קנו בית בספרד, פורטוגל או יוון - וקבלו מעמד של תושב

המדינות מוכות החוב בדרום אירופה מציעות למשקיעים זרים אשרות שהייה בתמורה להשקעה בנדל"ן ■ עשירים סינים רבים מנצלים זאת כדי לטייל באירופה ולשלוח את ילדיהם לבתי ספר יוקרתיים

בלומברג
הנריק אלמיידה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בלומברג
הנריק אלמיידה

ממשלות דרום אירופה, הנמצאות במצוקת מזומנים, מחזרות אחר רוכשי בתים עשירים מסין ומנסות לתת זריקת עידוד לשוקי הנדל"ן המוכים שלהן על ידי מתן אשרות שהייה למי שרוכשים נכסים יקרים.

קפריסין, יוון ופורטוגל מעניקות היתרי שהייה לרוכשים זרים, וספרד עומדת לאמץ מדיניות דומה. ההזדמנות לרכוש בתים במחירים נמוכים בדרום אירופה ולהשיג את מה שנחשב ל"אשרת זהב" קוסמת בעיקר למשקיעים מסין, לדברי מתווכים.

"נדל"ן הוא מה שבאמת מושך את עשירי סין", אומר נונו דוראו, מייסד משותף של אירגלוקס, חטיבה של חברת התיווך פיין אנד קאנטרי בקסקאיס שבפורטוגל. "עם חצי מיליון יורו בלבד, משקיעים מסין יכולים לקבל תשואה נאה על הנכס שלהם ובה בעת ליהנות מהיתרונות שמספקת תושבות באיחוד האירופי, שאין להם בסין".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

אמנדה רוזנברג: המאהבת היהודייה של מייסד גוגל

"תהליך לא סימפטי" // כך קובעים הדירקטורים את שכר מנהלי הבנקים

בנייה בפורטוגלצילום: בלומברג

דרום אירופה הוא הלהיט האחרון של רוכשי הבתים מסין, שחוטפים נכסים מוונקובר ועד לונדון מאז 2010, בעזרת הגידול בהונם והצעדים של ממשלת סין לצנן את מחירי הבתים בתחומה. קפריסין, פורטוגל ויוון הן מקומות חמים למתעשרים חדשים מאסיה, לפי חברת סופון הולדינגס, בעלת אתר הנדל"ן הגדול בסין אשר מארגנת טיולי רכישה לסינים שמחפשים נכסים זולים והזדמנות לחיות באיחוד האירופי.

יוון וקפריסין מציעות הליכים מזורזים לקבלת אשרה עבור רוכשי בתים ב–250 אלף יורו ‏(335 אלף דולר‏) ו–300 אלף יורו לפחות, בהתאמה. מחיר מינימום של התוכנית בפורטוגל הוא 500 אלף יורו. כמה מדינות עשירות יותר באירופה מעניקות גם הן אשרות תושב מיוחדות למשקיעים, אך רובן דורשות הוצאה גדולה יותר, שאינה בהכרח קשורה לנדל"ן. בבריטניה, למשל, מוענקת אשרה מיוחדת למי שמשקיע מיליון ליש"ט ‏(1.6 מיליון דולר‏) לפחות במדינה.

המדיניות הבריטית לא מושכת את הסינים העשירים כמו התמריצים שמוצעים להם בדרום היבשת, אומר אדמונד ז'או, משקיע נדל"ן מסין שרכש דירה בעיירת החוף קסקאיס ב–700 אלף יורו לאחר שהגיע לליסבון באפריל. ז'או, 38, מצפה לקבל את היתר התושבות ממש בקרוב, מה שדורש ממנו לשהות במדינה פרק זמן מינימלי של שבעה ימים בשנה הראשונה ו–14 יום בכל שנתיים בתקופת האשרה בת חמש השנים. האשרה גם תאפשר לז'או לשלוח ילדים שיהיו לו בעתיד לבתי הספר היוקרתיים ביותר באירופה, לדבריו. "אני רוצה לעבור לשם עם אשתי והורי מוקדם ככל האפשר", הוא אומר מהנגז'ו שבמזרח סין, שם הוא מתגורר עם אשתו.

לטייל באירופה

קונים מסין לרוב מחפשים הזדמנויות הגירה לדרום אירופה עבור משפחותיהם בגלל הירידה במחירי הנדל"ן, אומר ונג נינג, מנהל בחטיבת הנדל"ן הבינלאומית בסופון שבבייג'ין. חלק מהאשרות מאפשרות לרוכשים לחיות ולטייל בחופשיות בתוך אזור שנגן של אירופה - המורכב מ–26 מדינות מפינלנד בצפון ועד ליוון בדרום.

אף שחלק מהסינים קונים בית כהשקעה, ולא חיים בו, רובם קונים את הבתים לשימוש אישי או כדי לשלוח את ילדיהם לבתי ספר באזור, אומר ונג. מחירי הבתים בדרום אירופה אטרקטיביים לעומת סין: 300 אלף יורו מספיקים לרכישת וילה של 200 מ"ר מול הים, לדברי ונג. הסכום הזה קונה דירת 68 מ"ר במרכז שנחאי, לפי סופון.

