הזוכים בפרס נובל לכלכלה: רוברט שילר, יוג'ין פאמה, לארס פטר הנסן

הפרס הוענק לשלושה חוקרים אמריקאים: שילר נחשב למי שחזה את פקיעתן של שתיים מהבועות הכלכליות הגדולות במאה השנים האחרונות; פאמה נחשב לאבי תורת המימון המודרנית; פטר הנסן ידוע בזכות מחקרים מקרו-כלכליים העוסקים בקשר בין מוסדות פיננסיים להשפעות הכלכליות שלהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פרס נובל בכלכלה לשנת 2013 הוענק לשלושה אמריקאים: רוברט שילר, יוג'ין פאמה ולארס פיטר הנסן - שלושתם כלכלנים שעוסקים רבות במחקרים אמפיריים של השוק.

שלושת הזוכים יחלקו ביניהם סכום של 10 מיליון קרונות שוודיות (1.5 מיליון דולר). הפרס שונה משאר הפרסים המוענקים בטקס פרס נובל, היות שלא היה חלק מצוואתו של אלפרד נובל, והוא מוענק ביוזמת בנק שבדיה החל מ-1969, שנת ה-300 לקיומו.

עם הזוכים בשנים הקודמות נמנים כלכלנים ידועים כגון מילטון פרידמן, ג'יימס טובין, רוברט סולואו, ג'וזף שטיגליץ ופול קרוגמן. בשנה שעברה זכו בפרס אלווין רות ולויד שפלי מאוניברסיטת קליפורניה.

כל הטורים של רוברט שילר ב-TheMarker

הזוכים בפרס נובל לכלכלה: רוברט שילר, יוג'ין פאמה, לארס פטר הנסן

רוברט שילר: האיש שחיבר את מדע הכלכלה למציאות הקשה

רוברט שילר מאוניברסיטת ייל הוא אחד הכלכלנים הבולטים כיום בעולם, בין היתר משום שהיה האדם שחזה את פקיעתן של שתיים מהבועות הכלכליות הגדולות במאה השנים האחרונות - בועת המניות של 2000 ובועת הנדל"ן של 2007. מדי חודש, מאות מיליוני משקיעים ובעלי בתים בעולם עוקבים בנשימה עצורה אחרי שמו, המופיע במדד מחירי הבתים בארה"ב. ולמרות שיש לו ביקורת רבה על המערכת הפיננסית, הוא מאמין שיש צורך בחדשנות פיננסית רבה יותר, ומוצרים פיננסיים מורכבים יותר.

שילר, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת ייל, הצליח לחשוף בעבודתו כמה דברים שהיו נסתרים מעיניהם של רוב הכלכלנים לפני כן, ומה שיש לו לומר אודות שוק המניות והנדל"ן נופל על מיליוני אוזניים קשובות בעולם.

בזמן פקיעתה של בועת המניות של 2000 פירסם שילר אחד מספריו הבולטים: "התרוממות רוח בלתי רציונלית" (Irrational Exuberance). שילר שילב אלמנטים של כלכלה התנהגותית, בעזרתם הסביר את המחזוריות של עלייה וירידה במניות הטכנולוגיה, והשתמש ככותרת לספרו בביטוי שטבע אלן גרינספאן ב-1996 לנוכח התנהגותו הבלתי רציונלית של שוק המניות. היו אלה שנים שבהן אמריקאים רבים פרשו מעבודה כדי להיות סחרני יום – טריידים – אנשים שיושבים וסוחרים במניות מהמחשב בביתם, ומאמינים כי השוק יוכל רק לעלות. שילר ייחס את התנפחות הבועה להתעשרות דור הבייבי-בום, עליית האינטרנט שנראתה לרבים כמצע ליצירת כלכלה חדשה, שהכללים הישנים לא חלים עליה, והתלהבות המדיה משלל החברות החדשות והצומחות. בועות, הסביר שילר, נוצרות כשיש קונצנזוס רחב שמאמין שמחירים מופרזים מוצדקים כי "מדובר בנסיבות חריגות".

כששילר פירסם ב-2005 מהדורה שנייה לספרו "התרוממות רוח בלתי רציונלית", הוא הוסיף לו ניתוח של שוק הנדל"ן. בניתוח הזהיר כי "עליות משמעותיות נוספות בשווקים הללו עלולות להוביל בסופו של דבר לירידות משמעותיות בהרבה. התוצאה עלולה להוביל לעלייה חדה בפשיטות רגל אישיות ושל מוסדות פיננסיים. התוצאה לטווח ארוך תהיה הדרדרות בבטחון הצרכנים והעסקים, ואולי מיתון עולמי". שנתיים אחרי כן, הגיע לשיאו שוק הנדל"ן בארה"ב, וקריסתו הביאה למשבר הפיננסי הגדול ביותר מאז השפל הגדול.

שילר עשה כותרות רבות בתחילת פברואר השנה, כאשר טען בריאיון בבלומברג כי שוק הדיור איננו השקעה כדאית, ומעולם לא היה כזה.

כמי שנחשב לאחד הכלכלנים המשפיעים ביותר של זמנו, רוברט שילר רואה את הכלכלה בצורה שונה במקצת, לדבריו, מהקונצנזוס במקצוע. מצד אחד, הוא אומר שמדע הכלכלה הגיע להישגים מרשימים, ואפילו כשלונו בחיזוי המשבר הוא טבעי. מצד שני הוא מותח ביקורת על "הנטייה של כלכלנים אקדמיים להתמקד בתיאוריות ולא להסתכל על המציאות". שילר, 66, אמר בריאיון למגזין TheMarker השנה: "מאוד יוקרתי להיות כלכלן מתמטי, ופחות לכתוב על סאבפריים. לכלכלנים אין את ההרגל להסתכל סביב ולשאול מה קורה. זה לא כלול בפרדיגמה.

"ההנחה שאנשים הם רציונליים, ושהם לא נתפסים לאופנות ועושים טעויות הופרכה. לפני 10 שנים כלכלנים אמרו שאי אפשר להוכיח שיש בועות, שזו פנטסיה. עכשיו הם לא יאמרו את זה. זה נכנס לספרים". הוא הזכיר בריאיון ל-TheMarker את דניאל כהנמן ועמוס טברסקי, שני פרופסורים ישראלים שלדבריו הובילו את המהפכה בתחום.

המקום בו שילר חיבר את התיאוריה למציאות איננו חדש, אולם לדבריו, היתה התעלמות כמעט גורפת מנסיונות קודמים. כשהוציא את המהדורה השנייה לספרו הראשון, הציג בה סדרת נתונים על מחירי הנדל"ן בארה"ב, החל מ-1890. "זה הראה שאנחנו הולכים לזינוק הגדול ביותר מאז 1890. הזהרתי שיהיה משבר ענקי כששוק הנדל"ן יתמוטט; שיהיה מיתון עולמי והתמוטטות של מוסדות פיננסיים. היה משהו מאוד אבנורמלי שקרה באותה עת. אף אחד לא שם לב למה שעשו מחירי הבתים.

"מחירי הנדלן נחשבו לתחום לא חשוב, לא משהו שמקדם קריירה. ככלכלן צעיר אמרו לי שצריך להתעסק בדברים תאורטיים יותר, ולא לאסוף מידע על מחירי בתים. מסיבה מסוימת הממשלה לא עשתה את זה. אז פעלנו בוואקום. ביחד עם קרל קייס מצאנו דרך לחשב את מחירי הבתים. הם שונים ממניות, בתים נסחרים לעיתים פחות תכופות אז יש בעיה של אי סחירות.

"אף אחד לא רצה את זה. אפילו לא ניסיתי להכניס את המאמר הזה למגזין רציני, ובסוף זה הופיע במגזין נדלן. באותה עת, אף אחד לא רצה לשמוע על נדלן. זה לא היה תחום מחקר מבוקש. הם בסוף התעשתו, אבל במשך שנים רבות היתה בורות עצומה.

"זה משהו שהמין האנושי לא מפסיק להפתיע אותי בו: הוא גאוני בתחומים מסוימים, אבל בתחומים מסוימים אינו טורח אפילו להסתכל סביב, ומפגין בורות מוחלטת בעובדות. היה מאמר ב-1917, במגזין "לאנסט", שניתח את העישון בעולם, והראה את הקשר בין עישון למחלות לב וריאה במדינות שונות. אך אחד לא שם לב לזה. לקח 50 שנה שאנשים ישימו לב. זה מה שקורה לאנשים. אני מעריץ כלכלנים מתמטיים, אבל אני לא מצפה מהם לפתור את בעיות הכלכלה".

תעודת זהות: רוברט שילר

אזרחות: אמריקאית

גיל: 66

השכלה: דוקטורט בכלכלה מ-MIT על "ציפיות רציונליות ומבנה שיעורי הריבית"

תפקיד: פרופסור לכלכלה באוניברסיטת ייל מאז 1982

מהישגיו הגדולים: יצירת מדדים של מחירי הדיור בארה"ב, ערעור הנחת השוק המשוכלל, חיזוי המשבר של 2008

יוג'ין פאמה: מאבות תיאוריית המימון המודרנית

יוג'ין פאמה, מאוניברסיטת שיקאגו, נחשב למי שטבע את תיאוריית השוק היעיל, ואחד מאבות תיאוריות המימון המודרניות. פאמה, יליד 1939, החל לימודיו ב-1956. פאמה נחשב לאחד המועמדים המובילים לזכות בפרס הנובל לכלכלה כבר כמה שנים.

את מאמרו פורץ הדרך, Efficient Capital Markets: A Review of Theory and Empirical Work, פרסם ב-1970, בכתב העת למימון Journal of Finance. המאמר סוקר את הספרות התיאורטית והאמפירית ומנסה ליצור תמונה מלאה של תיאוריית השוק היעיל, שהחלה להתפתח בשנות ה-60.

לפי תיאוריה זו, שוק הון יעיל משקף בכל רגע נתון את מלוא האינפורמציה הידועה על נייר ערך, וכן את תחזיות והערכות המומחים לגביו. לפיכך, אין טעם לנסות ולהכות את השוק, מכיוון שמחירו של נייר ערך משקף בכל רגע את ערכו הכלכלי המלא. כל הודעה חדשה של החברה, או הערכה אנליטית חדשה שמתפרסמת יכולה לגרור תיקון מיידי במחיר נייר הערך - כך שישקף גם את האינפורמציה החדשה. תיאוריה זו גררה ביקורות מצד משקיעים ומנהלי קרנות שעבודתם מתבססת על האפשרות להכות את השוק.

תעודת זהות: יוג'ין פאמה

אזרחות: אמריקאית

גיל: 74

השכלה: MBA ודוקטורט בכלכלה ובמימון באוניברסיטת שיקאגו
תואר ראשון באוניברסיטת טאפטס בבוסטון

תפקיד: פרופ' למימון בבית הספר למינהל עסקים בות באוניברסיטת שיקאגו

הישגיו הגדולים: נחשב לאחד מאבות תורת המימון המודרנית, ומהוגי תיאוריית השוק היעיל

לארס פיטר הנסן: הקשר בין מוסדות פיננסיים להשפעות הכלכליות שלהם

לארס פיטר הנסן, גם הוא מאוניברסיטת שיקגו, ידוע בעיקר בזכות מחקריו הסטטיסטיים הקשורים בשיטת המומנטים המוכללת וכן במחקרים מקרו-כלכליים העוסקים בקשר בין מוסדות פיננסיים להשפעות הכלכליות שלהם. הנסן למד באוניברסיטת יוטה ובאוניברסיטת מינסוטה והגיע לאוניברסיטת שיקגו ב-1981. התיאוריות הסטטיסטיות שפיתח קשורות בתמחור נכסים וכן בתחומים הקשורים לעבודה ולמימון. הנסן הצליח להראות יחסים בין ציפיות מותנות לבין ערכים אמיתיים. הערכות סטטיסטיות אלה זוכות לסבירות גבוהה מאוד גם בתנאים מוחשיים.

תעודת זהות: לארס פיטר הנסן

אזרחות: אמריקאית

גיל: 61

השכלה: דוקטורט בכלכלה מאוניברסיטת מינסוטה, תואר ראשון במתמטיקה ומדע המדינה באוניברסיטת יוטה סטייט

תפקיד: פרופ' לכלכלה וסטטיסטיקה באוניברסיטת שיקאגו

הישגיו הגדולים: ההשפעה הכלכלית של מוסדות פיננסיים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר