ראש ממשלת יפן: גואל כלכלי 
או שמרן לאומני?

ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, שלא הצליח להחזיק שנה בתפקיד בכהונתו הקודמת, לא מבזבז זמן בניסיון לחולל מהפך מהיר בכלכלה היפנית ■ כדי להשיב את הדומיננטיות של מדינתו למזרח אסיה, הוא מוכן לסבול אפילו את הידוק הקשרים עם ארה"ב

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

בסופרנדו, רובע החלונות האדומים בטוקיו, המחיר של "עיסוי" בסיסי בן חצי שעה עלה באחרונה - לראשונה מאז 1990. הביקוש לשירותי עיסוי יוקרתיים "בטכניקה טובה" העולים כ-60 אלף ין ‏(600 דולר‏) זינק אף הוא, לדברי אקירה איקומה, העורך של "מיי ג'ורני" המסקר את תעשיית המין. לדבריו, הכל הודות לזינוק בשוק המניות.

בסופרנדו מכנים את ההתאוששות הזו "אוונומיקס", משחק מלים על awa שפירושה ביפנית קצף או בועות. במקומות אחרים ביפן מכנים זאת אבנומיקס, על שם ראש הממשלה שינזו אבה (Abe) שנבחר לתפקיד בדצמבר 2012. יפן, טען אבה כשנכנס לתפקיד, חוזרת לזירה העולמית. והוא לא ביזבז אף רגע בהוכחת טענה זו. לאחר שהרכיב בזריזות ממשלה, הודיע בינואר על תמריצים תקציביים בסך 10.3 טריליון ין.

זה היה הראשון מבין שלושה צעדים החלטיים. אבה המשיך והשיק מהלך שנחשב להשתלטות עוינת על הבנק המרכזי במדינה שלא היה מוכן לבצע ניסויים נועזים במדיניות מוניטרית. הוא החליף את הנהגת הבנק - את הנגיד הבנק ואת שני סגניו. הרוהיקו קורודה, לשעבר בכיר במשרד האוצר שכיהן כראש הבנק לפיתוח אסיה ‏(ADB‏), מונה לנגיד הבנק. קורודה ידוע כמי שקרא במשך זמן רב לגישה פעילה יותר של הבנק המרכזי ביחס לירידות המחירים.

הצעד האחרון של אבה היה התחייבות ברורה לרפורמה מבנית עמוקה שחמקה מהפוליטיקאים ביפן כבר שנים. הוא אותת על רצינות כוונותיו כשאמר שהוא רוצה שיפן תצטרף להסכם הסחר הטרנס-פסיפי ‏(TPP‏), המובל על ידי ארה"ב ואמור לעודד ליברליזציה של הסחר באזור. חברות בשותפות זו תדרוש שינויים גדולים בכמה מהמגזרים המוגנים ביותר ביפן.

ראש ממשלת יפן, שינזו אבה

שינויים מסונכרנים שכאלה ובהיקף שכזה במדיניות יבלטו בכל מדינה. הם מדהימים בהקשר של יפן, שהסגנון שלה - לפעול בהתאם לקונצנזוס - גרם לה להתאבן בשיתוק פוליטי. האזרחים העדינים של מעצמה לשעבר נעצו מבטים עייפים בעתיד של הידרדרות צפויה, אוכלוסייה מצטמצמת וחוסר רלוונטיות גדל לעולם שמחוצה לה. התקתוק המהיר של שינויי מדיניות מצידו של אבה ריגש והלהיב אותם. שיעורי התמיכה בו, כמו שוקי המניות, מזנקים.

אבה מתייחס לאסטרטגיה שלו כאל "שלושת החצים". ההרמז מוכר לכל ביפן: הוא לקוח מאגדה ישנה מימגוצ'י, החלק הדרומי של האי הונשו, שממנו מגיע אבה. מנהיגי ימגוצ'י שיחקו תפקידים חשובים בנקודות מפתח בתולדות יפן, שהבולט בהם הוא בהפלת המערכת הדיקטטורית של שוגונות טוקוגאווה באמצע המאה ה-19, כשהשלטון האימפריאלי הושב אל כנו והמדינה מיהרה להבטיח לעצמה עוצמה כלכלית וצבאית. לפי האגדה, אחד האדונים ביקש מכל אחד משלושת בניו לשבור חץ. לאחר מכן, הוציא שלושה חצים נוספים, וביקש מהם לשבור את שלושתם יחדיו. אף אחד מהם לא הצליח. חץ אחד, הסביר האב, קל לשבירה. שלושה חצים יחדיו אינם ניתנים לשבירה. היתה זו קריאה לפעול יחדיו לטובת השבט.

כמיהה לקיסרות

הרפורמות הדרמטיות של אבה מחופשות בלבוש מסורתי, והמטאפורה מספקת מפתח להבנת הפרויקט שלו. בכהונתו הראשונה והקצרה בכיסא ראש הממשלה לפני שש שנים, אבה הציג את עצמו כלאומני מסורתי, קורבן לאובססיה, המטרידה לעתים, של אלה שמעולם לא השלימו עם תבוסתה של יפן במלחמת העולם השנייה ב-1945 ועם ההסכם שנכפה עליה בעקבותיה. כיום מציג עצמו אבה כמנהיג המביט קדימה, ולא אחורה. אך הוא עדיין מונע על ידי מחשבות על יפן הקודמת. מטרתו, לפחות בחלקה, היא להחזיר לגדולה את יפן שאליה הוא כמה - יפן עם ערכים מסורתיים, עוצמה צבאית, וכבוד בינלאומי.

החץ הראשון שירה אבה והצליח להשאיר חותם היה החץ המוניטרי. בתחילת אפריל קורודה, שפעל תחת הוראה להציב יעד אינפלציה של 2% כדי להיפטר ממחלת הדפלציה שנמשכת כבר 15 שנים ביפן, הכריז על תוכנית ליישום יעד זה בתוך שנתיים. האמצעים שלו, שכללה הכפלת היצע המזומנים באמצעות הרחבה כמותית חסרת תקדים, עלתה על ציפיות כולם. היועצים של אבה עשו רעש גדול מתעוזתם. הם משוכנעים, ושיכנעו גם את ראש הממשלה, כי הוצאת יפן מהדפלציה היא פחות עניין של מדיניות מאשר של תפישה.

הצמיחה השתטחה

גישה זו עבדה היטב בטווח הקצר, לפחות עבור משקיעים. שוק המניות היפני עבר משיא לשפל, כשצנח ב-80% לאחר התפוצצות הבועה היפנית ב-1990. כעת שוק המניות זינק ב-70% בתוך חצי שנה - מאז החל אבה להוביל משמעותית בסקרים לפני הבחירות. ממשל אבה עמד בדיבורו להחליש את הין, שצנח משיא של 77 ין לדולר בסתיו שעבר, ליותר מ-102 ין לדולר במאי. חולשת הין סייעה ליצואניות היפניות ועודדה את שוק המניות עוד יותר. לראשונה זה שנים, היפנים החסכנים חזרו לשוק.

מקדמי ה"אבנומיקס" טוענים כי השינוי התפישתי ייצור מעגל חיובי. גידול ברווחי החברות יוביל לעלייה בשכר העובדים, שתוביל לגידול בצריכה, שיוביל לחידוש השקעות ההון של עסקים ולרווחים מוגדלים, וחוזר חלילה. הם ודאי שמחו לראות את הנתונים המקדמיים של התמ"ג ברבעון הראשון שהתפרסמו ב-16 במאי, והצביעו על קצב צמיחה שנתי של 3.5% בתמ"ג. עם זאת, קשה לראות כיצד מדיניות שרק הוכרזה באותה עת כבר הובילה להשפעה משמעותית.

העליות בשווקים סייעו ליצור השפעת עושר שגורמת לאנשים להרגיש שמצבם טוב יותר. השיווק החלק והממוקד של המדיניות החדשה על ידי השרים ויועצי התקשורת שלהם סייע אף הוא לשקם את אמון הצרכנים. החברות הקמעוניות נהנות מהגידול החד במכירות זה כמעט עשור, ובברים ובמסעדות של טוקיו שוררת אווירה ערנית.

אך תוכניותיו של אבה זקוקות לכך שגם התמריצים המוניטריים והתקציביים ירוממו הן את הביקוש המצטבר והן את המחירים. התמ"ג הנומינלי קובע את רמת ההכנסות ממסים, והוא נותר כמעט ללא שינוי מאז 1991 בשל הדפלציה הממושכת. הפגיעה בהכנסות הממשל ממסים היא אחת הסיבות העיקריות לתפיחת החוב הלאומי הגולמי לכ-240% מהתמ"ג. גידול בהכנסות ממסים חיוניות לממשל.