מספר החיפושים אחר נכסים בפורטוגל באתר Juwai זינק ביותר מפי שלושה בין ינואר לאפריל, אומר אנדרו טיילור, מנכ"ל משותף של אתר הנדל"ן הסיני, המיועד למחפשים בתים מחוץ לסין. העניין שהסינים מגלים בקפריסין, בספרד וביוון גבר ב–108% באותה תקופה, לדבריו.

קפריסין כבר "משגשגת עם משקיעים סינים", אמר ניקולס מכליאס, מתווך בחברת P&G לזארו בקפריסין, שבילה חצי שנה בסין בקידום "אשרות זהב" הקשורות להשקעות בנדל"ן. "בכל יום נוחתים בקפריסין יותר מ–20 סינים במטרה לחפש אחר נכסים".

השנה נהפכה קפריסין למדינה הרביעית באירופה שמבקשת חילוץ בינלאומי - אחרי יוון, אירלנד ופורטוגל. אף שכלכלת גוש היורו יצאה מהמיתון הארוך בתולדותיה ברבעון השני של 2013, חלקים בדרום היבשת עדיין מתקשים להתאושש, והאבטלה בספרד וביוון פוגעת ביותר ממחצית מהצעירים. במקביל, מספר המיליונרים בסין עלה ב–4% בשנה החולפת ל–2.8 מיליון, לפי דיווח של מכון המחקר הורון ביוני.

בספרד, שבה התפוצצות בועת נדל"ן שהתנפחה במשך עשור הפילה את מחירי הבתים בכ–30%, הפרלמנט צפוי לאשר חוק שיאפשר למשקיעים לקבל היתר שהייה בן שנתיים שניתן לחדשו, אם ישקיעו לפחות 500 אלף יורו בנכס, ירכשו אג"ח ממשלתיות ב–2 מיליון יורו לפחות, יכניסו מיליון יורו לפחות לבנק בספרד, או ישקיעו את הסכום הזה ברכישת נתחים בחברות ספרדיות.

ספרד קיבלה "תגובה כמעט מיידית" מצד משקיעים סינים עם הודעתה על הצעת האשרות בשנה שעברה, מספרת פיה אריאטה מוראלס, דירקטורית ב–DM פרופרטיז, חברה בת של כריסטיס אינטרנשונל בעיירת הנופש היוקרתית מרבלה. הביקוש ל"אשרות זהב" מצד רוכשים סינים רק מתחיל לצוץ במקומות כמו יוון, שהעבירה את החוק באפריל. ראש ממשלת יוון, אנטוניס סמאראס, ביקר בסין במאי והודיע כי לא־אירופאים שישקיעו בשוק הנדל"ן ירוויחו את זכותם לגור ביוון.

מחסום השפה

משקיע מסין נהפך בתחילת החודש לזר הראשון שמנצל את התוכנית, כפי שדיווח העיתון היווני "קתמריני" ב–13 באוגוסט. חברת הנדל"ן המקומית בילד־אפ דיווחה כי העסקה נחתמה ב–8 באוגוסט, והיא עובדת עם חברה סינית לעידוד שוק הנדל"ן היווני, נכתב ב"קתמריני".

"חקיקת האשרות ביוון חדשה מאוד, לכן בינתיים לא היתה לה השפעה רבה על שוק הנדל"ן", אומרת יואנה פלקוקפלו, מנהלת בחברת הלניק ריאלטי באתונה. "אף שקיבלנו כמה פניות מצד משקיעים סינים ורוסים, העניין שלהם תלוי במצב הפוליטי והכלכלי".

אליסון בוכנר הויברג, מנהלת בקווינטה פרופרטיז, סוכנות תיווך שמוכרת וילות יוקרה באתר הנופש קווינטה דו לאגו שבדרום פורטוגל, אומרת כי החברה לא זכתה להצלחה שלה קיוותה כתוצאה מתוכנית "אשרות הזהב". "סוג המשקיעים הזה אולי מחפש לקנות נכסים זולים יותר מאלה שאנחנו מוכרים", הסבירה.

102 "אשרות זהב" הוענקו בפורטוגל, רובן למשקיעים סינים, מאז שהתחילה התוכנית ב–2012, לפי נתונים מרשות ההגירה והגבולות של פורטוגל. מתווכים כמו לואיס הורטלאו מרימקס בליסבון אומרים שאפילו עם המינימום של 500 אלף יורו, אחד המחסומים המעטים של רוכשי הבתים הסינים שמגיעים לפורטוגל הוא השפה.

"הלקוחות הסינים שלי מגיעים בדרך כלל לפורטוגל ושוכרים את שירותיהם של מתרגמים", הוא אומר. "הם יודעים בדיוק מה הם רוצים: נכס מודרני שיוכלו להשכיר בהיעדרם ואשרה כדי שיוכלו לטייל באירופה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט