חוזרים לתחריר |

במצרים צפוי קיץ חם וחשוך

קופת אוצר ריקה, מחסור ברזרבות מט"ח וחיסול כספי הסיוע הזר הובילו להידרדרות ברמת החיים במצרים מאז ההפגנות בכיכר תחריר ב-2011 ■ הפסקות החשמל, בגלל מחסור באנרגיה, וניסיון לצמצם את סובסידיות האנרגיה בתחילת החודש - רק סיפקו דלק למחאה ההמונית החדשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המתנה של קטאר למצרים בתחילת יוני - גז טבעי נוזלי בשווי כ-300 מיליון דולר - מעידה עד כמה הקיץ הנוכחי צפוי להיות קשה לממשלת מצרים. הממשלה מתמודדת עם קופה ריקה והפסקות חשמל תדירות, תוך שהיא מנסה להתגבר על האי־נחת של אזרחיה - שהיתה רבה עוד לפני פרוץ הפגנות הענק שהובילו לאולטימטום שהציב השבוע צבא מצרים לנשיא, מוחמד מורסי.

בשבועות האחרונים הוחשכו בתים ועסקים ברחבי מצרים, והפסקות החשמל הוחרפו בגל החום שפקד את המדינה עם תחילת הקיץ. הגז הקטארי, שהוגדר "מתנה לעם המצרי", הוא מחווה קטנה ממדינה שכבר הלוותה למצרים כ-7 מיליארד דולר בשנה האחרונה - מחווה שמדגישה עד כמה קשה התקופה העוברת על אזרחי מצרים.

הירידה ברמת החיים מאז המהפכה ב-2011, ששמה קץ למשטר צבאי שנמשך כ–60 שנה, הובילה להתפכחות בקרב המצרים. זעמם מופנה כיום כלפי הנשיא מורסי ותנועת האחים המוסלמים, שממנה הגיע. יריביו הפוליטיים קראו להפגנות ענק ב–30 ביוני - יום השנה לבחירתו - ומאז ממשיכים להפגין ברחובות.

הפגנה נגד מורסיצילום: אי-אף-פי

הגירעון בתקציב המצרי תפח, והלירה המצרית נחלשה. המשקיעים - שהתחילו כבר לחזור לבורסה המצרית בשנה האחרונה - ברחו.

מעגל אכזרי של אי־שקט חברתי וירידה בהכנסות מתיירות רוקנו את רזרבות המט"ח הממשלתיות, ושרי הממשלה נאלצו להתחנן לטובות ממדינות זרות - בין היתר כדי לשמור על מלאי מספיק של דלק ולחם מסובסדים, האחראים לכ-25% מהוצאות הממשל.

צום הרמדאן יתחיל השנה ב-9 ביולי, בתקופה שבה הטמפרטורות מגיעות בדרך כלל לשיא - מה שצפוי להגדיל את צריכת האנרגיה ולתרום לסערת הרוחות.

המגרש בלוקסיה, מצרים צילום: בלומברג

מתקשים לממן יבוא דלק

מאז נפילת משטרו של חוסני מובראק, הממשל חיסל יותר ממחצית מרזרבות המט"ח של מצרים, כ-20 מיליארד דולר, וכעת נותרו לבנק המרכזי רזרבות של 16 מיליארד דולר בלבד - חלקן הגדול בזהב ובנכסים אחרים, שאינם בהכרח קלים למימוש. הממשל נטל הלוואות בסך מיליארדי דולרים, ועיכב תשלומים לחברות נפט ולספקיות אחרות. אך צריכת האנרגיה במצרים נותרה גבוהה, בין היתר בשל סובסידיות נדיבות, בזמן שהממשלה מתקשה לממן יבוא מספיק דלק לייצור חשמל.

קרן המטבע הבינלאומית מעוניינת להעניק למצרים הלוואה בסך 4.8 מיליארד דולר, אך רק בתנאי שמצרים תוותר על סובסידיות האנרגיה והמזון במדינה ותעלה מסים - וביטול הסובסידיות האלה בתקופה כזו עלולה להתברר כמשימה קשה. סובסידיית האנרגיה לבדה צפויה להגיע ליותר מ-120 מיליארד לירות מצריות ‏(כ-17 מיליארד דולר‏) בסוף שנת הכספים 2012-2013. מחיר הדלק במצרים כיום הוא מהנמוכים בעולם - 1.03 דולרים לגלון ‏(כ-93 אגורות לליטר‏), אך סובסידיה זו מיטיבה בעיקר עם השכבות החזקות במדינה. סובסידיה משמעותית נוספת היא זו על הלחם, שנועדה לסייע לשכבות החלשות יותר. גם כאן נתקלת הממשלה בקשיים, שכן היא צריכה לייבא חיטה לצורך זה.

באפריל העניקו קטאר ולוב הלוואות בשווי 5 מיליארד דולר למצרים, ולוב אמרה כי תעניק למדינה הלוואה נוספת בסך 1.2 מיליארד דולר לרכישת נפט. אך מהלכים אלה צפויים לכסות רק חלק קטן מגירעון האנרגיה במדינה, ומצרים עשויה להתקשות להשיג דלק בשוק הבינלאומי, להעבירו מהנמלים לתחנות הכוח ולהמשיך לתפעל את התחנות - כך שתוכל לספק לצרכנים חשמל למרות תשתית חשמל רעועה.

מוחמד מורסי צילום: אי-פי

בינתיים יש קשיים באספקת החשמל, ובסוף מאי יצאו המצרים להפגין בעקבות הפסקות חשמל רבות, שנמשכו לעתים 10 שעות. גל החום בתחילת יוני, שדחף את הטמפרטורה בקהיר ל-45 מעלות, החריף את הבעיה.

ממשלות מצרים נמנעו במשך השנים מלצמצם את סובסידיות הדלק. אלה הותירו את מצרים, שבעבר ייצאה יותר אנרגיה משייבאה, עם מחסור גדול בבנזין, בדיזל, בגז ובדלק להסקה. חוסר היציבות הפוליטית בשנתיים האחרונות פגע גם בחיפושי וקידוחי הנפט והגז וגם עיכב את הקמת התשתיות הדרושות ליבוא גז טבעי נוזלי ‏(LNG‏). שני מסופי ה-LNG היחידים במצרים מצוידים אך ורק ליצוא, ואינם צפויים להיות מסוגלים לקלוט נפט מיובא לפני אוקטובר. גם אז, עשויים להידרש 14 חודשים לפני שיהיה ניתן לחבר את מסופי ה-LNG לרשת החשמל.

המחסור בדלק פוגע גם בתיירות ובעסקים. הפסקת חשמל החשיכה את הפירמידה בלוקסור במאי, וברחבי המדינה דיווחו מפעלים על הפסקות חשמל שהשביתו אותם במשך ימים.

ההפגנות התדירות לא עוזרות. גל הפגנות אלימות בדצמבר הובילו לבריחה מהלירה המצרית, שבלימתה בסופו של דבר עלתה לממשלת מצרים 2 מיליארד דולר - תוך ויתור על הניסיון לאפשר מסחר חופשי במטבע. מצב זה הוביל להתחזקות המסחר בלירה המצרית בשוק השחור, שם היא זולה בכ-10% לעומת השער הרשמי. יבואנים רבים במצרים משתמשים כעת בשוק השחור. צניחת המטבע גם דחפה את האינפלציה לרמה שנתית של 8.2% במאי, לעומת 4.7% בדצמבר - מה שכמובן תורם עוד יותר לחוסר השקט החברתי.

על רקע המצב הכלכלי הקשה ואי־הוודאות האופף את מצרים בשנת שלטונו של מורסי, לא לגמרי מפתיע כי מדד 30 EGX של בורסת קהיר זינק אתמול ב-4.9% - השיעור היומי החד ביותר מאז יולי האחרון - לאחר האולטימטום שהציב צבא מצרים למורסי. התשואה על האג"ח הממשלתיות ל-7 שנים ירדה ב-0.06% לרמה של 10.23%.

הפסקת חשמל במועדון בויזהצילום: אי-פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה