התאוששות בארה"ב? רק לעשירים - שיא בהכנסות העשירון והמאיון העליונים

ב-2010 זכו חברי העשירון העליון לקבל חצי מההכנסה הלאומית, והמאיון 20% - פרוסות העוגה הגדולות בהיסטוריה ■ ה-99% רשמו עלייה של 1% בלבד

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

10% האמריקאים העשירים ביותר במונחי הכנסה לקחו הביתה חצי מכלל ההכנסה בארה"ב ב-2012, הרמה הגבוהה ביותר במאה השנים האחרונות (ומאז שהחלו רישומים אלה). עדכון למחקר שערכו הכלכלנים עמנואל סייז ותומס פיקטי מראה כי ההתאוששות הכלכלית בארה"ב מיטיבה בעיקר עם החזקים. המאיון העליון נהנה מחמישית מכלל ההכנסה של האמריקאים, גם כן רמה מהגבוהות בהיסטוריה.

נתונים אלה מחזקים את ההערכות כי גם לאחר המיתון הקשה של 2009 נותרה ארה"ב בתור הזהב החדש, עם ריכוז הכנסות שלא היה דומה לו מאז השנים שלפני השפל הגדול במאה הקודמת.

מחירי המניות הגבוהים, עלייה במחירי הבתים וזינוק ברווחי התאגידים הגדילו את הכנסותיהם של האמריקאים העשירים ביותר. שאר האמריקאים, אנשי צווארון לבן וכחול, עדיין סובלים מאבטלה רבה ושכר שנשחק או דורך במקום.

"התוצאות הללו מעידות שהמיתון הגדול פגע רק באורח זמני בהכנסות העשירים, ולא מחק את העלייה הדרמטית בנתח ההכנסה של המאיונים העליונים שהתרחשה מאז שנות ה-70", כתב סייז, כלכלן באוניברסיטת ברקלי, בניתוח.

נתח ההכנסה של המאיון העליון חזר לרמה שלפני המיתון הגדול של 2009 ולרמה שלפני השפל הגדול, שהתרחש בשנות ה-30 של המאה ה-20. הוא זינק לרמה של 22.5% ב-2010, מרמה של 19.7% ב-2011.

הזינוק נבע בחלקו מגורמים חד פעמיים. הקונגרס חתם על עסקה של הרגע האחרון להמשיך את קיצוצי המס של ממשל בוש בינואר 2013. העסקה כללה העלאות מס על עשירים, כולל הכנסות מהשקעות. משקיעים גדולים מימשו רווחים וחברות רבות חילקו דיבידנדים בהכנה להעלאת המס.

אולם הכלכלנים ציינו כי מגמות הגידול בריכוז העושר עדיין מתקיימות גם אם מקזזים את מימוש רווחי הון. כלומר, לא רק מהלכי מס זמניים הם הסיבה שהמאיון העליון כל מצליח לעומת השאר.

משקי הבית העשירים נהנו באופן חסר פרופורציות מהעליות בשוק המניות בזמן ההתאוששות. מדד דאו ג'ונס הוכפל ויותר בערכו מאז הגיע לשפל בתחילת 2009. מחצית ממשקי הבית בארה"ב מחזיקים מניות ישירות או בעקיפין דרך חשבונות פנסיה, אולם העשירון העליון מחזיק 90% מכלל המניות הללו, וזה הגדיל את הכנסותיו - ממימושי ודיווידנדים.

משפחות שרוב הכנסתן מעבודה סבלו מדריכה במקום. העסקים בארה"ב אינם מעלים את השכר, ויודעים כי אנשים מובטלים יסכימו לעבוד בשכר נמוך. שיעור האמריקאים העובדים או מחפשים עבודה הוא הנמוך ביותר ב-35 שנים, לפי נתוני התעסוקה של החודש שעבר.

ניצוץ של תקווה עבור ה-99% מציעים פיקטי וסייז: הכנסותיהם שדרכו במקום בין 2009 ל-2011 החלו לעלות ב-2012, אם כי רק ב-1%. הכנסות ה-0.01% (עשירית האלפיון העליון) זינקו ביותר מ-32%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות