אפל הביסה האנליסטים: הרווח ומכירות האייפון גבוהים מהצפוי והמניה קופצת

למרות שעקפה התחזיות, אפל רשמה ירידה שנייה ברציפות ברווח הנקי ל-6.9 מיליארד דולר ■ אפל מכרה 31.2 מיליון יחידות אייפון - גבוה בשיעור חד מהתחזיות, אולם מכירות האייפדים איכזבו ■ המניה קופצת ב-4.2% במסחר לאחר הסגירה

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נדן פלדמן
נדן פלדמן

ענקית הטכנולוגיה אפל דיווחה הלילה על ירידה ברווח הנקי ברבעון השני, אך הצליחה להביס את תחזיות האנליסטים ורשמה מכירות גבוהות מהצפוי של האייפון. מניית אפל קופצת ב-4% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט.

אפל, שמנייתה צנחה בכ-40% מאז השיא אליו הגיעה בספטמבר שעבר, רשמה ברבעון השני של 2013 רווח נקי של 6.9 מיליארד דולר, או 7.47 דולר למניה, לעומת רווח נקי של 8.8 מיליארד דולר, או רווח של 9.32 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. הרווח הנקי היה גבוה מתחזיות האנליסטים, שצפו רווח של 7.34 דולר למניה.

בשורה העליונה רשמה אפל הכנסות של 35.32 מיליארד דולר, עלייה קלה לעומת 35.02 מיליארד דולר לרבעון השני של 2012. הנתון גבוה במעט מתחזיות האנליסטים, שצפו הכנסות דומות כמו לפני שנה.

תחזית החברה לרבעון השלישי של 2013 הינה להכנסות בטווח של 34-37 מיליארד דולר ושולי רווח של 36%-37% - תחזית הנחשבת לחלשה ואינה טומנת בחובה, על פניו, הכנסות ממוצרים חדשים.

"אם התחזית תהיה חלשה, זה עשוי לאותת על הקדמת ההשקה של המוצרים החדשים של אפל, כנראה בספטמבר או אוקטובר, על מנת לחזק את התחזית לרבעון הרביעי", אמר ל"פורבס" לפני פרסום הדו"חות האנליסט טוני סאקונגי מסטנפורד ברנשטיין.

במשך החודשים האחרונים הוצפה הרשת שמועות ודיווחים בנוגע לדגמי האייפון והאייפד הבאים, כשהאחרון שבהם דיווח כי אפל בוחנת מסכים גדולים יותר לשני המכשירים. מרבית האנליסטים צופים שהאייפון החדש, שנקרא באופן לא רשמי "אייפון 5S", יושק בסוף ספטמבר, ודגמים חדשים של האייפד ייחשפו מאוחר יותר בסתיו. מוצרים חדשניים שבהם תולים המשקיעים את רוב הציפיות לעתיד החברה, כמו שעון iWatch והטלוויזיה של אפל אינם צפויים לצאת לשוק עד 2014 לכל המוקדם.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

החרדים נושמים לרווחה: הקיצוץ בישיבות יוקטן בכ-150 מיליון שקל ב-2013

לפיד: "צריך לשים ידיים בבוץ ולעבוד קשה"; ח"כ רוזנטל: "שים תמונה בפייסבוק"

שולי הרווח של אפל - אחד ההיבטים המרכזיים שאליהם התייחסו אנליסטים, ירדו לרמה של 36.9%, לעומת שיא של 47.7% ברבעון הראשון ב-2012 ו-37.5% ברבעון הקודם. שולי הרווח של אפל, שלא ירדו מ-36% מאז מארס 2009, נפגעו במידה מסוימת היות שהחברה נאלצה להוריד מחירים בשוק הסמארטפונים הצפוף ורווי התחרות. המחיר הממוצע של טלפונים חכמים צנח מ-450 דולר בתחילת 2012 ל-375 דולר כיום, לפי נתוני נתוני חברת המחקר IDC.

עלייה במכירות האייפון, ירידה באייפד

אפל מכרה ברבעון הראשון של השנה 31.2 מיליון מכשירי אייפון, גבוה משמעותית מתחזיות האנליסטים למכירות של 26-27 מיליון יחידות ולעומת 26 מיליון יחידות ברבעון השני של 2012. עם זאת, מדובר בירידה של כ-20% לעומת הרבעון הראשון, בו מכרה החברה 37.4 מיליון מכשירי אייפון.

אפל נאלצה להתמודד עם השקת הגלקסי S4 של סמסונג בפברואר, הנחשב למתחרה הקשה ביותר של האייפון, נוסף על שורת מכשירים מתקדמים שחשפו חברות אחרות בחודשים האחרונים, כמו One של HTC, לומיה של נוקיה ואקספריה Z של סוני ומכשירים זולים יותר של חברות כמו חוואווי ולנובו הסיניות.

בשוק הטאבלטים, אפל מכרה ברבעון השני 14.6 מיליון מכשירי אייפד, נמוך בשיעור חד מתחזיות האנליסטים למכירות של 17-18 מיליון טאבלטים ולעומת 19.5 מיליון יחידות שנמכרו ברבעון הראשון.

אפל עדיין מהווה השחקן הדומיננטי בשוק עם 39.6%, אם כי נתח השוק שלה צנח תוך שנה מ-58.1% ברבעון הראשון של 2012, לפי IDC. מנגד, סמסונג רשמה עלייה ל-17.9% בשוק הטאבלטים, לעומת 11.3% ברבעון המקביל בשנה שעברה.

מכירות מחשבי המקינטוש של אפל ברבעון הסתכמו ב-3.8 מיליון יחידות, לעומת 4 מיליון יחידות ברבעון המקביל של 2012.

רבעון ראשון של ירידה בהכנסות

ברבעון הקודם רשמה אפל את הירידה הראשונה בהכנסות וברווח הנקי מזה כמעט עשור. למרות זאת, הכנסות החברה ומכירות האייפון והאייפד עקפו את תחזיות האנליסטים.

אפל רשמה ברבעון הראשון של 2013 רווח נקי של 9.5 מיליארד דולר, או רווח של 10.09 דולר למניה, לעומת רווח נקי של 11.6 מיליארד דולר, או רווח של 12.3 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. הרווח הנקי היה גבוה מתחזיות האנליסטים, שצפו רווח של 9.97 דולר למניה.

לפני הדוחות - הפרשנים הספידו: "חברה מתה מהלכת"

טים קוקצילום: רויטרס

כתב CBS מאניווץ', דייב לוגאן, הכריז היום בטור שפירסם לקראת הדו"חות כי "אפל היא חברה מתה מהלכת". לוגאן הסביר כי לא ניתן למצוא באף אחת מהצהרותיו של המנכ"ל טים קוק זכר לפעולה ש"מייצרת משהו מלא כלום, שיכולה לדמיין את מה שלא היה ניתן לדמיין", בניגוד לדרך שבה הצעיד המייסד סטיב ג'ובס את החברה. עם זאת, לוגאן מציין כי המעצב הראשי של אפל, סר ג'ונתן איב הנחשב למחוללי החדשנות בחברה, עוד נמצא בתפקיד, וכי "ייתכן ששבט עובדים אי שם בחברה עושה עבודה ברוחו של ג'ובס".

לוגאן אומר כי לאפל נותרו רק עוד שנות קסם ספורות. "היא תשתמש במשאביה כדי להפוך את המוצרים הקיימים שלה טובים יותר, מהירים יותר וזולים יותר", אולם המוצרים החדשים שלה "יתבססו על מוצרים קיימים".

"חסרי השראה", הגדיר ג'ין מונסטר, אנליסט בפייפר ג'פרי, את הדו"חות הצפויים. עם זאת אמר מונסטר כי המגמה תתהפך כשאפל תציג מוצרים חדשים.

"הרבעון השני צפוי להיות נקודת השפל של הרווח התפעולי" בשנת הכספים הנוכחית, לפי האנליסט אנדי הארגריבס מפסיפיק קרסט. "אם אפל לא תכלול תחזית עם הכנסה משמעוית ממוצרים חדשים, אז הרווח השולי הגולמי שלה לא יספק שום תובנה לגבי התמחור או מבנה הרווח של מוצרים חדשים", צוטט הארגריבס באתר הפיננסים מרקטווץ'.

"אם התחזית תהיה חלשה, זה עשוי לאותת על הקדמת ההשקה של המוצרים החדשים של אפל, כנראה בספטמבר או אוקטובר, על מנת לחזק את התחזית לרבעון הרביעי", אמר ל"פורבס" טוני סאקונגי, אנליסט בסטנפורד ברנשטיין.

במשך החודשים האחרונים הוצפה הרשת שמועות ודיווחים בנוגע לדגמי האייפון והאייפד הבאים, כשבאחרון שבהם נטען כי אפל בוחנת מסכים גדולים יותר לשני המכשירים. מרבית האנליסטים צופים שהאייפון החדש, שנקרא באופן לא רשמי "אייפון 5S", יושק בסוף ספטמבר, ודגמים חדשים של האייפד ייחשפו מאוחר יותר בסתיו. מוצרים חדשניים שבהם תולים המשקיעים את רוב הציפיות לעתיד החברה, כמו שעון iWatch והטלוויזיה של אפל, אינם צפויים לצאת לשוק עד 2014 לכל המוקדם.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר