מדד איכות החיים של OECD: למרות החולשות - הישראלים מרוצים

דו"ח "איך החיים" של OECD מראה כי שביעות הרצון הכללי מהחיים בישראל טובה, אף שתחושת הביטחון נמוכה, שיעור הנשים העניות גבוה ואי-השוויון לא יורד

ישראל פישר
ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ישראל פישר
ישראל פישר

הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) פירסם היום את דו"ח "איך החיים" ל-2013, שבוחן את הרווחה במדינות הארגון. הדו"ח מציב את ישראל במרכז הטבלה מבין המדינות עם חוזק יחסי בתחומי הבריאות, אך עם חולשות בתחומי הדיור, התעסוקה, החינוך והביטחון האישי.

באופן כללי קבע הארגון כי "מדינות OECD רשמו שיפור משמעותי בתחומי איכות חיים רבים במשך 20 השנים האחרונות. ואולם המגמה הזו לא כוללת תעסוקה ורמות הצבעה בבחירות, ויותר חשוב – השיפור מסתיר הפרשים גדולים בין המדינות ובתוך המדינות".
הארגון הוסיף כי "מדינות בעלות הכנסה נמוכה ב-OECD נוטות להיות במצב טוב יחסית במונחים סובייקטיביים של רווחה ואיזון בין עבודה לחיים אישיים. בניגוד לכך, למדינות עם הכנסה גבוהה יש לעתים קרובות קשיים ביישוב האיזון עובדה-חיים".

OECD טוען כי "למשבר הכלכלי היתה השפעה רבה על הרווחה הכלכלית של משקי הבית, והוא גרם לעלייה באבטלה, גידול בעבודות זמניות, תעסוקה בחצאי משרות, חוסר ביטחון כלכלי ועוני. ואולם שינויים בהיבטים לא כלכליים של הרווחה במהלך המשבר יותר דו-משמעיים. השביעות רצון מהחיים והביטחון במוסדות ירדו באופן משמעותי במדינות שנפגעו באופן חמור מהמשבר, ואנשים דיווחו על עלייה ברמות הלחץ. ואולם נרשם שינוי קטן או שלא נרשם בכלל שינוי בבריאות האוכלוסייה באופן כללי. בארגון מסבירים כי ייתכן שההשפעות של המשבר הכלכלי יבואו לידי ביטוי בטווח הארוך".

יותר ישראלים לא ממהרים להתחתן.

הארגון חילק את לפי 11 קטגוריות ודירג אותן בסיכום הכללי לפי שלוש קבוצות: 20% המובילות בממוצע המדדים; 20% שנמצאות בתחתית ו-60% מהמדינות במרכז.
ישראל נמצאת בקבוצה המרכזית של 60% מהמדינות, ביחד עם מדינות כמו ארה"ב, גרמניה, פינלנד, צרפת, יפן ודרום קוריאה. בקבוצת המדינות המובילות ניתן למצוא בין היתר את שווייץ, שוודיה, נורווגיה ובריטניה. בתחתית המדד נמצאות מדינות כמו מקסיקו, צ'ילה והונגריה.

ממוצע האנשים שהביעו שביעות רצון יחסית מהחיים בישראל גבוה יחסית לממוצע מדינות הארגון וישראל נמצאת במקום 13 מתוך 34 מדינות. שווייץ, נורווגיה, איסלנד ושוודיה הן המדינות המובילות במדד, ולעומת הונגריה, פורטוגל ויוון מפגרות מאחור.

בבחינת המדדים בדו"ח של הארגון עולה כי מבחינת ההון הפיננסי של משקי בית לאדם, מצבה של ישראל טוב יחסית והיא נמצאת בחלק העליון של הרשימה עם הון פיננסי של כ-50 אלף דולר. מעל ישראל ניצבות מדינות כמו בריטניה, יפן, וארה"ב שמובילה במדד, אך ישראל גבוהה מהממוצע במדינות OECD ומעל מדינות כמו צרפת, איטליה ואוסטרליה.

ואולם בהשוואה למדינות אחרות בארגון, האי-שוויון בישראל נותר גבוה ורושם עלייה לעומת שנות ה-90. ישראל ממוקמת חמישית במדד זה מתחת לצ'ילה, מקסיקו, טורקיה וארה"ב והרבה מעל ממוצע OECD. המדינות בעלות האי-שוויון הנמוך ביותר לפי מדד ג'יני הן איסלנד, סלובניה, נורבגיה ודנמרק.

מבחינת שיעור המועסקים ישראל ממוקמת בתחתית המדד בסמוך למדינות כמו צ'ילה ומקסיקו, אך ישראל רושמת שיפור ביחס למצב באמצע שנות ה-90. בראש המדד המצאות מדינות כמו שווייץ, איסלנד ונורווגיה עם שיעורי השתתפות הנושקים ל-80% בתעסוקה. שיעור האבטלה ארוכת הטווח כאחוז מכוח העבודה בישראל הוא נמוך מאוד ביחס לממוצע OECD ונמצא ברמה של כ-1%, בדומה למדינות כמו שוודיה, לוקסמבורג ואוסטרליה. המדינות המובילות המדד זה הן ספרד ויוון שהוכו באופן קשה במשבר הכלכלי באירופה.

לפי הדו"ח המשווה של OECD, ההפרש בין מצב הבריאות, כפי שמדווחים עליו האזרחים בהתאם לקבוצות סוציו-אקונומיות הוא נמוך מאוד בישראל ובניו זילנד ובמצב טוב בהרבה ממוצע OECD. באופן כללי, ישראל נמצאת במקום טוב במדד האנשים שדיווחו כי מצב הבריאותי הוא טוב או טוב מאוד עם ממוצע גבוה מ-80% לעומת שיעור של פחות מ-70% ברב ממוצע מדינות OECD.

באופן לא מפתיע, שיעור האנשים בישראל שעובדים במהלך השבוע 50 שעות ויותר הוא גבוה יחסית למדינות הארגון. ישראל ממוקמת במדד זה במקום השלישי כשכמעט 20% מהעובדים מועסקים במשך 50 שעות שבועיות או יותר ומתחת למקסיקו ולטורקיה. לשם השוואה, במדינות כמו הולנד, שוודיה ודנמרק, שיעור העובדים הוא 1%-2.5%.

אחד הנתונים המדאיגים מהדו"ח מראה כי שיעור הנשים החיות בעוני בישראל הוא הגבוה ביותר בקרב המדינות שנבדקו, וגבוה בהרבה מממוצע מדינות הארגון. גם מדינות כמו מקסיקו וצ'ילה רושמות נתונים טובים יותר מישראל.

ישראל מדורגת בתחתית הטבלה מבחינת ייצוג נשים בפרלמנט, אך מעל למדינות כמו ארה"ב ויפן. במדד זה מובילות פינלנד ושוודיה, שבהן שיעור הנשים בפרלמנט הוא גבוה מ-40%.

יש על מי לסמוך

שיעור האנשים בישראל שהעידו כי יש קרובים או חברים שהם יכולים לסמוך עליהם היה ב-2012 נמוך מ-90%, אך קרוב לממוצע מדינות OECD. ישראל עקפה במדד זה מדינות כמו טורקיה, מקסיקו ודרום קוריאה אך לא התקרבה לרמות של האירים ואיסלנדים שיותר מ-95% מהם העידו כי יש להם על מי לסמוך. ואולם במדד זה קיימים בישראל פערים גדולים כשרק כ-65% מהאנשים בעלי השכלה נמוכה העידו כי יש להם קרובים או חברים שניתן לסמוך עליהם.

שיעור ההשתתפות בבחירות בישראל הוא נמוך ביחס לממוצע OECD ונמצא בשיעור של פחות מ-70%, לעומת יותר מ-90% בקרב אוסטרליה ולוקסמבורג המובילות במדד. ואולם מצבה של ישראל טוב בהרבה משווייץ ופולין, שם שיעור ההשתתפות בבחירות אינו גבוה בהרבה מ-50%.

לפי ההשוואה בדו"ח שיעור הפשיעה בישראל גבוה יחסית כשיותר מ-6% דיווחו כי הם הותקפו במהלך 12 החודשים שקדמו לבדיקה ב-2010. במדד זה ישראל מפגרת רק אחרי מקסיקו, צ'ילה ובלגיה ורחוקה מאוד מהמדינות בתחתית הדירוג כמו יפן וקנדה, שם רק 1% מהמשיבים אמר כי הוא הותקף המהלך 12 החודשים שקדמו לבדיקה.

שיעור הרציחות בישראל גבוה ממוצע מדינות הארגון ועומד על 2.2 בני אדם לכל 100 אלף איש, לעומת ממוצע של 2.1 במדינות OECD ו-0.3 בבריטניה וביפן. לשם השוואה, במקסיקו, המובילה במדד מבין מדינות הארגון, יש 25.4 רציחות לכל 100 אלף בני אדם ובארה"ב ובצ'ילה 5.2 רציחות לכל 100 אלף בני אדם. שיעור רצח הנשים ביחס לגברים נמוך יחסית בישראל ולמעשה רק בקוריאה ובסלובניה נרצחים יותר נשים מגברים.

גם תחושת הביטחון בישראל נמוכה יחסית. שיעור האנשים שהעידו כי הם מרגישים בטוחים בזמן הליכה ברחוב בעיר מגוריהם בלילה היה גבוה מ-60%, לעומת ממוצע של כ-70% בממוצע מדינות OECD.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה