ניל בוש: נציג הכישלונות העסקיים של משפחת האצולה האמריקאית

איש העסקים הודיע היום כי קבוצתו פרשה מהמירוץ לרכישת אי.די.בי, אך אמר כי ימשיך לחפש הזדמנויות בישראל

ניל בוש, שקבוצתו הודיעה היום על פרישתה מהמירוץ לרכישת אי.די.בי, הוא בעל ניסיון רב בעולם העסקי, ואולי בשל ניסיון זה, רצוף כשלונות, הוא נזהר כעת מעסקה. בוש הוא אחד מחמשת ילדיהם של ג’ורג’ וברברה בוש; אביו היה הנשיא ה-41 של ארה”ב, ואחיו הבכור ג’ורג’ וו. בוש, היה הנשיא ה- 43 של ארה”ב. אח נוסף, ג’ב בוש, הוא מושל פלורידה לשעבר.

"בשבועות האחרונים ביצעה הקבוצה תהליך אינטנסיבי של בדיקת נאותות לאי.די.בי אחזקות והחליטה שלא לגשת למכרז", נכתב בהודעה שפירסמה הקבוצה. "הקבוצה, שכבר העבירה את הסכום הנדרש של 20 מיליון דולר לחשבון הנאמנות, השלימה במהלך סוף השבוע את הבדיקות המקצועיות שביצעה והגיעה למסקנה שההשקעה איננה אטרקטיבית מספיק מבחינתה", נאמר בהודעת החברה. בוש הוסיף כי "בישראל יש כל כך הרבה חברות מצוינות, ואנחנו נחפש התחלה נקייה המתבססת רק על ביצועים עסקיים, ללא ה'מטען העודף' הקיים באי.די.בי".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

לקנות בית פרטי בארה"ב - השקעה משתלמת או מלכודת מסוכנת?

אפקט "כלבוטק": ירידה של 20% במכירות זוגלובק

ניל בוש בכותלצילום: קובי גדעון, לע"מ

בוש (58) ידוע בעיקר בשל כישלונותיו העסקיים, ובמיוחד קריסתו של בנק סילברדו בקולורדו, שבו היה דירקטור ב-1988 - קריסה שעלתה לממשל הפדרלי מיליארד דולר והתפרסמה כחלק ממשבר הבנקים להלוואה וחיסכון של סוף שנות ה-80 . הרגולטורים הפדרליים האשימו אז את ניל בוש בניגוד עניינים, מכיוון שלא דיווח על קשריו האישיים עם שניים מהלווים של סילברדו שלא פרעו את חובם.

בשנות ה-80 הכיר בוש את אנשי העסקים ביל וולטרס וקן גוד, שהיו ידועים מאוד במדינה. השניים השקיעו מאות אלפי שקלים והעמיד קו אשראי של מיליוני שקלים לחברת חיפושי הנפט שהקים ב-1982, JNB. לפי פרסום ב"וושינגטון פוסט" מ-2003, גוד גם הלווה לבוש 100 אלף שקל להשקעה בשוק הסחורות ואמר לו כי הוא לא חייב להחזיר לו את ההלוואה אם לא ירוויח.

בוש משך משכורת של 66 אלף דולר בשנה מ-JNB, אך כל קידוחי הנפט שלה נכשלו. ללא קו האשראי מגוד וולטרס, JNB היתה פושטת את הרגל, לפי הוושינגטון פוסט". מאוחר יותר הלווה סילברדו מיליוני דולרים לוולטרס וגוד – שקנו ממנו את JNB הכושלת.
ניל בוש נקנס ב-50 אלף דולר ונאסר עליו לעסוק בבנקאות. מאז היה ניל בוש מעורב בכמה מיזמים עסקיים. בתחילת שנות ה-90 הוא הקים את חברת חיפושי הגז איפקס אנרג’י בעזרת 2.3 מיליון דולר שקיבל מידיד משפחתו, לואיס מרקס ג’וניור. ב-1994 הוא הקים עם הפוליטיקאי טום בריידווטר את חברת אינטרלינק שתיווכה בין חברות אמריקאיות לחברות אסיאתיות, וב-1999 הוא היה שותף להקמת איגנייט, מיזם המעניק לתלמידים בעלי קשיים שיעורים באינטרנט, בהשראת קשיי הלמידה של בנו פיטר.

אתרי אינטרנט שונים בארה"ב לועגים על ניל בוש וטוענים כי מדובר באיש עסקים כושל. האתר האמריקאי wonkette שמזוהה עם השמאל במדינה כתב עליו כי "ג'ורג'. וו בוש אינו איש העסקים הכושל במשפחתו... אחיו ניל היה מעורב בעסקות מפוקפקות רבות ובקריסות כלכליות".

לפי האתר, הוא הרוויח 2 מיליון דולר מיליון דולר מחברה בסין שהייתה שייכת לבנו של נשיא סין, ג'יאן זמין, ועסקה בתחום מוליכים למחצה – אף שאין לו השכלה בנושא. בתחילת העשור הקודם תוחקר בוש בנושא בדיון משפטי בארה"ב והודה שאין לו השכלה בנושא. האתר מונה שורה של מקרים נוספים, שבהם, לטענתו רשם רווחים "קלים מדי".

ניל בוש עלה שוב לכותרות בתחילת העשור שעבר בשל קשריו ההדוקים עם בוריס ברזובסקי, איש העסקים הרוסי שהיה יריבו של הנשיא ולדימיר פוטין והלך לעולמו במארס 2013 . ברזובסקי השקיע באיגנייט, וב-2005 נפגשו השניים בלטביה, מה שעורר מתיחות בין רוסיה ללטביה. איש עסקים אחר, שקשריו עם ניל בוש היו חזקים, הוא המיליונר הסורי-אמריקאי, ג'מאל דניאל, שהשקיע אף הוא באיגנייט ומינה את ניל בוש ליועץ בחברת קרסט אינווסטמנטס שהקים. עבור הייעוץ לקרסט קיבל בוש 60 אלף דולר בשנה שכלל לדבריו "לענות לשיחות טלפון כשג'מאל דניאל מצלצל ומבקש עצה".

ב-2010 הפך ניל בוש ליו”ר המייסד של TX Oil, חברת אנרגיה בינלאומית המבצעת חיפושים במדינות, כמו טורקמניסטאן ואוזבקיסטאן. השנה השקיע ניל בוש בחברת הנדל”ן סינגהאי גרופ מסינגפור ומונה ליו”ר החברה.

גם חייו האישיים של ניל בוש זכו לעניין רב בארה"ב בתקופה שבה אחיו כיהן כנשיא. במסגרת גירושיו מאשתו הראשונה, שרון, הודה בוש בכך שניהל רומן עם אישה אחרת ואף בכך שניהל יחסי מין עם כמה נשים בעת נסיעותיו לתאילנד ולהונג קונג.

לפי דיווח ב-CNN, ניל בוש טען כי בעת ששהה במלון בסוף שנות ה-90, הנשים פשוט דפקו על חדר דלתו, נכנסו לחדר וקיימו עמו יחסי מין. הוא אמר שהוא לא ידע אם מדובר בזונות מכיוון שהן לא ביקשו כסף והוא לא שילם להן. כשנשאל על כך על ידי עורך הדין של אשתו במסגרת משפט הגירושין מאשתו, הודה בוש כי "זה היה מאוד לא רגיל".

אצולה רפובליקאית

למשפחת בוש, הנחשבת בארה”ב גרסה רפובליקאית של משפחת קנדי, יש שורשים בתעשיית בנקאות ההשקעות, ולאורך השנים היתה למשפחה יד בעסקים שונים, מהליברטון ועד למריל לינץ’, וכמו כן בעלות על קבוצות ספורט גדולות.

ג’ורג’ וו. בוש, שהיה מושל טקסס מ-1995 ועד ל-2000 ולאחר מכן נשיא ארה”ב עד 2008 , הוא בעל תואר במינהל עסקים מאוניברסיטת הרווארד. בשנות ה-80 הקים ג’ורג’ וו. בוש את חברת ארבוסטו אנרג’י, שמאוחר יותר שינתה את שמה לבוש אקסו פלוריישן ולאחר מכן נרכשה על ידי HKN.

ג’ב בוש, שכיהן בתפקיד מושל פלורידה בשנים 1999-2007, המשיך לקרוץ לחיים הפוליטיים גם לאחר שסיים את תפקידו. הוא רמז כי ירוץ לסנאט ב-2010, אבל חזר בו.שמועות נפוצו גם לגבי התמודדות אפשרית של ג’ב בוש על המועמדות מטעם הרפובליקאים לנשיאות ב-2012 וב-2016 . לג’ב בוש יש חברת אחזקות בשם רודס הולדינגס שהקימה לפני שנתיים מיזם למתן מענה בשעת אסון. באוגוסט 2007 , שנה לפני קריסת ליהמן ברדרס, הוא מונה ליועץ בבנק ההשקעות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה