הבטחות הנשיאה לא יספקו את המחאה בברזיל

אזרחי ברזיל יצאו לרחובות למחות על מחירי התחבורה הציבורית, יוקר המחיה, שירותי הבריאות והחינוך הדלים במדינה ■ הנשיאה, דילמה רוסף, הכריזה על שורת רפורמות, אך לא בטוח שהן יספיקו לה לזכייה בכהונה נוספת ■ כתבה שנייה בסדרה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

נראה כי דעך גל ההפגנות שסחף את ברזיל ביוני, בעקבות מה שהתחיל כהפגנה קטנה נגד מחיר הנסיעה באוטובוס בסאו פאולו. השיא היה ב-20 ביוני, כשיותר ממיליון אזרחים הגיעו להפגין נגד שירותים ציבוריים רעועים, שחיתות, יוקר מחיה ובזבוז כספים על גביע העולם בכדורגל.

הפגנות קטנות יותר נמשכו: ב-26 ביוני השתמשה המשטרה בגז מדמיע נגד 50 אלף מפגינים מחוץ לאצטדיון כדורגל, אך יותר תשומת לב מופנה לתגובת פוליטיקאים לתסכול הציבורי שפרץ לקדמת הבמה.

לאחר שנפגשה עם מנהיגי המחאה, ראשי עירייה ומושלי מחוזות, נשיאת ברזיל, דילמה רוסף, הציעה "אמנה לאומית", שחמשת עיקריה יהיו: אסיפה נבחרת שתבחן רפורמה פוליטית; מיגור השחיתות; הבטחה להשקעה של 50 מיליארד ריאל ‏(23 מיליארד דולר‏) בתחבורה ציבורית; הגדלת ההשקעות בבריאות ובחינוך; ובאופן מנוגד מעט, הדגשת חשיבות האחריות התקציבית.

חלק מפרטי ההצעה היו הגיוניים בהחלט, אך נראה כי התוכנית בכללה נמהרת, ואינה צפויה לספק רגיעה מתמשכת. הסעיף המרכזי שלה, הקמת האסיפה הנבחרת, הוצע ללא התייעצות - אפילו לא עם סגן הנשיא, מישל טמר, שבהכשרתו הוא עורך דין חוקתי - והתברר כלא חוקתי. הוא בוטל במהרה. במקומו, הציעו גורמי ממשל לקיים באוגוסט משאל עם בנוגע להצעות לרפורמה פוליטית, שלאחר מכן תאושר בקונגרס.

מפגין במסיכת דילמה רוסף אוחז בשלט הקורא נגד שחיתותצילום: אי-פי

הדיון ברפורמה פוליטית בברזיל נמשך כבר שנים. אך למרבית המפלגות בברזיל - כ-30 במספר - אין יותר מדי אידיאולוגיה מעבר לריפוד כיסיהן ושמירה על כיסאן, והרצון שלהן בשינוי מועט. מפלגתה של רוסף, מפלגת העובדים ‏(PT‏), מעוניינת במימון ציבורי למסעות בחירות וברשימת מועמדים סגורה שתיבחר על ידי מנהיגי המפלגה. אחרים רוצים לעבור למערכת בחירות אזוריות שמבוססות על מספר אזרחים. אחד השינויים המשמעותיים ביותר יהיה ביטול ייצוג היתר לו זוכות כיום מדינות קטנות - אך לא מפלגתה של רוסף ולא בעלי בריתה צפויים לתמוך בהצעה שכזו.

רוסף הבטיחה תמריצים לרופאים שיעברו לאזורים עניים יותר, ונשבעה להרחיב תוכנית המבטלת את חובות בתי החולים המקבלים יותר מטופלים. היא התחייבה להגדיל את מספר בוגרי בתי הספר לרפואה, ובינתיים לייבא רופאים זרים כדי לעמוד בביקוש. חלק מההצעות האחרות ממוחזרות, ויידרש זמן ליישמן. "העובדה היא שאין פתרונות פלא. זהו תהליך שיימשך שנים או אף עשורים", אמר כריסטופר גרמן מחברת הערכת הסיכונים יוראסיה גרופ. למרבה הצער, לא נראה כי רוסף תצמצם את הוצאות הממשל המנופחות באופן שיאפשר לה להרשות לעצמה שירותים איכותיים יותר.

מנהיגי הקונגרס חשו בזעם הציבורי, והבטיחו שלא לצאת למושב הקיץ עד לדיון בתוכניותיה של רוסף. ב-25 ביוני דחה הקונגרס תיקון לחוקה שהיה מגביל את כוחות התובעים הכלליים בחקירת פוליטיקאים. תיקון זה עורר את זעם המשקיעים. הקונגרס גם העביר חוק, שנדחה בשנה שעברה, להקדשת 75% מתמלוגי שדות הנפט החדשים לחינוך ולבריאות.

רוסף הפגינה סימפטיה למפגינים, אך יצאה כנגד האלימות העיוורת של קבוצת מיעוט, שהכתימה כמה מההפגנות שוחרות השלום. תשעה אנשים נהרגו ב-24 ביוני בעת מבצע משטרתי באחת הפבלות, שכונות הפחונים של ריו דה ז'נירו.

הרבה מהזעם הציבורי התמקד בגביע הקונפדרציות, טורניר ההכנה למונדיאל שיתקיים בשנה הבאה. לדברי ממשלת ברזיל, אירוח גביע העולם בכדורגל יעלה לברזיל 28.1 מיליארד ריאל (12.6 מיליארד דולר). עלות הקמת האיצטדיונים בלבד תהיה יותר מ-3 מיליארד דולר, לעומת הערכה ראשונית לשל 1.1 מיליארד דולר. רוסף טענה כי הלוואות הממשל למימון הקמת האצטדיונים יוחזרו במלואן, ואינן מגיעות מהתקציב הרגיל של המדינה, אלא מסובסדות באמצעות הלוואות לחברות הבנייה מבנק נשיונל דוולופמנט - תורם גדול למפלגות בברזיל.

הברזילאים חובבי הכדורגל לא מתנגדים לגביע העולם עצמו, אך כועסים על כך שהפירות מהטורניר לא יישארו אחריו. שדות התעופה נותרו במאה ה-20, ולפחות חמש מבין 12 הערים המארחות הודו כי לא יקימו את נתיבי האוטובוסים, הרכבות התחתיות או הרכבות שהובטחו. מועדון הכדורגל קורינתיאנס מסאו פאולו מאשים את פדרציית הכדורגל ‏(FIFA‏) בהכפלת עלות הקמת האיצטדיון החדש שלו, בשל דרישותיה המופרזות.

עדיין לא ברור מי יכול להרוויח מחוסר השקט. חברת הסקרים דאטהפולהה ביקשה ממפגינים מסאו פאולו לציין את המועמדים המועדפים עליהם לנשיאות. הם ציינו שני אנשים מחוץ למיינסטרים הפוליטי: ז'ואקים ברבוסה, שופט בית המשפט העליון ולוחם שחיתות, הוביל את הסקר עם 30%, ומרינה סילבה, מועמדת לשעבר לנשיאות מטעם הירוקים, זכתה למקום השני עם 22%. ואולם ברבוסה לא אותת כי הוא מעוניין להתמודד בבחירות הקרובות, וסילבה מתקשה ליצור מפלגה פוליטית אנטי־מפלגתית.

מי שצריך לעקוב אחריו בשנית הוא לואיס אינסיו לולה דה סילבה, נשיא ברזיל ב-2011-2003, וממוריה של רוסף. הוא אמר כי יתמודד שוב אם בוחרים יקראו לשובו. לולה שמר על שקט לא אופייני עד כה, גם כשעזר מאחורי הקלעים לרוסף. הוא היה שמח לשחק את הגיבור הלאומי, אך מרבית מיעדי המפגינים הן בעיות שבעבר לא הצליח לפתור.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"