אך אם הבנק המרכזי של יפן יצליח לשים קץ לדפלציה, עשויה לצוץ בעיה חדשה. רכישות האג"ח הממשלתיות ארוכות הטווח ונכסים אחרים על ידי הבנק במסגרת ההרחבה הכמותית שלו נועדה לצמצם את התשואות עליהן, וכך לעודד בנקים, חברות ומשקיעים מוסדיים לחפש תשואות גבוהות יותר במקומות אחרים - באמצעות השקעה בכלכלה הריאלית, או באמצעות השקעה בחו"ל - מה שידחוף את הין עוד יותר מטה. אך הצלחה בהעלאת ציפיות האינפלציה עשויה לגרום למשקיעים לדרוש תשואה גבוהה יותר על אג"ח ממשלתיות.

לא משנה מה יקרה בשוק האג"ח, תנופה לביקוש המצטבר אינה מספיקה לפתרון הבעיות התקציביות של יפן. גם ללא הריבית על האג"ח הממשלתיות, ישנו גירעון של 8% בתקציב הממשל. ב-2015-2014 מתכנן הממשל להכפיל את מס הצריכה ל-10%. אך עם כוח עבודה קטן והולך הנדרש לתמוך באוכלוסיית זקנים גדלה, יהיה קשה לעבור לעודף תקציבי באמצעות קיצוצים בתקציב והעלאות מסים.

השוק מחלים

שינוי האווירה 
אינו מספיק

יפן זקוקה בדחיפות לעלייה ממושכת בשיעור הצמיחה הכלכלית. כאן נכנס לפעולה החץ השלישי של אבה: רפורמות נרחבות שנועדו לעודד את צד ההיצע של הכלכלה. אבה מעוניין לשים קץ להגנות שמהן נהנים חקלאים, רופאים וחברות תרופות. הוא רוצה להוריד חסמים בשוק התעסוקה, לשפר את החינוך, לצמצם את הרגולציה, להגדיל את התחרות בתחום התשתיות, לעודד חדשנות והשקעות עסקיות.

לשם כך מחדיר אבה אנרגיות חדשות לביורוקרטיה היפנית. הוא הקים ועדות שבהן שרי הממשלה יושבים ביחד עם פקידי ממשל, אקדמאים ואנשי עסקים, כדי לדון ברפורמות ברגולציה, בתחרותיות ובחדשנות מדעית וטכנולוגית. אבה עצמו יושב בראש הוועדות המשמעותיות ביותר, ובהן המועצה למדיניות כלכלית ותקציבית. הוועדות אמורות להגיש הצעות ביוני.

החקלאות נמצאת בעדיפות עליונה. ישנם מגזרים מאוד לא יעילים, עם מכסים גבוהים על אורז ומוצרי חלב, עודף של חקלאים קשישים במשרה חלקית, וחוקים המגבילים את גודל השטחים החקלאיים. יושמימאסה היאשי, שר החקלאות, רוצה לאפשר חלקות גדולות יותר כדי למשוך יזמים צעירים לחקלאות, ובכך לסייע גם למגזר עיבוד המזון והמסעדנות.

בתחום הרפואה, הממשל רוצה להקל על רכישת תרופות באינטרנט ועל אישור מהיר שלהן בשוק. בתחום האנרגיה, יש דחיפות מסוג אחר, בעקבות האסון הגרעיני בתחנת הכוח בפוקושימה בשל הצונאמי במארס 2011, שהוביל לסגירתן של כמעט כל תחנות הכוח הגרעיניות ביפן. הממשל מעוניין לעודד תחרות באספקה ובהשקעה באנרגיות מתחדשות, כמו גם בתשתיות לאומיות ליבוא גז טבעי.

הממשלה מעוניינת למשוך יזמים צעירים לחקלאותצילום: בלומברג

אחת מההפתעות הגדולות ביותר היא המהירות שבה ירה אבה את חצו השלישי. גם תומכיו הנאמנים ביותר, ובהם מזכיר הממשלה, יושיהידה סוגה, אמר לו כי התחייבות ל-TPP בשלב מוקדם מדי יפגע בסיכויי מפלגתו, מפלגת LDP, בבחירות לבית העליון של הפרלמנט ביולי. הלובי החקלאי נחשב לעמוד תווך חשוב של המפלגה, אך אבה התעקש לקדם את הנושא כבר בביקורו בוושינגטון בפברואר. כל עיכוב היה מראה לדעתו על היעדר מנהיגות.

נראה שצדק. התמיכה באבה בסקרים ממשיכה לטפס - הוא נהנה משיעור תמיכה גבוה מ-70% - חסר תקדים עבור מנהיג באחרונה. נראה שמפלגתו צפויה לזכות בניצחון גדול בבחירות ביולי, בעקבות הניצחון הגדול בבית התחתון בדצמבר. לאחר שנים של מבוי סתום פרלמנטרי, נראה שלאבה יהיה מנדט שלטוני ברור לעשות ככל העולה על רוחו.

אישיות כפולה

עבור מי שעקבו אחר כהונתו הראשונה בתפקיד, תפקודו הנוכחי של אבה הוא חידה. ראש הממשלה אבה הראשון לא הראה כל מחויבות לשינוי כלכלי נועז. הוא הסתכסך עם שכנים ועם ארה"ב בוויכוח על טענה היסטורית ‏(הוא טען שיפן לא שיעבדה נשים בשטחים שכבשה במלחמת העולם השנייה בבתי בושת צבאיים, אך עדויות נשים רבות מהוות ראיה הפוכה‏).

הסבר אחד לשינוי, המוצע על ידי כמה מקורבים, הוא שאבה למד לקח. הוא חינך את עצמו, בייחוד בנושאים כלכליים. הוא החליט להימנע מהסחות דעת היסטוריות מיותרות. תצוגות הלאומיות הנוכחיות הן לא יותר מהכרת תודה לחברים ותיקים שתמכו בו גם לאחר שהתפטר מתפקידו בפעם הקודמת. הכלכלה מעל לכל עכשיו.

אחרים מציירים תמונה פסיכולוגית מעט שונה. הם טוענים כי אבה מורכב משתי דמויות בגוף אחד. האחת, המסורתית, של נכדו הלאומני של נובוסוקה קישי, האחראי על פיתוח מנצ'וריה תחת הכיבוש היפני בשנות ה-30, שנאסר בחשדות לפשעי מלחמה ולאחר מכן שימש כראש ממשלה שמרני ידוע. אבה הלאומני דוחה כל טענה לאשמה יפנית במלחמה, ומתנגד לדיפלומטיה המתנצלת של יפן. הדמות השנייה היא של רפורמטור כלכלי בינלאומי. שתי הדמויות מלוכדות בשאיפתן ליפן רבת עוצמה.

פרשנות שלישית לשינוי, ואולי הסבירה ביותר, היא שהחששות של אבה לגבי חולשתה הכלכלית של יפן כמו גם חולשתה הצבאית, גברו אל מול עלייתה של סין. סין כבר היתה נוכחת בעת כהונתו הקודמת, אך לא דומיננטית כפי שהיא כיום. סין הדיחה את יפן ממעמדה ככלכלה השנייה בגודלה בעולם ב-2010. נראה שהיא מעוניינת להשיב לעצמה את המעמד המרכזי במזרח אסיה, שגזלה ממנה יפן בסוף המאה ה-19. הראיה הברורה ביותר לשאיפות הסיניות הן סביב האי סנקאקו באוקיינוס השקט.

ייתכן כי לאחר הבחירות ביולי, יפנה אבה מבטו לנושאים יותר לאומניים. מהלך כמו תיקונים לחוקת 1947, שיחזקו את זכותה לצבא נרחב משלה, זוכים לפופולריות רבה כיום. אך נראה שאבה והשמרנים, המביטים לאחור בכמיהה אל עבר העידן האימפריאלי, שואפים להרחיק לכת: הם רוצים להשיב את מעמדו של הקיסר כראש המדינה, להגדיל את משקל חובות הציבור על מול זכויות הפרט ולחזק את התא המשפחתי.

כל אלה עשויים במקרה הטוב לשמש כהסחת דעת בתקופה שבה נראה שהרפורמה המבנית כבר מתחילה להיתקל במכשולים. במקרה הגרוע, הם עשויים לסכן את כל הרפורמה באמצעות שחיקת הפופולריות של הממשל, תוך כדי הגדלת המתחים עם שכנותיה של יפן. ראש הממשלה מסתכן בהערת רוחות הרפאים של עברו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד