מלחמת אזרחים? |

מצרים בקרב הישרדות: הכסף והמזון אוזלים

סיוע המיליארדים שהעניקו סעודיה וקטאר כמעט נגמר, והכאוס הפוליטי מגביר את החשש שמצרים לא תקבל סיוע בינלאומי נוסף בקרוב ■ הנשיא הזמני מבקש מאנשי עסקים מקומיים לתרום לקופת המדינה המתרוקנת מחשש להתפרצות מהומות על רקע כלכלי

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

משפחת סאוויריס נקלעה לדילמה קשה. במאי, אחרי גלות של שנה בצרפת, חזרו האב המייסד של האימפריה העסקית, אונאסי סאוויריס, עם שני בניו, נגיב ונאצף, למדינה ואפילו התקבלו בשדה התעופה של קהיר על ידי שליח מיוחד עם זר פרחים ששיגר אליהם הנשיא דאז, מוחמד מורסי.

סאוויריס הקופטי - האיש העשיר במצרים, המחזיק בחברת הענק אוראסקום, שזרועותיה חובקות עולם - היה יריבם הקשה של האחים המוסלמים, ושל מורסי בפרט. העיתונים ותחנת הטלוויזיה שבבעלותו שפעו ביקורת נוקבת על התנהלותו של הנשיא, ומקופת המשפחה זרם כסף רב למימון תנועות המחאה. זו היתה סיבה טובה דיה לרדיפתו על ידי המשטר של מורסי, שדרש ממנו לשלם יותר מ-4 מיליארד דולר כמס על עסקת ענק שביצע, ולטענת שלטונות המס חמק מתשלום מס הכנסה עליה.

כתבות נוספות ב-TheMarker

סיפור הצלחה חינוכי: בלי מבחנים עד כיתה י"א והפסקה של 15 דקות בכל שעה

זהירות, שביר: כך תעברו דירה בשלום

תומכים באחים המוסלמים בהפגנה נגד הדחת מורסי

סאוויריס דחה את הדרישה, ועזב את מצרים - ואולם, מחנק הנזילות שאיים על המשטר הוביל להמצאת פתרון יצירתי, ומורסי הסכים לוותר על חלק גדול מהחוב בתמורה לכך שסאוויריס ישלם כמיליארד דולר ולא יוציא את השקעותיו ממצרים, כפי שאיים לעשות. ההסכם נחתם - וסאוויריס חזר. עכשיו הוא יצטרך להחליט אם לקיים את ההסכם שנחתם עם הממשלה השנואה שסולקה על ידי הצבא, או לעמוד בהתחייבותו ואף להשקיע עוד במצרים, לאחר שמרבית מנהיגי האחים המוסלמים הושלכו לכלא.

  זו אינה רק הדילמה של סאוויריס. מיליונרים מצרים רבים זכו ל"חנינה" דומה, שנועדה לספק לממשלת מצרים עוד קצת אוויר לנשימה במאמץ לשקם את המשק המצרי. עם זאת, גם אם יחליט סאוויריס לגלות נדיבות רבה ואף לשלם את מלוא חובו לממשלה החדשה, לא יהיה בכוחם של 4 או 10 מיליארד דולר ליצור את התפנית. עדלי מנצור, הנשיא הזמני שמונה על ידי הצבא, הודיע בסוף השבוע בדרמטיות הראויה כי החליט לפתוח קופה מיוחדת שנושאת את השם "תמיכה במצרים", ושאליה מתבקשים בעלי ההון לתרום ככל יכולתם. להודעתו צורף מספר חשבון בנק והבהרה שלפיה "אפשר לבצע את התרומה בכל אחד מן הבנקים".

  אף על פי כן, חשדם וחששם של אנשי העסקים המצרים עמוקים. עשרות מיליארדי דולרים בבעלות מצרית פרטית מוחזקים בבנקים בעולם, ובמשך 30 שנות שלטונו של חוסני מובארק נמנעו בעליהם מלהחזיר את הונם למולדת. גם האופוריה שליוותה את נפילתו של מובארק בפברואר 2011 לא חוללה שינוי של ממש בתזרים ההשקעות של בעלי הון ואנשי עסקים מצרים, שבתוך חודשים ספורים איבדו את תקוותם ליציבות פוליטית שתספק אווירת השקעות הולמת, כפי שהיתה בתקופת מובארק.

  מובארק אמנם לא השאיר אחריו ירושה כלכלית זוהרת, אך בהשוואה לקריסה שהתחוללה בשנתיים וחצי שחלפו, כהונתו נראית כחגיגה כלכלית. תוכניות ההפרטה, ובעיקר יישומן, העשירו כיסים פרטיים של מקורבים ולא הגיעו לציבור הרחב, אך הצמיחה בשנות כהונתו האחרונות דווקא היתה מרשימה - 5%–6%. השנה העריך הבנק העולמי שהצמיחה ב–2013 לא תעלה על 2%.

  שער הלירה המצרית, שצנח 
מ–4.5 לירות לדולר בתחילת 2003 ל–6.3 לירות לדולר ב–2006 התייצב, והגיע ל–5.8 לירות לדולר בשנה שלפני המהפכה. בתוך שנתיים וחצי איבדה הלירה כ–16% מערכה, וכיום שערה כ–7.2 לירות מצריות לדולר. יתרות המט"ח צנחו מ–36 מיליארד דולר ל–15 מיליארד דולר, וטיפסו לכ–18 מיליארד דולר בזכות הלוואות מקטאר ומסעודיה. האבטלה, ששמרה על יציבות של כ–9% בשנים שלפני המהפכה, זינקה בעקבותיה - ומגיעה כיום לכ–13.3%.

  את הנתונים היבשים יכול לזמר כל מי שעוקב אחר כלכלת מצרים בשנים האחרונות. גם העובדה שהקשיים הכלכליים חולפים על פניו של צבא מצרים, שמקיים מערכת כלכלית עצמאית שנשענת על תקציב מוגדר שאינו תלוי בהכנסות המדינה, אינה נסתרת. אבל כשצריך לתרגם את הנתונים האלה לתוכנית עבודה שתוכל להחזיר את המשק המצרי לפחות לרמתו בתקופה שלפני נפילת מובארק, בלתי־אפשרי לנתק בין המשבר הכלכלי לזעזוע הפוליטי.

  כספי הסיוע 
לא מספיקים

  הצורך המיידי של מצרים הוא בהזרמה מאסיבית של כספים לרכישת מצרכי יסוד. על פי נתוני משרד המסחר והתעשייה המצרי, מלאי הסוכר במדינה יספיק לשישה חודשים, ואילו מלאי האורז והשמן יספיק לחודשיים בלבד.

  הסיוע שהעבירו השנה קטאר ‏(8 מיליארד דולר‏) וסעודיה ‏
(5 מיליארד דולר‏) כמעט אזל. חלקו הלך לתשלום ריבית על החוב החיצוני של מצרים, וחלק אחר הופקד בבנק כערבות להלוואת נוספות. אף ששתי מדינות אלה הבטיחו להמשיך לסייע למצרים גם אחרי הפלת משטר מורסי, אין לדעת מתי תגיע מנת הסיוע הבאה.

  הממשל האמריקאי חרד מכך שהקונגרס לא יאשר העברת כספים למצרים בשל האיסור שחל על סיוע למדינות שמשטריהן עלו בהפיכה. זאת אחת הסיבות לכך שנשיא ארה"ב, ברק אובמה, מתאמץ שלא לכנות את הפלת מורסי בשם "הפיכה". בה בעת, גם קרן המטבע הבינלאומית, שקיימה דיונים קדחתניים עם ממשלת הישאם קנדיל על הלוואה בסך 4.8 מיליארד דולר, הקפיאה בינתיים את הדיונים "עד שיתברר המצב הפוליטי".

  הזרמת המזומנים חיונית כדי לשלם משכורות ל–5.1 מיליון עובדי המגזר הציבורי, ובהם כמיליון אנשי צבא, משטרה ומערכת המשפט, ועוד כ–1.8 מיליון עובדי מערכת החינוך. גם הסובסידיות לדלק - כ–95.5 מיליארד לירות מצריות - ממתינות לכיסוי. בשבוע שעבר נחסמו כבישים רבים במצרים לא רק בגלל ההפגנות, אלא גם בשל התורים הארוכים לתחנות הדלק. משווקי הדלק, מתברר, לא מתרגשים מאווירת הניצחון של מתנגדי מורסי, והם יוצרים לעתים משבר מלאכותי כדי שיוכלו להעלות מחירים או למכור ב"שחור". מאות אלפים מבין המפגינים הם גם עובדי מדינה שממתינים למשכורות יוני שלהם, אם אלה לא יגיעו עלולים גם הרחובות בפריפריה לעלות באש.

  מנגד, המשבר הכלכלי עשוי לשחק לידיהם של האחים המוסלמים, עכשיו כשהם חדלו להיות אחראים לניהול המדינה. התנועה עצמה, שמנהלת את כספיה באופן עצמאי ונהנית מתזרים מזומנים נדיב וקבוע של תורמים מצריים וטייקונים ממדינות המפרץ, עלולה לגרום להשבתת מפעלים ומוסדות ממשלתיים כחלק ממסע הנקם נגד הממשל הזמני ונגד הצבא. נשק זה עלול להיות יעיל אף יותר מהפגנות המוניות, שכן הוא יפגע גם בשירותי רווחה ובמקומות עבודה ויטביע את המדינה במערבולת שגם הצבא לא יוכל לה.

  על השקעות זרות ופיתוח איש אינו מדבר עכשיו, ודווקא בזמן שבו הממשל הזמני זקוק לפחות להודעות תמיכה והבטחות סיוע מן האיחוד האירופי וארה"ב, ההצהרות שמגיעות מידידותיה של מצרים מדברות על "חשש", "חרדה" ו"התבוננות מודאגת". 
אי־אפשר לבוא אליהן בטענות.

  אף שמונה נשיא זמני, עדלי מנצור, שמתכוון כבר השבוע למנות ממשלת מומחים שבראשה יעמוד ככל הנראה מוחמד אל־בראדעי, נראה שהמצב הפוליטי רק גועש והולך, כמו פרץ לבה שמתקדם בערוץ צר. בסוף השבוע נהרגו לפחות 37 בני אדם ונפצעו קרוב ל–500 בהתכתשויות בין תומכי מורסי, שמסרבים להכיר במשטר החדש, לבין מתנגדיו. מאות אלפים עדיין מתגודדים בכיכרות, ליד בניין הטלוויזיה הממלכתית ומרכזי הערים בפריפריה, ונראה כי חסר רק ניצוץ זעיר כדי לחולל תבערה אדירה שתחייב התערבות מזוינת של הצבא.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  כתבות מומלצות

  עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

  האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

  מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

  "פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

  אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

  העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

  סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

  עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

  כתבות שאולי פספסתם

  אישה בטלפון

  מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

  שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

  הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות