פייסבוק ומיקרוסופט פירסמו את בקשות הממשל האמריקאי למידע

השתיים פירסמו נתונים כוללים על בקשות המידע - ולא רק העברות מידע במסגרת תכנית PRISM

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

פייסבוק ומיקרוסופט חתמו על הסכמים עם ממשלת ארה"ב לפרסום מידע מסוים על כמה בקשות המעקב שהן מקבלות - ניצחון קטן עבור החברות, הנאבקות כעת להתמודד עם החשיפות בנוגע לתוכנית איסוף המידע של הממשל האמריקאי, PRISM.

פייסבוק היתה ביום שישי הראשון שפירסמה את מספר בקשות המידע, וכתבה ברשומה בבלוג שלה כי קיבלה 9,000-10,000 בקשות מממשלת ארה"ב אודות נתוני משתמשים במחצית השנייה של 2012, שנגעו ל-18-19 אלף חשבונות משתמשים. לפייסבוק יותר מ-1.1 מיליארד משתמשים ברחבי העולם.

מרבית הבקשות הן בקשות משטרה שגרתיות, לדברי אדם המקורב לחברה, אך במסגרת ההסכם עם משרד המשפטים, על פייסבוק נאסר לומר כמה מהבקשות הועברו באמצעות חוק המעקב אחר מודיעין זר (FISA). עד כה, כל המידע על בקשות במסגרת FISA, כולל עצם קיומן, נחשבו סודיות.

מיקרוסופט דיווחה כי קיבלה בקשות לכל מיני סוגים של מידע על כ-31 אלף חשבונות משתמשים במחצית הראשונה של 2012. בדו"ח שקיפות שפירסמה מיקרוסופט מוקדם יותר השנה, שאינו כולל נושאי בטחון לאומי, דיווחה החברה על בקשות פליליות הנוגעות ל-24,565 אלף חשבונות משתמשים בכלל 2012. אם מחצית מבקשות אלה הגיעו במחצית השנייה של השנה, נראה כי בקשות הבטחון הלאומי מהוות את מרבית בקשות הממשל. מיקרוסופט לא הגיבה על מסקנה זו.

גוגל הודיעה ביום שישי כי היא עוד במשא ומתן עם הממשל, וכי היא מתנגדת לדרישה לפרסם נתון משולב על כל הבקשות. לטענתה, זהו צעד אחורה עבור משתמשים, כיוון שגוגל כבר כיום מפרסמת נתונים המפרידים בין בקשות בנושאים פליליים למכתבי ביטחון לאומי – סוג נוסף של בקשות מרשויות הממשל.

פייסבוק, גוגל ומיקרוסופט קראו לרשויות בארה"ב להתיר להן לחשוף את מספר הבקשות לאחר שמסמכים שהודלפו ל"גרדיאן" ול"וושינגטון פוסט" העלו כי החברות העניקו לממשל גישה ישירה למחשביהן במסגרת תכנית של סוכנות הביון האמריקאית (NSA) בשם PRISM. כל החברות הכחישו כי לממשל ניתנה גישה ישירה למחשבים ולשרתים שלהן, ושני העיתונים חזרו בהם מטענה זו.

"אנו מקווים כי הנתונים מסייעים בהעמדת המספרים בפרספקטיבה הנכונה, ומרגיעים חלק מההאשמות הכוזבות בחלק מהדיווחים על תדירות והיקף בקשות המידע שקיבלנו", נאמר ברשומת הבלוג של פייסבוק. החברה אמרה כי תמשיך לבקש רשות לחשוף מידע נוסף. לדברי המקור המקורב לחברה, פייסבוק שיתפה פעולה לפחות באופן חלקי עם הבקשות ב-79% מהמקרים, וכי לרוב רק העבירה את כתובת המייל, כתובת האינטרנט (IP) ואת שם המשתמשים, ולא את תוכן החשבונות או ההודעות הפרטיות שלהם. ההערכה היא שבקשות FISA דורשות מידע רב יותר.

בינתיים, רק חברה אחת - יאהו - עירערה על בקשת מידע במסגרת FISA. החברה טענה ב-2008 כי בקשת מידע הפרה את התיקון הרביעי לחוקה האמריקאית בנוגע לחיפושים והחרמת נכסים או מידע בלתי סבירים. אך השופט פסק כי התכנית אינה מפרה את החוקה האמריקאית, ויאהו נדרשה להישמע להוראה. הפסיקה פורסמה בצורה מצונזרת – הפעם השנייה בלבד שהחלטה שכזו פורסמה. דובר משרד המשפטים האמריקאי אמר כי הפסיקה פורסמה לבקשת בית המשפט, אך כי הפרסום דרש אישור של הממשל. יומיים לאחר פרסום הפסיקה, גוגל הצטרפה לתכנית פריזם. “כשיאהו הפסידה בערעור, כל היתר השתכנעו כי אין טעם לפנות לבית המשפט", אמר מקור מחברה אחרת לרויטרס.

טוויטר, שבינתיים אינה משתתפת בתוכנית פריזם, עשויה אף היא למצוא עצמה מאולצת לקחת חלק בתכנית.

תמונה של ברק אובמה ב-obamaischeckingyouremailצילום: צילומסך

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון