הפד: תמיכה רחבה בלוח הזמנים של ברננקי לצמצום רכישות האג"ח

כמעט כל בכירי הבנק המרכזי של ארה"ב מצדדים בתחילת צמצום הרכישות עד סוף השנה; עם זאת, פרוטוקול הישיבה שנערכה ביולי לא סיפק רמז לגבי העיתוי המדויק

כמעט כל בכירי הבנק הפדרלי תמכו בעמדת יו"ר הבנק, בן ברננקי, לפיה הבנק המרכזי יתחיל בהמשך השנה לצמצם את רכישות האג"ח החודשיות בסך 85 מיליארד דולר אם התאוששות כלכלת ארה"ב תימשך בהתאם לתחזיות, לפי פרוטוקול ישיבתה האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שנערכה ב-30-31 ביולי, אשר פורסם היום.

עם זאת, בכירי הבנק הפדרלי לא אותתו לגבי עיתוי תחילת צמצום הרכישות, ובאיזה משלוש הישיבות הנותרות השנה - בספטמבר, אוקטובר או דצמבר - הוא יתבצע. פרוטוקול הישיבה גם לא סיפק תשובה לשאלה האם רוב בכירי הבנק תומכים בתחילת צמצום הרכישות בחודש הבא. בפרוטוקול נאמר כי מספר קטן של בכירים גרס כי יתכן שבקרוב יהיה מקום להאטה מסוימת בקצב הרכישות, אולם נאמר גם כי מספר קטן של בכירים טען כי יש מקום להמתין עם ההחלטה.

כתבות נוספות באתר TheMarker

מגזין TheMarker // עשרים וארבע עובדות שחייבים לדעת על הצעירים הפלסטינים בעזה ובגדה

שרירן מסומם בתחתונים פרץ והשתולל במטוס של אנגלה מרקל

בן ברננקיצילום: אי פי

"כמעט כל חברי ועדת השוק הפתוח הסכימו כי עדיין לא מתאים להכניס שינויים בתוכנית הרכישות", נכתב בפרוטוקול, ואילו מעטים אמרו "כי יתכן שבקרוב יהיה הזמן להאט במידת מה את קצב הרכישות".

"מספר קטן של חברים הדגישו את החשיבות של להמתין בסבלנות ולשקול מידע נוסף על הכלכלה בטרם יוחלט על שינויים כלשהם בקצב רכישות הנכסים", נכתב בפרוטוקול. "כמעט כל המשתתפים בישיבה אישרו כי הם חשים בנוח באופן נרחב" עם החלטה של הוועדה על צמצום "קצב רכישות ניירות הערך בהמשך השנה".

משתתפי הישיבה המשיכו להעריך כי הצמיחה הכלכלית צפויה להתאושש במחצית השנייה של 2013 ולהתחזק עוד יותר בהמשך. עם זאת, מספר משתתפים היו מעט פחות בטוחים בכך משהיו בישיבה הקודמת שנערכה ביוני בשל עליית ריבית המשכנתאות ומחירי הנפט, צמיחה איטית בשוק היצוא של ארה"ב, והסיכון כי מדיניות הקיצוצים התקציביים לא תפחת.

הוועדה שבה והתחייבה כי רכישות האג"ח יימשכו עד שיהיו סימנים לכך שחל שיפור משמעותי בתחזית לשוק העבודה. מספר המשרות שנוספו לשוק העבודה ביולי - 162 אלף - אמנם היה הנמוך ביותר זה ארבעה חודשים, אולם שיעור האבטלה בארה"ב ירד לשפל של יותר מארבע שנים.

בלשון הפרוטוקול, רק 12 מתוך 19 חברי הוועדה שהם בעלי זכות הצבעה זוכים לכינוי "חברים", ואילו התייחסות לכל 19 חברי הוועדה היא באמצעות הביטוי "משתתפים". בכל שנה, רק לחמשה מתוך 12 נשיאי הבנקים הפדרליים האזוריים הם בעלי זכות הצבעה בישיבות ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי.

בפרוטוקול הישיבה הקודמת של הבנק הפדרלי, שנערכה ב-18-19 ביוני, נאמר כי כמחצית מ-19 משתתפי הישיבה הביעו בישיבה תמיכה בסיום רכישות האג"ח החודשיות לקראת סוף השנה, אולם רבים מהם גרסו כי יהיה צורך להמשיך ברכישות בשנת 2014, ואילו מספר קטן מהם טענו כי יש להפסיק באופן מיידי את רכישות האג"ח.

מה יהיה עיתוי תחילת צמצום רכישות האג"ח והיקפו?

הבנק הפדרלי צפוי להחליט על צמצום רכישות האג"ח החודשיות בסך 85 מיליארד דולר בישיבתו הבאה שתתקיים ב-17-18 בספטמבר, לפי תחזית 65% מהכלכלנים שהשתתפו בסקר שערכה ספקית המידע הפיננסי בלומברג מוקדם יותר החודש.

כאשר הבנק הפדרלי הודיע בחודש ספטמבר 2012 על תחילת תוכנית ההרחבה הכמותית (QE) השלישית, התחייב הבנק להמשיך ברכישות האג"ח עד שיחול שיפור משמעותי בתחזית לשוק העבודה. מאז, חלו שתי התפתחויות עיקריות שעומדות כעת מאחורי כוונת הבנק הפדרלי להתחיל בצמצום רכישות האג"ח: הראשונה היא שיפור במצב שוק התעסוקה בארה"ב, והשנייה היא העובדה שכלכלת ארה"ב הצליחה להתגבר על העלאות המיסים והקיצוצים בתקציב הממשל.

בחודש מאי השנה אותת יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, לראשונה על כוונת הבנק המרכזי להתחיל לצמצם את התמריצים כלכלה, כאשר אמר כי הבנק המרכזי עשוי להתחיל בצמצום רכישות האג"ח אם אמנם יחול שיפור משמעותי בשוק התעסוקה. כעבור חודש, ביוני, אמר ברננקי כי הבנק הפדרלי עשוי להתחיל בצמצום רכישות האג"ח בהמשך השנה ולסיים אותן באמצע שנת 2014 אם יימשך השיפור בכלכלת ארה"ב, כפי שצופה הבנק.

הודעה שפירסם הבנק הפדרלי בתום ישיבתו האחרונה בסוף יולי, סיפקה מעט מאוד מידע חדש מעבר להודעת ברננקי מיוני, לפיה הבנק המרכזי עשוי להתחיל לצמצם את רכישות האג"ח בהמשך השנה אם מצב הכלכלה ימשיך להשתפר בהתאם לתחזיות. נתוני מקרו כלכליים שפורסמו מאז בארה"ב היו מעורבים, ועל כן נמשך חוסר הוודאות בשווקים לגבי עיתוי תחילת צמצום רכישות האג"ח.

סוגיה נוספת שמעסיקה את המשקיעים היא ההיקף הצפוי של צמצום רכישות האג"ח, כאשר הללו יתחילו. נשיא הבנק הפדרלי של סנט לואיס, ג'יימס בולארד, אמר בשבוע שעבר כי יתכן שהצמצום הראשון שיבצע הבנק הפדרלי ברכישות יהיה קטן ביותר, במטרה לאותת לשווקים כי בכוונתו להתנהל באופן זהיר והדרגתי.

הבנק הפדרלי התחייב בעבר להותיר את הריבית בשפל הנוכחי של 0%-0.25% כל עוד שיעור האבטלה בארה"ב נמצא מעל לרמה של 6.5% ורמת האינפלציה אינה גבוהה מ-2.5%. עם זאת, ברננקי אותת לאחרונה כי יתכן שהבנק הפדרלי יחליט להנמיך את רף רמת האבטלה של 6.5% - מהלך, שאם אמנם יוחלט עליו, יהווה חיזוק נוסף להתחייבות הבנק המרכזי להותיר את הריבית בארה"ב ברמה נמוכה לפרק זמן ממושך.

בתחום האינפלציה, הודעת הבנק הפדרלי לאחר ישיבתו בחודש שעבר שמה דגש מיוחד על האינפלציה. "ועדת השוק הפתוח מכירה בכך שרמת אינפלציה מתמשכת מתחת ליעד של 2% עלולה לטמון בחובה סיכונים לביצועי הכלכלה, אולם צופה כי האינפלציה תשוב ותטפס לכיוון היעד בטווח הבינוני", נאמר בהודעת הבנק הפדרלי שפורסמה בתום ישיבתו ביולי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?