פרנקל אחרי קריסת AIG: "לא היתה לי אחריות אישית"

יעקב פרנקל, נגיד בנק ישראל החדש, כיהן בכמה תפקידים בכירים אחרי שעזב את בנק ישראל ב-2000. בין היתר הוא שימש סגן יו"ר ענקית הביטוח AIG, בזמן שחולצה על ידי הממשל האמריקאי

סיון פינגולד - תמונת פרשנות
סיון פינגולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון פינגולד - תמונת פרשנות
סיון פינגולד

יעקב פרנקל, שצפוי להתמנות בקרוב לתפקיד נגיד בנק ישראל, כיהן בתקופת המשבר הפיננסי בארה"ב בתפקיד בכיר בענקית הביטוח אמריקן אינטרנשיונל גרופ ‏(AIG‏) שנהפכה לסמל של נטילת סיכונים פרועה, לאחר שממשלת ארה"ב נאלצה להלאימה כדי למנוע את התרסקותה.

פרנקל שימש כסגן יו"ר AIG לאסטרטגיה בינלאומית מאז 2004 והיה חלק מההנהלה הבכירה בתקופת המשבר הפיננסי. ההסתבכות של החברה בהשקעות בתחום נגזרי נגרמה לאחר ש-AIG, ובעיקר השלוחה של הבנק בלונדון, מכרה חוזי ביטוח לאג"ח ‏(CDS‏) שהיו חשופים לשוק הדיור האמריקאי. עם התפוצצות בועת הנדל"ן בארה"ב, עמדה AIG בפני קריסה - שכן לא יכלה לעמוד בהתחיבויותיה. כשהצטרף פרנקל ל-AIG, היה זה תאגיד הביטוח הגדול בעולם עם שווי שוק מוערך של 193 מיליארד דולר, ובמהלך 2009-2008 חילץ הממשל האמריקאי את החברה ב-123 מיליארד דולר. ב-2012 מכר משרד האוצר האמריקאי את המניות שנותרו לו בחברה.

בשנתו האחרונה ב-AIG היה שותף פרנקל לצוות המצומצם שהיה אחראי על תהליך החילוץ וההבראה של החברה ביחד עם משרד האוצר האמריקאי והבנק הפדרלי. פרנקל התפטר מהחברה בנובמבר 2009 ביחד עם חברי הנהלה נוספים.

יעקב פרנקלצילום: בלומברג

במסגרת פאנל בפורום הכלכלי העולמי ‏(WEF‏) בדאבוס שנערך ב-2009 בהנחיית ניק גואינג מהבי.בי.סי, נשאל פרנקל לגבי חלקו במשבר שפקד את AIG, ואמר כי לא היה מעורב בהחלטות שהובילו לכשל בחברה. לטענתו אז, הבעיות שהביאו את AIG אל סף קריסה היו מערכתיות והקיפו את המגזר הפיננסי כולו, ולא אפיינו רק את AIG. הוא ציין אז כי דירקטוריון AIG לא הבין את הסיכונים שנטלה החברה. גואינג שאל את פרנקל: "האם אתה טוען שלא היתה לך אחריות אישית בעניין? האם מתוקף תפקידך לא יכולת להעלות שאלות נוקבות, כמו: 'רגע, איך בכלל הגענו למצב הזה?'" פרנקל ענה בתגובה: "אין ספק שלי לא היתה אחריות אישית בעניין זה ואם היית יודע מה אני עושה בתוך החברה, לא היית שואל את השאלה הזאת".

באותו הראיון יצאו להגנתו של פרנקל פרופ' נוריאל רוביני והכלכלנית האמריקאית לורה טייסון. "כמובן שאני יוצאת להגנתו. אני חושבת שכך אנחנו צריכים לעשות. אני חושבת שהחיפוש אחר רשעים הוא בזבוז זמן", אמרה טייסון.

"אופטימי לגבי 2007"

פרנקל היה שותף בפאנלים רבים ודיבר פעמים רבות על מצב השוק הפיננסי. בתחילת 2007, אמר פרנקל: "אני אופטימי בנוגע ל-2007, אבל לא באופן קיצוני. אי אפשר להגיד שמשבר לא יכול לקרות, אבל העולם הוא גלובלי. אפשר כמעט להגיד שאנחנו מחוסנים מניהול מדיניות כלכלית כושלת, בגלל החוזק של השווקים הפיננסיים".

ב-2009, התמנה פרנקל ליו"ר החטיבה הבינלאומית של בנק ג'יי.פי מורגן צ'ייס האמריקאי - תפקיד שבו הוא משמש גם כיום. בתפקיד זה מסייע פרנקל בעיצוב האסטרטגיה הבינלאומית של ג'יי.פי מורגן צ'ייס, וייעץ בנושאים מקרו־כלכליים הנוגעים לכלכלה העולמית.

כשנתיים לפני הצטרפותו של פרנקל, רכש ג'יי.פי מורגן צ'ייס את בנק בר סטרנס בלחץ ממשלתי תמורת 10 דולרים למניה, שנסחרה בשיאה במחיר של 150 דולר. ב-2012, בתקופה שפרנקל עבד בג'יי.פי מורגן צ'ייס, הסתבך הבנק בפרשה שכונתה הלוויתן מלונדון, שבה כמה סוחרים בסניף של הבנק בלונדון נקטו באסטרטגיית השקעה כושלת שעלתה לבנק 5 מיליארד דולר בהפסדים. בנוסף, נאלץ הבנק לבטל את דו"חותיו לרבעון השני של 2012 - יממה לאחר פרסומם, בעקבות חשד כי סוחרים ביצעו הונאה כדי להסתיר עוד הפסדים.

ב-1970 סיים פרנקל את הדוקטורט בכלכלה באוניברסיטת שיקגו. חברי הפקולטה לכלכלה באוניברסיטה מוכרים בעולם בשם אסכולת שיקגו - הדוגלת בכלכלת השוק החופשי והעדפת התערבות מוניטרית בשוק לעומת התערבות תקציבית. לאחר מכן, חזר פרנקל כמרצה לאוניברסיטת תל אביב וב-1973 עבר לשיקגו והצטרף לצוות הפקולטה לכלכלה באוניברסיטה היוקרתית. ב-1987-1982 הוא עמד בראש הקתדרה לכלכלה בינלאומית על שם דיוויד רוקפלר ושימש כעורך בכתבי עת יוקרתיים בתחום הכלכלה.

טרם הגיעו לבנק ישראל ב-1991, כיהן פרנקל כמנהל המחקר בקרן המטבע הבינלאומית ‏(IMF‏) במשך ארבע שנים, ולאחר שעזב את תפקיד הנגיד ב-2000, הצטרף לבנק האמריקאי מריל לינץ' וכיהן כיו"ר מועצת המנהלים.

פרנקל הקים ושימש כיו"ר קבוצת הייעוץ לממשלות ולמוסדות פיננסיים גלובליים בבנק שנרכש בתקופת המשבר הפיננסי על ידי בנק אוף אמריקה לאחר קריסת בנק ההשקעות מריל לינץ'. פרנקל מכהן כיום כיו"ר קבוצת - G30 ארגון ללא כוונת רווח המאגד נציגים מהמגזרים העסקי, הפרטי והאקדמי - הבוחנים תופעות כלכליות והתפתחויות בעולם הפיננסי במסגרת מפגשים שמתקיימים פעמיים בשנה. בין החברים הנוספים בקבוצה ניתן למנות, בין היתר, את נגיד בנק ישראל הנוכחי, סטנלי פישר; חתן פרס נובל לכלכלה, פול קרוגמן; ונשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?