מתחילים להרוויח מחדשות ברשת

כנראה שעדיין מוקדם להספיד את העיתונות: לאחר שנים של ניסוי וטעייה, כמה עיתונים מצליחים להרוויח ממודלים מקוונים

גרדיאן
רוברט פיקרד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
רוברט פיקרד

הוצאות העיתונים, הכורעות תחת נטל התפתחות העולם הדיגיטלי בעשור האחרון, מתחילות להאמין שהמודלים העסקיים התומכים בעיתונות דיגיטלית נמצאו. האופטימיות הגוברת שלהן מונעת מכמה גורמים: ההכנסות הגדלות הולכות מחומות תשלום ואפליקציות לטלפונים חכמים ולטאבלטים, כמו גם שינוי בגישת הציבור לתשלום עבור חדשות באינטרנט.

מגמות אלה מובילות יותר ויותר עיתונים לצמצם את זרימת החדשות הדיגיטליות בחינם. באחרונה הצטיידו "דיילי טלגרף" ו"סאן" הבריטיים בחומות תשלום, וכמחצית מהעיתונים בארה"ב גובים תשלום עבור שירותי חדשות.

אף שיש להוצאות סיבה להרגיש הקלה מסוימת, רתימת זרם ההכנסה החדש אינה רק בחירה פשוטה לבקש תשלום מהקוראים. נדרשות החלטות אסטרטגיות רבות בנוגע לבחירה בין מערכות התשלום, בהתחשב בכך שלכל מערכת יש יתרונות שונים, ויש עיתונים שממוצבים טוב יותר לגביית תשלום עבור תוכן.

למרות זאת, דו"ח החדשות הדיגיטליות האחרון של מכון רויטרס באוניברסיטת אוקספורד מצביע על עלייתם של מוצרי חדשות דיגיטליים בתשלום ברחבי העולם. הדו"ח גם מראה כי צרכנים דיגיטליים מוכנים כיום יותר לשלם עבור חדשות, וכי פלטפורמות דיגיטליות חדשות כמו טאבלטים וסמארטפונים משחקות תפקיד חשוב בכך, התורם לשינוי בגישת הקוראים.

מו"ל ניו יורק טיימס, ארתור סולצברגצילום: בלומברג

אסטרטגיות התשלום של ההוצאות מגוונות: חלקן מציבות את כל החדשות מאחורי חומת תשלום; אחרות מאפשרות אך ורק צפייה בכותרות ובכותרות המשנה; יש המספקות ידיעות מלאות ומידע חופשי, אך מותירות כתבות פרימיום מאחורי חומת התשלום; ויש הוצאות עיתונים שאף מפעילות הן אתרי חדשות בתשלום והן אתרים חינמיים.

אתרי חדשות חינמיים מסתמכים על הכנסות מפרסום, אך מעטות ההוצאות שמצליחות לחקות את האתר של "דיילי מייל" - "מייל אונליין" - ולמשוך עשרות מיליוני קוראים הדרושים להפיכת אסטרטגיה זו לרווחית. יש הוצאות עיתונים שבוחרות במודל משולב, שבו מספקים תוכן מסוים בחינם, אך גובות תשלום על חדשות נוספות או על פלטפורמות דיגיטליות מסוימות. מודל זה מאפשר לקבל הכנסות מפרסום מקוראים שעדיין אינם משלמים עבור חדשות, אך גם ליהנות מכניסה לשוק הצומח של חדשות בתשלום.

המודל המדוד, המאפשר גישה לכמה מאמרים בחינם מדי חודש בטרם נדרש תשלום ‏(כפי שהונהג השנה ב"הארץ"‏), נהפך לפופולרי בעקבות "פייננשל טיימס", וכיום משמש גם עיתונים כמו "ניו יורק טיימס" ו"סן פרנסיסקו כרוניקל".

עם הזמן התבהר שהוצאות שהצטיידו בחומות תשלום נוקשות איבדו בין 85% ל–95% מתעבורת הגולשים לאתריהן. "טיימס אוף לונדון", למשל, איבד כ–90% מהתעבורה שלו כאשר עבר למודל הסגור. הלקח הוא שזוהי תוצאה סבירה רק אם ניתן להשיג יותר הכנסות מתשלום הקוראים מאשר ההפסד שנגרם מאובדן ההכנסות מפרסום. לעומת זאת, המודלים של התוכן המדוד או השילוב בין תוכן חינמי לפרימיום הביאו לאובדן תעבורת גולשים של 5%–15% בלבד - מה שמעיד שניתן לייצר הן הכנסות ממנויים והן מפרסום באינטרנט.

לומדים לשלם על תוכן באינטרנט

פי עשרה יותר 
קוראים באינטרנט

האסטרטגיות השונות מתחילות להשתלם. כמה הוצאות גדולות בעלות מותגים מסורתיים יחסית מייצרות כיום 15%–25% מההכנסות ממדיה דיגיטלית, כאשר קהל הקוראים שלהן באינטרנט גדול עד פי עשרה מבמהדורות הדפוס שלהן, מכיוון שהפלטפורמות הדיגיטליות מושכות משתמשים חדשים. גם שחקניות בינוניות מתחילות לקצור פירות כאלה.

במקרים בודדים, הוצאות עיתונים זוכות בהכנסות דיגיטליות משמעותיות. לרוב, אלה ספקיות החדשות המובילות במדינות שבהן אוכלוסיות גדולות. האסטרטגיה הדיגיטלית שלהן בת קיימא גם אם הן מושכות שיעור קטן מהצרכנים.

הוצאות עיתונים במדינות שבהן השפה משמשת גם מדינות אחרות נהנות גם ממשיכת צרכנים בינלאומיים - אסטרטגיה שנוקט "גרדיאן" הבריטי בניסיון למשוך קוראים בארה"ב, באוסטרליה ובאזורים דוברי אנגלית נוספים. פירוש הדבר הוא שמוצרים דיגיטליים של העיתון "בילד" הגרמני, למשל, צפויים למשוך יותר צרכנים משלמים לעומת "VG" הנורווגי, 
ו"וושינגטון פוסט" צפוי למשוך יותר צרכנים בינלאומיים 
מ"קרונן צייטונג" האוסטרי. גם ספקיות במדינות קטנות יותר, שבהן השפה פחות נפוצה, יכולות למצוא הזדמנויות ליצירת הכנסות דיגיטליות - אך עליהן לנקוט אסטרטגיות מותאמות מקומית, עם ציפיות שונות לתוצאות.

מערכות תשלום קואופרטיביות, המנהלות את מערכות הגישה, המנויים והתשלום עבור כמה הוצאות, מתחילות לעבוד - בייחוד בחברות קטנות ובינוניות, מכיוון שהן מאפשרות להקים מערך גדול יותר, לחלק את העלויות בין ההוצאות וליצור גישה נוחה המושכת צרכנים חדשים. מערכות בולטות כאלה הן "פרס פלוס" ‏(‏+Press‏) באמריקה הצפונית, ו"פיאנו מדיה" באירופה - כל אחת מהן מספקת כיום שירותים לכמעט אלף אתרים.

נוסעת ברכבת בלונדון

התקווה להכנסות דיגיטליות כבר אינה רחוקה ובלתי ניתנת להשגה. העולם הדיגיטלי אינו צפוי להניב רווחים כפי שעיתוני הדפוס הניבו בשנות ה–90, אך ההכנסות והרווחים מהדיגיטל מטפסים, ויש הוצאות עיתונים שמוצאות אסטרטגיות מבטיחות.

סיבה לאופטימיות: צעירים מוכנים לשלם יותר עבור חדשות מקוונות

אנשים צעירים מוכנים יותר מכל קבוצת גיל אחרת לשלם עבור חדשות מקוונות, לפי מחקר שבוצע בקרב 11 אלף משתמשי אינטרנט בתשע מדינות. הסקר גילה כי גילאי 25–34 צפויים פי שניים מקבוצות גיל מבוגרות יותר לשלם עבור חדשות באינטרנט. לפי הסקר, 20% מקבוצת גיל זו אמרו כי שילמו עבור חדשות מקוונות, לעומת פחות מ–10% מגילאי 55 ומעלה.

הסקר, שמוצג בדו"ח החדשות הדיגיטליות ל–2013 במכון רויטרס למחקר עיתונות, מספק חדשות מעודדות עבור מגזר העיתונות המאותגר. החוקרים הצביעו על "שינוי משמעותי בגישת הציבור לחדשות דיגיטליות", לאחר שמצאו כי שיעור האנשים המשלמים עבור חדשות באינטרנט בבריטניה גדל יותר מכפליים, מ–4% בשנה שעברה ל–9% מהמשיבים לסקר השנה.

"אנחנו מתחילים לראות שינוי משמעותי בגישת הציבור לחדשות מקוונות, ויותר אנשים מתחילים לשלם עבור חדשות דיגיטליות או להכיר בכל שבעתיד יידרשו לשלם עבור שירות שכיום הם מקבלים בחינם", אמר ניק ניומן, מחבר המחקר. "חומות תשלום ויישומי חדשות כבר אינם בגדר חידושים מוזרים, אלא חלק גדל והולך מחיי היומיום עבור צרכני חדשות רבים".

ממצא אחר שעלה מהסקר היה כי 49% מגילאי 18–24 קוראים עיתונים באינטרנט - החדירה הגבוהה ביותר מבין כל קבוצות הגיל.

ג'וש הלידיי, גרדיאן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט