ברננקי: אינפלציה נמוכה מסכנת הכלכלה; נפעל להגברתה

יו"ר הבנק הפדרלי ביום השני של עדותו בקונגרס - שעשויה להיות האחרונה שלו

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו בלומברג
בלומברג

יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, בן ברננקי, אמר כי במקרה הצורך הבנק המרכזי יפעל להגברת האינפלציה כדי למנוע נזקים אפשריים לכלכלה וסיכונים לירידה רחבת היקף של המחירים.

"ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) בהחלט מודעת לכך שאינפלציה נמוכה ביותר מהווה סיכון לביצועי הכלכלה - למשל בכך שהיא מגבירה את העלות הריאלית של השקעות הון - ומגבירה את הסיכון לדפלציה", אמר ברננקי בעדותו בפני ועדת הבנקאות של הסנאט. בכך שב ברננקי על דברים שאמר ביום הראשון של עדותו בקונגרס. "נפעל לפי הצורך כדי להבטיח שהאינפלציה תטפס חזרה לאורך זמן לכיוון היעד שלנו של 2%", הוסיף ברננקי.

בכירי הבנק הפדרלי, השוקלים את עיתוי תחילת צמצום רכישות האג"ח החודשיות בסך 85 מיליארד דולר, עשויים ליהנות ממרחב פעולה רב יותר להמשיך ברכישות על רקע ההאטה באינפלציה. מדד המחירים לצרכן, המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) ללא מחירי המזון והאנרגיה - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - טיפס בחודש מאי ב-1% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, קרוב לרמתו הנמוכה ביותר זה כמעט ארבע שנים.

המדיניות המוניטרית תמשיך להיות מרחיבה ביותר בעתיד הנראה לעין לאור העובדה ששיעור האבטלה ממשיך להיות גבוה ויורד רק באופן הדרגתי, אמר היום ברננקי ביום השני של עדותו החצי שנתית בקונגרס. 195 אלף משרות נוספו לשוק העבודה בארה"ב בחודש יוני, ושיעור האבטלה נותר ללא שינוי ברמה של 7.6%.

בן ברננקיצילום: אי פי

"לאור האינפלציה המתונה, אנו מתכוונים להמשיך ברכישות שלנו עד שהתחזית לשיפור משמעותי בשוק העבודה תתממש", אמר ברננקי, וחזר בכך על דברים שאמר אתמול בעדותו בפני ועדת השירותים הפיננסים של בית הנבחרים.

ישיבתה הבאה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי תתקים ב-30 וב-31 ביולי.

עדותו הנוכחית של ברננקי בקונגרס עשויה להיות האחרונה שלו, שכן כהונתו השנייה בת ארבע השנים כיו"ר הבנק הפדרלי מסתיימת ב-31 בינואר. ברננקי, בן 59, אמנם טרם הודיע על תוכניותיו להמשך, אולם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר בחודש יוני כי יו"ר הבנק הפדרלי נותר בתפקידו "זמן רב יותר מכפי שרצה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו