60 מיליון גרמנים יצביעו היום על העתיד הכלכלי של אירופה

אנגלה מרקל צפויה להיבחר היום לכהונה שלישית כקנצלרית גרמניה, אך מסתמן שלא תוכל לשמור על ההרכב הנוכחי של הקואליציה שלה, וייתכן שתיאלץ לחבור למפלגה הסוציאל־דמוקרטית בראשות פר שטיינברוק - שהבטחות הבחירות שלו כוללות חוק שכר מינימום במדינה וצמצום דרישות הצנע מהשכנות מוכות המשבר ביבשת

מיכל רמתי
מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכל רמתי
מיכל רמתי

אנגלה מרקל סיימה אתמול את קמפיין הבחירות שלה בקריאה להגן על אירופה ועל הקואליציה שלה מפני היורוסקפטיים - כלומר מפני מי שמתנגדים לגוש היורו וקוראים לפירוקו. נציגי היורוסקפטיים עשויים להיבחר לפרלמנט הגרמני לראשונה בבחירות שיתקיימו היום.

כשליש מ–62 מיליון המצביעים בגרמניה עדיין לא קיבלו, לטענתם, החלטה סופית בנוגע להצבעתם, אך כהונתה השלישית של מרקל כנראה מובטחת. סימן השאלה הגדול נוגע להרכב הקואליציה שבראשה תעמוד מרקל, שכן הקואליציה הנוכחית שלה אינה צפויה לזכות ברוב לפי הסקרים הנוכחיים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

תשכחו מפנצ'רים // ממציאים את הגלגל מחדש: צמיג ללא אוויר

OECD: המעורבות הממשלתית בחקלאות בישראל תורמת למחירי המזון הגבוהים

אנגלה מרקל ופר שטיינברוק, אמש

אם הקואליציה הנוכחית של מרקל, הכוללת מפלגות מרכז־ימין, לא תצליח לזכות ברוב, עשויה מרקל להיאלץ להיכנס לקואליציה עם מפלגת השמאל הסוציאל־דמוקרטית של פר שטיינברוק ‏(SPD‏), קואליציה לא נוחה במיוחד - שתדרוש ממנה ככל הנראה למתן את מדיניות הצנע שהנחילה בשנים האחרונות באירופה.

עם הבטחות הבחירות של שטיינברוק נמנית החלת שכר מינימום בגרמניה, בגובה 8.5 יורו לשעה, והזרמת השקעות למדינות מוכות המשבר באירופה, תוך הקלת גזירות הצנע שהונחתו עליהן. עמדות אלה מנוגדות למדיניות שהנהיגה מרקל בשתי הכהונות הראשונות שלה, שכללה רפורמה שהגמישה את חוקי העבודה והחלישה את האיגודים המקצועיים, וששמה דגש על אכיפת צעדי צנע במדינות מוכות המשבר של גוש היורו.

מרקל, שעומדת בראשות מפלגת CDU השמרנית, המשיכה להתעקש על עמידתן של מדינות כמו יוון ביעדים הנוקשים שהוצבו להן כדי שיוכלו לזכות בסיוע של האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית. בינתיים גברו מסביב הקולות שקראו להתמקד בצמיחה ולהקל את טבעת החנק הכלכלית של הצנע, שהובילה לשיעורי אבטלה מרקיעי שחקים במדינות אלה.

המשבר הכלכלי של גוש היורו גרם למערכת הבחירות להתמקד במתרחש מחוץ לגרמניה, כמו הגזירות הכלכליות על יוון וספרד וסך הסיוע שקיבלו. לאחר כמה שנות משבר וחבילות חילוץ בסך מאות מיליארדי דולרים, מרקל מסיימת כהונה שבה ניהלה למעשה לא רק את כלכלת גרמניה, אלא גם את כלכלת יוון.

במקביל לבחירות בגרמניה יחל היום גם סבב חדש של פגישות בין פקחי קרן המטבע והנציבות האירופית לממשלת יוון, בראשות אנטוניס סמארס. בידי מרקל, מנהיגת המדינה הגדולה ביותר בגוש היורו, כוח אדיר להשפעה על המתרחש ביוון. כל תשלום בחבילת החילוץ ליוון מועבר רק לאחר שמנהיגי האיחוד האירופי וגוש היורו משתכנעים כי המדינה עמדה ביעדים שהציבו לה - ולקולה של גרמניה, ששילמה חלק נכבד מ–240 מיליארד היורו שהועברו ליוון מאז 2010, משקל משמעותי בכל החלטה שכזאת.

מצב זה מפעיל על מרקל לחץ רב מבית. גרמנים רבים אינם מעוניינים לממן את מה שהם רואים כמדיניות נהנתנית ובזבזנית במדינות עצלות כיוון. צעדי הצנע שדרשה מרקל, בין גם אם הם נובעים מתפישת עולם עמוקה שלה, נועדו להשקיט את המתנגדים ולדאוג כי היורוסקפטיים, שמיוצגים על ידי מפלגת AFD ‏(“אלטרנטיבה עבור גרמניה”‏), לא ייכנסו לפרלמנט. התנגדות זו ליורוסקפטיים עשויה גם לדחוף אותה בסופו של דבר אל עבר קואליציה עם השמאל, למרות ההבדל הניכר בתפישות היסודיות בין שתי המפלגות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?