מרקל: הבחירות בגרמניה הן על עתיד גוש היורו

מערכת הבחירות בגרמניה מתקרבת אל קו הסיום, והקנצלרית מנסה להציג את המדיניות הכלכלית כיחידה שיכולה להציל את אירופה ■ שטיינברק, היריב העיקרי של מרקל: "הפער בין עשירים לעניים גדל באופן ברור בגרמניה"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו בלומברג
בלומברג

קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה כי הבחירות בגרמניה בעוד ארבעה ימים יהיו משאל עם על היציבות העתידית של היורו. מרקל מבקשת מהמצביעים להעניק לה קדנציה שלישית בעקבות התמודדותה עם משבר החוב באירופה.

מרקל, שדיברה בעצרת בחירות של המפלגה הנוצרית-דמוקרטית שבראשה היא עומדת בעיר מגדבורג, מציגה את הבחירות שייערכו ב-22 בספטמבר בהחלטה בינה - התומכת בחילוץ מותנה של המדינות החלשות בגוש היורו, לבין מה שהיא מתארת כתוכניות של האופוזיציה הגרמנית להציף את החוב של גוש היורו.

"כשאנחנו מייצבים את היורו - וזה דבר אחד שתחליטו לגביו ביום ראשון - יש גישות שונות", אמרה מרקל לקהל של כמה אלפים אתמול בערב, שכמה מהם החזיקו שלטים כתומים שעליהם נכתב "אנג'י". "הצענו עזרה כשקיבלנו משהו בחזרה".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

"שיעשו מלחמה או שלום - כל מה שבאמצע לא טוב לנו"

בפקקים תשבו שבעה ימים: אלה עומסי התנועה הצפויים בחגים

אנגלה מרקל באירוע בחירות בעיר דרזדן, אתמול

המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בהובלת פיר שטיינברק והירוקים, שמעוניין להדיח את מרקל מהקואליציה, תומך הקרן תשלומי אג"ח משותפת ואפשרויות אחרות ש"יזרקו את כל החוב לקופה אחת", אמרה מרקל. "בגלל זה ההחלטה שלכם היא גם לגבי המסלול העתידי של אירופה".

מרקל, שנמצאת בשלטון מאז 2005, מדגישה בקמפיין שלה את הסדר הכלכלי שלה ואת ההתעקשות שלה לרפורמות בתמורה לסיוע במהלך משבר החוב שהחל ביוון ב-2009 והתפשט לאירלנד, פורטוגל, ספרד וקפריסין. המסר שלה ליד יציבה על ההגה קיבל חיזוק אתמול מנתוני ביטחון המשקיעים בגרמניה שטיפס לרמה הגבוהה זה יותר משלוש שנים אחרי שמדד הדקס טיפס לשיא יום אחד לפני כן.

שטיינברק, שר האוצר בממשלתה הראשונה של מרקל, נהפך ליריב העיקרי שלה. הוא אומר כי הצנע שלה פיצל את אירופה והוא דוגל בדגש גדול יותר על צמיחה. בבית, היא הזניחה את הכלכלה הגדולה באירופה והראתה "קווים מנחים, אבל לא כיוון", הוא אמר אתמול בעצרת נפרדת שנערכה בוופרטל.

"הפער בין עשירים לעניים גדל באופן ברור בגרמניה", אמר שטיינברק שהגן על תוכניות מפלגתו (SPD) להעלות את מס ההכנסה על בעלי השכר הגבוה ל-49% מ-42% ולהטיל "מס עושר". בנקים חייבים "לקחת סוף סוף אחריות ולשלם על המשבר שהם הולידו". הוא אמר כי מפלגתו תאסור על מסחר ספוקלטיבי על סחורות ומוצרי מזון.

לכולם ברור שלמרקל יש יתרון ברור על פני שטיינברק, אך סקרים אחרונים מראים כי מוקדם מדי בשביל לקבוע מי ינצח את המרוץ בשל שיטת הממשל הקואליציונית בגרמניה. התמיכה במפלגה הנוצרית דמוקרטית של מרקל מגיעה ל-39% לפי סקר שפורסם אתמול במגזין "שטרן", אך שותפיה הקואליציוניים ירדו ל-5% תמיכה - והיא מתקרבת לאחוז החסימה ועשויה שלא להיכנס לפרלמנט.

שיעור התמיכה במפלגת SPD של שטיינברק נותר ללא שינוי על 25% והירוקים זוכים ל-9%. השמאל האנטי-קפטליסטי מקבלים 10% - ללא שינוי. לפי "שטרן" מצב כזה מציב את שני הגושים ללא רוב.

מרקל תשב היום בראשות ישיבת הממשלה האחרונה לפני הבחירות בברלין ואז תעזוב לקמפיין בחירות בשוורצרין בצפון מזרח גרמניה ואחר כך בהמבורג. שטיינברג יגיע לצפון ריין-ווספליה, לסקסוניה ואז גם הוא יבוא להמבורג.

הקאנצלרית תסיים את הקמפיין שלה בשבת בברלין ובשטראלזונד, העיר המרכזית במחוז הבחירה שלה לחוף הים הבלטי. שטיינברק יקיים את העצרת האחרונות שלו בפרנקפורט, העיר המרכזית במדינת הסה, שתערוך בחירות אזוריות באותו יום של הבחירות הפדרליות במדינה.

התוצאה הסבירה ביותר אחרי הבחירות הכלליות ביום ראשון היא שלשני המפלגות הגדולות "תהיה ככל הנראה התחלה קלה", אומר קרסטן ברצקי, כלכלן בכיר ב-ING בבריסל. "היו לנו ארבע שנים טובות ואני רוצה שיהיו לנו עוד שנים טובות", אמרה מרקל אתמול בעצרת.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון