בורסות העולם |

וול סטריט בשיא; צ'ק פוינט קפצה ב-5%

מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 בשיא נומינלי; הנפט בשיא של 15 חודשים; מניות אינטל ואי-ביי נפלו ב-4% ו-7% עקב תחזיות מכירות מאכזבות; הדולר מתחזק בעולם; דו"חות פובליסיס ו-LSE דחפו את בורסות אירופה לשיא של 6 שבועות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית ומדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 טיפסו לשיא נומינלי, לאחר שמספר תביעות האבטלה בארה"ב נפל לשפל של חודשיים ולקראת חלקה השני של עדותו החצי שנתית של יו"ר הבנק הפדרלי בפני הקונגרס בארה"ב. רווח רבעוני גבוה מהצפוי של בנק מורגן סטנלי והעלאת תחזית הרווח שנתי של ידי חברת שירותי המחשוב יבמ תומכים אף הם במדדים, אם כי תחזיות מכירות מאכזבות לרבעון הנוכחי של חברות אינטל ואי-ביי מכבידות על מניות מגזר הטכנולוגיה.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.5% ונסגר בשיא נומינלי; מדד S&P 500 טיפס ב-0.5% לשיא נומינלי, והשלים בכך סגירה חיובית 10 ב-11 ימי מסחר; מדד נאסד"ק נסגר עליות קלות. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה ב-0.04% לרמה של 2.52%, לאחר שבמהלך המסחר אתמול ירדה ל-2.46% - רמתה הנמוכה ביותר מאז השלישי ביולי.

הדולר מתחזק בעולם; הנפט בשיא של 15 חודשים

בשוק המט"ח, הדולר מתחזק מול מרבית המטבעות המרכזיים בעולם. המטבע האמריקאי מטפס ב-0.9% מול הין היפני לשער של 100.515 ין לדולר, ומתחזק ב-0.3% מול היורו לרמה של 1.3089 דולר ליורו. היורו מטפס ב-0.4% מון הין לרמה של 131.22 ין ליורו, לאחר שמוקדם יותר טיפס לשער של 131.47 ין ליורו - רמתו הגבוהה ביותר מאז ה-31 במאי.

בשוק הסחורות, מחיר הזהב התאושש מהנפילה היומית החדה ביותר זה שבועיים, ומחיר הנפט הגולמי טיפס לשיא של 15 חודשים. החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,284.2 דולר לאונקייה, עלייה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שאתמול נפלו ב-1% - הירידה היומית החדה ביותר זה כמעט שבועיים. החוזים על הנפט הגולמי למסירה באוגוסט נסגרו בניו יורק במחיר של 108.04 דולר לחבית - רמתם הגבוהה ביותר מאז מארס 2012 - לאחר עלייה של 1.5%.

נתוני מקרו מעורבים בארה"ב; ברננקי ימשיך בעדותו

מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב נותר במפתיע ללא שינוי ביוני, מספר תביעות האבטלה השבועי בארה"ב נפל לשפל של יותר מחודשיים, פעילות הייצור באזור פילדלפיה צמחה במפתיע בקצב המהיר ביותר מאז מארס 2011, וריבית המשכנתאות בארה"ב נסוגה משיא של שנתיים, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב נותר ללא שינוי בחודש יוני לאחר עלייה של 0.2% בחודש מאי, מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.2% לאחר עלייה של 0.1% שעליה דווח במקור בחודש מאי. "חלק מהמגזרים בכלכלה מתאוששים מהר יותר מאחרים, והתוצאה היא צמיחה חיובית אך מתונה", אמר הכלכלן קן גולדסטיין מחברת קונפרנס בורד. "חוסר הוודאות הרב ביותר ממשיך להיות בקצב הוצאות העסקים, השיפור בצריכה הפרטית, וההשפעה של ההאטה בצמיחה העולמית על היצוא מארה"ב", הוסיף.

מדד פעילות הייצור באזור פילדלפיה בארה"ב קפץ בחודש יולי לרמה של 19.8 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז מארס 2011 - לעומת רמה של 12.5 נקודות ביוני, מסר היום הבנק הפדרלי של פילדלפיה. כלכלנים צפו ירידה של המדד לרמה של שמונה נקודות. מדד חיובי משקף צמיחה בפעילות הכלכלית, ואילו מדד שלילי מצביע על התכווצות הפעילות.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר ל-334 אלף - המספר הנמוך ביותר מראש ראשית חודש מאי - לעומת 358 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר במספר התביעות לרמה של 345 אלף לעומת 360 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

ריבית המשכנתאות ל-30 שנה בארה"ב, הנחשבת למשכנתא הסטנדרטית בארה"ב, ירדה בשבוע החולף לרמה של 4.37% לעומת רמה של 4.51% בשבוע הקודם, שהיתה רמתה הגבוהה ביותר מאז יולי 2011, מסרה היום ענקית המשכנתאות פרדי מאק.

ברננקי: אינפלציה נמוכה מסכנת הכלכלה; נפעל להגברתה

יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, בן ברננקי, אמר כי במקרה הצורך הבנק המרכזי יפעל להגברת האינפלציה כדי למנוע נזקים אפשריים לכלכלה וסיכונים לירידה רחבת היקף של המחירים.

"ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) בהחלט מודעת לכך שאינפלציה נמוכה ביותר מהווה סיכון לביצועי הכלכלה - למשל בכך שהיא מגבירה את העלות הריאלית של השקעות הון - ומגבירה את הסיכון לדפלציה", אמר ברננקי בעדותו בפני ועדת הבנקאות של הסנאט. בכך שב ברננקי על דברים שאמר אתמול ביום הראשון של עדותו בקונגרס. "נפעל לפי הצורך כדי להבטיח שהאינפלציה תטפס חזרה לאורך זמן לכיוון היעד שלנו של 2%", הוסיף ברננקי.

בכירי הבנק הפדרלי, השוקלים את עיתוי תחילת צמצום רכישות האג"ח החודשיות בסך 85 מיליארד דולר, עשויים ליהנות ממרחב פעולה רב יותר להמשיך ברכישות על רקע ההאטה באינפלציה. מדד המחירים לצרכן, המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) ללא מחירי המזון והאנרגיה - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - טיפס בחודש מאי ב-1% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, קרוב לרמתו הנמוכה ביותר זה כמעט ארבע שנים.

המדיניות המוניטרית תמשיך להיות מרחיבה ביותר בעתיד הנראה לעין לאור העובדה ששיעור האבטלה ממשיך להיות גבוה ויורד רק באופן הדרגתי, אמר היום ברננקי ביום השני של עדותו החצי שנתית בקונגרס. 195 אלף משרות נוספו לשוק העבודה בארה"ב בחודש יוני, ושיעור האבטלה נותר ללא שינוי ברמה של 7.6%.

"לאור האינפלציה המתונה, אנו מתכוונים להמשיך ברכישות שלנו עד שהתחזית לשיפור משמעותי בשוק העבודה תתממש", אמר ברננקי, וחזר בכך על דברים שאמר אתמול בעדותו בפני ועדת השירותים הפיננסים של בית הנבחרים.

עונת הדו"חות בוול סטריט: גוגל ומיקרוסופט אחרי הסגירה

עונת הדו"חות הרבעוניים בוול סטריט צוברת תנופה ובין החברות המדווחות היום על תוצאותיהן הכספיות נמנות גוגל, מיקרוסופט, מורגן סטנלי ופיליפ מוריס. הרווח המצרפי של החברות הנכללות במדד המניות S&P 500 צפויים גדלו ברבעון השני ב-2%, לפי תחזית האנליסטים של ספקית המידע הפיננסי בלומברג.

בנק מורגן סטנלי דיווח ביום חמישי על זינוק חד מהצפוי של 66% ברווחיו ברבעון השני של השנה בעקבות קפיצה בהכנסות ממסחר במניות ולאחר ששולי רווח של פעילות בתחום ניהול הנכסים של עשירים טיפסו לשיא. הבנק רשם ברבעון רווח נקי של 980 מיליון דולר, או 41 סנט למניה, לעומת רווח של 591 מיליון דולר, או 29 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חשבונאיים חד פעמיים רשם הבנק רווח של 45 סנט למניה - מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 43 סנט למניה.

פיליפ מוריס, יצרנית הסיגריות הבורסאית הגדולה בעולם, דיווחה ביום חמישי על רווח רבעוני נמוך מתחזיות האנליסטים לאחר שהתחזקות הדולר פגעה בהכנסותיה מחוץ לארה"ב. החברה רשמה ברבעון השני רווח נקי של 2.12 מיליארד דולר, או 1.3 דולר למניה - ירידה של 8.3% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, ופחות מתחזית האנליסטים לרווח של 1.41 דולר למניה. מכירות החברה בתקופה המדווחת גדלו ב-2.2% לעומת הרבעון המקביל, והסתכמו ב-20.5 מיליארד דולר.

אינטל, יצרנית השבבים הגדולה בעולם, סיפקה ביום רביעי לאחר סגירת המסחר תחזית מכירות מאכזבת לרבעון הנוכחי על רקע הנפילה במכירות מחשבים אישיים (PC) בעולם - האחראים על מרבית מכירות השבבים של החברה. ענקית השבבים צופה ברבעון הנוכחי מכירות של 13-14 מיליארד דולר - לעומת תחזית האנליסטים למכירות של 13.7 מיליארד דולר. מכירות החברה ברבעון השני של השנה הסתכמו ב-12.8 מיליארד דולר, ירידה של 5.1% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, וירידה רבעונית רביעית ברציפות. בשורה התחתונה רשמה אינטל בתקופה המדווחת רווח נקי של 2 מיליארד דולר, או 39 סנט למניה - ירידה של 29% לעומת הרבעון המקביל, ובהתאם לתחזיות האנליסטים.

יבמ, חברת שירותי המחשוב הגדולה בעולם, דיווחה ביום רביעי לאחר סגירת המסחר על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים והעלתה את תחזית הרווח השנתי. החברה רשמה ברבעון השני של השנה רווח נקי של 3.23 מיליארד דלר, או 2.91 דולר למניה, ירידה של 17% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. עם זאת, בניכוי הוצאות ארגון מחדש בסך מיליארד דולר, רשמה יבמ רווח של 3.91 דולר למניה - מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 3.78 דולר למניה. החברה העלתה את תחזית הרווח לשנת 2013 כולה מרווח של 16.7 דולר למניה לרווח של 16.9 דולר למניה.

אי-ביי, המפעילה את אתר המכירות הפומביות הגדול באינטרנט, דיווחה ביום רביעי לאחר סגירת המסחר על ירידה ברווחיה ברבעון השני של השנה, וסיפקה תחזית נמוכה מתחזיות האנליסטים לרבעון הנוכחי. החברה רשמה ברבעון השני רווח נקי של 640 מיליון דולר, או 49 סנט למניה, לעומת רווח של 692 מיליארד דולר בתקופה המקבילה ב-2012. הכנסות החברה הסתכמו ב-3.9 מיליארד דולר.

חברת צ'ק פוינט , שמנוהלת על ידי גיל שויד, רשמה רווח מתואם Non Gaap של 165 מיליון דולר ברבעון השני של 2013, כלומר 83 סנט למניה. ממוצע תחזיות האנליסטים היה לרווח מתואם Non GAAP, כלומר בניכוי הפרשות לא תזרימיות בגין ההטבות הגלומות בהקצאת אופציות לעובדים והפחתת נכסים בלתי מוחשיים של 81 סנט למניה.

צ'ק פוינט, שעוסקת באבטחת מידע ורשתות מחשב, צמחה ב-3.5% ברבעון השני של 2013 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2012, והכנסותיה הסתכמו ב-340 מיליון דולר. ממוצע תחזיות האנליסטים היה להכנסות של 337 מיליון דולר ברבעון החולף.

דו"חות פובליסיס ו-LSE דחפו את אירופה לשיא של 6 שבועות

בורסות אירופה נסגר בשיא של שישה שבועות לאחר שדו"חות כספיים חיוביים של ענקית הפרסום פובליסיס ומפעילת בורסת לונדון LSE, האפילו בהשפעתם על דו"חות מאכזבים של חברות הטכנולוגיה SAP, אריקסון ונוקיה.

בורסות לונדון ופרנקפורט נסגרו בעלייה של 1%; פאריס טיפסה ב-1.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.9% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז ה-31 במאי.

פובליסיס הצרפתית, חברת הפרסום השלישית בגודלה בעולם, דיווחה היום על גידול של 15% ברווחיה במחצית הראשונה של השנה, הודות לצמיחה בהכנסות בארה"ב ובתחום הדיגיטלי. החברה רשמה רווח נקי של 314 מיליון יורו (411 מיליון דולר) במחצית הראשונה של השנה לעומת רווח של 273 מיליון יורו בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. הכנסות פובליסיס בתקופה המדווחת הסתכמו ב-3.35 מיליארד יורו, צמיחה של 8.7% לעומת המחצית הראשונה של שנת 2012, ומעל לתחזית האנליסטים להכנסות של 3.31 מיליארד יורו. מניית פובליסיס עלתה ב-3.4%.

מניית LSE זינקה לשיא של חמש שנים לאחר שמפעילת בורסת לונדון דיווחה על הכנסות של 249.7 מיליון ליש"ט (379 מיליון דולר) ברבעון השני של השנה, זינוק של 39% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. הכנסות החברה בתקופה המדווחת צמחו ב-8%.

מגזר הטכנולוגיה באירופה סיפק היום מספר דו"חות מאכזבים. יצרנית מכשירי הסלולר הפינית נוקיה דיווחה ביום חמישי על הפסד ברבעון השני של השנה אך ציינה כי מכירות הסמארטפונים מדגמי לומיה זינקו ברבעון. החברה רשמה ברבעון הפסד נקי של 227 מיליון יורו, או 0.06 יורו למניה, בהשוואה להפסד של 1.41 מיליארד יורו, או 0.38 יורו ברבעון המקביל בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים עברה החברה לרווח של 7 מיליון יורו, או 0 יורו למניה, לעומת הפסד של 313 מיליון יורו ברבעון המקביל. אנליסטים צפו הפסד של 0.03 יורו למניה. הכנסות נוקיה בתקופה המדווחת הסתכמו ב-5.7 מיליארד יורו, ירידה לעומת הכנסות של 7.54 מיליארד יורו בשנה שעברה, ופחות מתחזיות אנליסטים להכנסות של 6.34 מיליארד יורו. מניית נוקיה ירדה ב-2.8%.

חברת התוכנה הגרמנית SAP החמיצה תחזיות כאשר דיווחה על ירידה של 3% במכירות רשיונות תוכנה, המעידות על הכנסות עתידיות, לסך של 982 מיליון יורו. התחזיות היו למכירות לסך של 1.02 מיליארד יורו.

יצרנית ציוד הסלולר השוודית אריקסון דיווחה על מכירות שהיו ללא שינוי ברבעון השני לעומת הרבעון המקביל, 55.3 מיליארד קרונות שוודיות, (8.4 מיליארד דולר), ופחות מתחזיות אנליסטים. מניית אריקסון ירדה ב-4.8%.

הקואליציה הצרה של יוון הצליחה להעביר אתמול בקושי תכנית קיצוצים נוספת, במסגרתה יפוטרו אלפי עובדי המגזר הציבורי. מחוץ לפרלמנט הפגינו כ-5,000 יוונים נגד אישור התכנית, הדרושה לקבלת תשלום נוסף במסגרת חבילת הסיוע האירופית ליוון. הצעת החוק עברה ברוב של 153 מתוך 293.

סגירה מעורבת באסיה

מגמה מעורבת נרשמה היום באסיה לאחר נאום ברננקי אתמול ועל רקע חששות מחודשים לגבי האטת הצמיחה בסין: טוקיו עלתה ב-1.3%; סיאול ירדה ב-0.6%; אוסטרליה עלתה ב-0.2%; הונג קונג יורדת ב-0.2%; שנחאי ירדה ב-1.1%.

עם זאת, אזהרה של קרן המטבע הבינלאומית (IMF) לגבי הצמיחה בכלכלה הסינית, העיבה על חלק מהבורסות באסיה. לפי ה-IMF, נתונים כלכליים מאכזבים עשויים להעיד כי סין תחמיץ את תחזית הצמיחה של הקרן – 7.75% השנה.

במקביל דיווחה ממשלת סין על עלייה במחירי הבתים החדשים בערים ביוני, מה שעשוי להוביל את הממשל, המעוניין לשים קץ להשקעות ספקולטיביות בשוק הנדל"ן, להטיל הגבלות נוספות על השקעה בנדל"ן. מניות הנדל"ן הסיניות נחלשות בשנחאי ובהונג קונג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"