנתים שממלאים את בתי הקפה היוקרתיים, ראשיהם קבורים במחשב הנייד, ומכוניות הפאר השחורות שמסיעות היפסטרים מבר לבר. בסוף החודש שעבר פתחו שני מיליונרים מתחום הטכנולוגיה את באטרי, מועדון חברים שההרשמה אליו עולה 2,400 דולר בשנה, בתוך מפעל ישן ברובע הפיננסי, כמובן עם שירות חניה. המבקרים רואים בכל אלה איתותים לאובדן הגיוון של סן פרנסיסקו - עיר שאמנים, משפחות ועובדים בני מעמד הביניים כבר אינם יכולים להרשות לעצמם לחיות בה. ביום של הנפקת טוויטר הפגינו 150 אנשים מחוץ למטה החברה, מחזיקים שלטים שעליהם נכתב "אנשים לא רווחים" ו"אנחנו הציבור, מה אתם מנפיקים לנו?"

הפגנה נגד פינוי דיירים משכונת מישן בסן פרנסיסקוצילום: ניו יורק טיימס

דמי השכירות 
הכי גבוהים בארה"ב

יותר ויותר מתושביה הוותיקים של סן פרנסיסקו נאלצים לעזוב את בתיהם בשל המרדף של בעלי דירות וספקולנטים אחר הכסף שזורם לעיר. מרי אליזבת פיליפס, רואת חשבון בפנסיה, נאבקת בימים אלה בניסיון לפנותה מדירה בשכירות מוגנת שבה היא מתגוררת כבר כמעט 50 שנה. אם בעלי הדירה החדשים ישיגו את מבוקשם היא תצטרך לעזוב את הדירה באפריל, זמן קצר לאחר יום הולדתה ה-98, משום שהם רוצים למכור את הדירות.

השכונה שבה מתגוררת פיליפס השתנתה לנגד עיניה. במקום סוכנות הרכב בצד השני של הרחוב הוקם מתחם דירות יוקרה עם גן עשבי תיבול על הגג, בית גידול לפרפרים וסניף של רשת המרכולים Whole Foods. "אני יכולה להבין זאת מנקודת מבט של השקעה", מנסה פיליפס להצדיק את תוכניותיהם של בעלי הדירה, "אבל אני לא חושבת שהייתי מסוגלת להיות קרת לב כל כך לגבי העניין".

בצד העוינות שמעוררות חברות הטכנולוגיה בסן פרנסיסקו, הן גם הועילו לעיר. ראש העיר, אדווין לי, אומר כי מגזר הטכנולוגיה הוציא את סן פרנסיסקו מהמיתון, יצר משרות וטיפח כלכלה משגשגת. התעשייה "אינה משתלטת, אלא מייצרת משרות שאנחנו צריכים", אמר לי בעת שסייר ברחוב מרקט, והראה כיצד נהפך האזור משכונה עלובה לרובע שטוויטר, סקוור וחברות אחרות אימצו כביתן.

עם זאת, בכירי העיר צריכים להתמודד עם האריתמטיקה של דחיסת יותר אנשים לשטח מוגבל של 127 קמ"ר שעליו משתרעת סן פרנסיסקו. אחרי הכל, המחסור בבתים הוא שגורם לרוב הטרוניות נגד עובדי ההיי־טק.

סן פרנסיסקו היא העיר שמציעה הכי פחות דיור בר־השגה בארה"ב. קונים ממעמד הביניים יכולים להרשות לעצמם רק 14% מהבתים בעיר, לדברי ג'ד קולקו, כלכלן ראשי באתר הנדל"ן טרוליה. דמי השכירות הממוצעים הם הגבוהים בארה"ב - 3,250 דולר (כ-11.5 אלף שקל) לחודש עבור דירת שלושה חדרים.

"מוקמים פרויקטים לדיור בר־השגה, ונעשה שימוש בכסף שהוקצה למטרה זו, אבל הביקוש הרבה יותר גבוה ממה שניתן לספק", אומר פרד ברוסו מלשכת אנליסט התקציב והחקיקה של העיר. החוק בקליפורניה מאפשר לבעלי דירות לפנות דיירים בשכירות מוגנת אם הבניין מוצע למכירה. מספר הפינויים של דיירים מבניינים כאלה גדל יותר מפי שלושה בשלוש השנים האחרונות - בדיוק כפי שקרה בתקופת היווצרותה של בועת הדוט.קום.

השינויים מורגשים בעיקר ברובע מישן, פעם שכונת פועלים עם רוב היספאני וכיום יעד לאליטת ההיי־טק. אוון ויליאמס מטוויטר ומארק צוקרברג מפייסבוק קנו בתים בקרבת מקום.

התושבים הוותיקים של רובע מישן זועמים על כך שדירות היוקרה, המסעדות והבוטיקים היקרים דוחקים החוצה את חנויות המכולת, חנויות הספרים והברים המקסיקאיים. הם מתלוננים על העובדים שעולים על אוטובוס החברה בכל בוקר ושבים כל ערב לשתות ולסעוד ברחוב ולנסיה - וגם על דברים שנראים אולי שוליים: היחס שהם מקבלים ברחוב ובחנויות, או ההתעלמות המופגנת מהמסורות של השכונה כמו תהלוכת יום המתים.

"בעלי החנויות שאני מכיר הם אנשים טובים ונחמדים, ופתאום מפנים אותם והמחליפים שלהם לא נחמדים כמוהם", אומר רנה ינייז, אמן שייסד בשנות ה-70 את גלריה דה לה ראזה ואת התהלוכה. ינייז ושותפו, הנאבק במחלת הסרטן, מפונים מהדירה שבה חיו במשך כמה עשורים. מספר הפינויים בשכונת מישן הוא הגבוה בעיר.

"הם לא מסלקים רק את חסרי הבית וחברי הכנופיות", מספר גיירמו גומס פנייה, אמן מיצגים. "הם מסלקים גם את האמנים, המשוררים, ציירי הקיר, האקטיביסטים, משפחות המעמד הבינוני - כל השבטים האורבניים הנפלאים שהפכו את השכונה הזאת לכה מיוחדת במשך עשורים. יום אחד הם יתעוררו לתוך אוקיינוס בלתי נסבל של אחידות".

"עיר צריכה מורים ונהגי מוניות"

כמה מחברות ההיי־טק מנסות לתת בחזרה. חברת התוכנה סיילספורס תרמה מיליוני דולרים לבתי ספר ציבוריים. טוויטר, שסירבה להגיב לגבי ההשפעה שלה על סן פרנסיסקו, מספקת עורכי דין כדי לסייע במאבק בפינויים כחלק מההסכם עם העיר בתמורה להטבות מס שקיבלה.

האחריות, טוענים רבים, מוטלת בעצם על העירייה. "חייבת להיות תמיכה ציבורית כלשהי, כדי לוודא שאנחנו לא עירם של הסופר־עשירים אלא של האנשים שמפעילים את העיר", אומר קווין סטאר, פרופסור להיסטוריה ולמדיניות, תכנון ופיתוח באוניברסיטת דרום קליפורניה. "אי־אפשר שתהיה לנו עיר רק של עשירים. עיר צריכה עובדי מסעדות, מורים ונהגי מוניות".

ראש העיר לי אמר שיש לו מחויבות חזקה לדיור בר־השגה - הוא מצביע על קרן נאמנות לדיור שתספק דיור בר־השגה בשווי 1.5 מיליארד דולר ב-30 השנים הבאות - ולשימור אופי השכונות של סן פרנסיסקו. פינויים סיטוניים, אמר, "אינם טובים לעיר".

שי, שהצית את להבת המחאה, אומר כי התגובה לפוסט שלו לימדה אותו לקח שהוא לא ישכח בקרוב. כיום, נוסף על עבודתו ב-Airbrite, החברה שהוא ועמיתיו הקימו, הוא מתנדב במקלטים לחסרי בית. "מה שעשיתי היה לא בסדר. אני חושב שהשינויים שסצינת ההיי־טק חוללה בסן פרנסיסקו מכעיסים אנשים, ואני פשוט הייתי בקו האש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים