רבע מהמשפחות היהודיות וכחצי מהילדים היהודים בניו יורק - עניים

"העוני בתוך הקהילה היהודית ממשיך להתפשט בקצב מדאיג העולה על קצב גידול הקהילה באופן כללי" ■ הכירו את היהודים העניים של ניו יורק

חיים הנדוורקר - פרשנות
חיים הנדוורקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים הנדוורקר - פרשנות
חיים הנדוורקר

דו"ח חדש של הפדרציה היהודית של ניו יורק (UJA): "סקר הקהילה היהודית של ניו יורק: דו"ח עוני לשנת 2011" מצביע על עלייה דרמטית ברמת העוני בקרב היהודים בניו יורק רבתי (העיר ניו יורק, מחוז לונג איילנד ומחוז ווסצ'סטר) בהשוואה לדו"ח העוני הקודם שנעשה בשנת 2002, על פי הודעה מטעם הפדרציה.

על פי הדו"ח, יותר מ-560 אלף נפשות ביותר מ-200 אלף משפחות יהודיות מוגדרים כעניים או ככמעט עניים. בנוסף, 45% מהילדים היהודים חיים, נכון לשנת 2011, בתוך משפחות עניות או כמעט עניות. מספר היהודים העניים ואלה המושפעים מהעוני ב-8 המחוזות של העיר ניו יורק רבתי עולה על מספרם בקהילות אחרות כמו שיקגו או וושינגטון.

הדו"ח קובע, כי בשנים האחרונות חלה עלייה דרמטית ברמת העוני בקרב היהודים החיים בניו יורק כולל אזורי פרברים. בשנת 1991 חיו באזור ניו יורק 180 אלף משפחות יהודיות עניות. 20 שנה מאוחר יותר מתברר שהמספר הזה הוכפל והגיע ל-360 אלף משפחות עניות - עלייה הגבוהה משמעותית מרמת הגידול של האוכלוסיה היהודית באותה תקופה העומדת על 14%. על פי הדו"ח כ-90% מהמשפחות העניות ו-84% מהמשפחות הכמעט עניות חיות באזור העיר ניו יורק. עם זאת חלה עלייה של 86% מאז שנת 2002 בקרב אלה החיים באזורי הפרברים.

הדו"ח החדש מצא כי העוני בקרב המשפחות היהודיות הפרוסות ב-8 המחוזות של העיר ניו יורק רבתי משפיע על סוגים שונים של בתים יהודיים. במשפחות העניות, כלולות משפחות של הורים בודדים, משפחות בעלי אנשים עם מוגבלויות או מובטלים או כאלה המשתכרים שכר הנמוך ממינימום. בנוסף לכך, שני שליש מהמשפחות העניות חרדיות, דוברי רוסית או זקנים.

"הדו"ח החדש מאשר את המגמות שכבר זיהינו בשטח ומדגיש שהמצב המדאיג רק הולך ומחמיר" אמר וויליאם רפפוגל, מנכ"ל המועצה העירונית למלחמה בעוני היהודי. המועצה, שחברה ברשת הארגונים של הפדרציה היהודית של ניו יורק, היתה בין התורמים המרכזיים לגיבוש הדו"ח. "עוני הוא בעיה מורכבת מאוד שנוגעת להרבה יותר אנשים ממה שאנו משערים, והממצאים האלה יעזרו לנו להתמקד טוב יותר במאמצים שלנו לסייע ולספק שירותים חיוניים לאנשים במצוקה", ציין.

על פי הדו"ח, משפחות עניות הן משפחות שהכנסתן השנתית נמוכה מ-150% מקו העוני הפדרלי לשנת 2010. זאת הפעם הראשונה שהדו"ח כולל נתונים מקיפים אודות משפחות יהודיות על סף העוני, היינו - משפחות עם הכנסה שנתית הנעה בטווח של 150%-250% מקו העוני הפדרלי לשנת 2010. חלק נרחב של המשפחות העניות או על סף העוני הן משפחות הכוללות בני משפחה העובדים משרה מלאה או עצמאיים.

"יותר מדי אנשים בקהילה היהודית חיים בעוני או תחת סכנה של התדרדרות מתחת לקו העוני", אמר סקוט שי, יו"ר הוועדה שחיברה את הדו"ח. "בעוד שהממשל הפדרלי מהווה רשת ביטחון בסיסית עבור העניים, הערך העליון שמנחה את היהדות הוא דאגה לחלשים ולנזקקים. המידע בדו"ח חייב לשמש לנו תמרור ולסייע לנו לפעול טוב יותר למען אלה שזקוקים לעזרתנו".

הפדרציה היהודית שילבה בתוך המחקר אודות הקהילה היהודית של ניו יורק את Jewish Policy and Action Research. שהוא שותף אסטרטגי של Ukeles Associates and Social Science Research Solutions. ד"ר ג'ייקוב אוקלס היה המחבר המוביל של הדו"ח.

"העוני בתוך הקהילה היהודית ממשיך להתפשט בקצב מדאיג העולה על קצב גידול הקהילה באופן כללי", מסר ד"ר אוקלס. "הדו"ח הזה יעזור לחדד את גודל הבעיה ויסייע לבניית מסגרת עבודה ממוקדת יותר המבוססת על נתונים ברורים".

ממצאי הדו"ח העיקריים

עוני משפיע על מספר הולך וגדל של אנשים בתוך הקהילה היהודית החיים ב-8 המחוזות של העיר ניו יורק רבתי:

 • יותר מ-560 אלף אנשים החיים בתוך 200 אלף משפחות חיים מתחת או קרוב לקו העוני
 • 1 מתוך 5 משפחות יהודיות באזור ניו יורק הן עניות. בעיר ניו יורק עצמה - 1 מתוך 4
 • 1 מתוך 10 משפחות יהודיות באזור ניו יורק הן משפחות החיות קרוב לקו העוני
 • מספר האנשים החיים בעוני בתוך הבתים היהודיים הוכפל בהשוואה לשנת 1991
 • 14% מהיהודים החיים מתחת לקו העוני ו-9% מאלה החיים קרוב לקו העוני מדווחים על עצמם ככאלה ש"אינם סוגרים את החודש". יותר מ-60% משתי הקבוצות מגדירים את עצמם כ"בקושי מצליחים לסגור את החודש".

משפחות יהודיות עניות הן משפחות מרקעים שונים והמגוון שלהן הולך ומשתנה:

 • 45% מהילדים היהודיים בניו יורק חיים במשפחות עניות או במשפחות על סף קו העוני.
 • אחוז המשפחות עם ילדים החיות מתחת לקו העוני עלה מ-22% בשנת 2002 ל-28% בשנת 2011.
 • אחוז המשפחות העניות הכוללות קשישים ירד מ-50% בשנת 2002 ל-43% בשנת 2011.
 • ב-46% מהמשפחות העניות הכוללות בני משפחה בגיל העבודה, אחד מבני הזוג (או שניהם) עובדים במשרה מלאה או עצמאית.
 • ב-57% מהמשפחות החיות על סף קו העוני, לפחות אחד מבני הזוג עובד במשרה מלאה או עצמאי.

פנים רבות לעוני היהודי

 • המספר הגדול של היהודים העניים הוא בקרב המבוגרים דוברי רוסית
 • אחוז העניין בקרב המבוגרים היהודים דוברי הרוסית הוא הגבוה ביותר מבין שאר קבוצות האוכלוסיה היהודית
 • המשפחות החרדיות תופסות מקום שני בקרב המשפחות היהודיות העניות ובמספר האנשים החיים בתוך המשפחות העניות. הן גם מדורגות מאוד גבוה בקרב המשפחות החיות על סף קו העוני
 • במקום השלישי נמצאות משפחות של אנשים מבוגרים שאינם דוברי רוסית אך מדורגות במקום הראשון בקרב המשפחות החיות על סף קו העוני
 • משפחות עניות או על סף קו העוני מרוכזות בעיקר באזור העיר ניו יורק והמספר שלהן הולך וגדל בכל שלושת המחוזות הפרבריים שנבחנו בדו"ח:
 • 90% מהמשפחות העניות ו-84% מהמשפחות על סף קו העוני נמצאות בעיר ניו יורק.
 • מספר המשפחות העניות באזור הפרברים עלה ב-86% מאז שנת 2002
 • 2 מתוך 3 משפחות עניות בעיר ניו יורק נמצאות בברוקלין, בה מספר המשפחות העניות גדל ב-27% (16 נפשות אלף).
 • קווינס הוא המחוז היחיד בו חלה ירידה במספר העניים, אך עדיין כולל רבע מתוך המשפחות על סף קו העוני. במקום השני נמצאת ברוקלין.
 • מספר המשפחות העניות במנהטן עלה ב-74% מאז שנת 2002 - העלייה הדרמטית ביותר בכל העיר ניו יורק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"