OECD: שיעור העוני בישראל - הגבוה ביותר מבין הכלכלות המפותחות

פערי ההכנסות בישראל - מהגבוהים ביותר מבין 34 המדינות בארגון; אי השוויון בעולם המפותח המשיך לטפס כתוצאה מהמשבר הכלכלי לשיא, כשהאוכלוסיות החלשות נפגעו במיוחד והחזקות הכי פחות; "מדיניות של משמעת תקציבית תפגע קשות באוכלוסיות החלשות בחברה", מזהירים ב-OECD

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שיעור העוני בישראל הוא הגבוה ביותר בין 34 הכלכלות המפותחות, לפי נתונים מעודכנים שפירסם ביום רביעי הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD). בנוסף, ישראל ממשיכה להיות אחת המדינות בעלות אי השוויון הגדול ביותר בהכנסות, כשבין 2007 ל-2010 כמעט ולא נרשם בה שינוי במדד ג'יני לאי שוויון. בתקופה זאת גדל העוני בקרב ילדים וצעירים בישראל בשיעור הרביעי בגודלו מבין מדינות ה-OECD, בעוד שיעור העוני בקרב קשישים ירד.

בניגוד למגמה העולמית, בה נרשמה ירידה בשכר הן בקרב העשירים ביותר והן בקרב העשירון התחתון, בישראל נרשמה עלייה קלה בהכנסות שני העשירונים הקוטביים. הגידול באוכלוסיה הענייה בישראל היה הגבוה ביותר מבין מדינות הארגון. בכך הפכה ישראל למדינה המובילה בשיעור אזרחיה העניים, ועקפה את מקסיקו.

לכתבות נוספות ב-TheMarker

דעה // שרים יקרים, הופתעתם מגובה הגירעון? חמור מאוד

פרשת הליבור של מגזר האנרגיה? חשד לזיוף מחירים בשוק הנפט באירופה

בדו"ח הקודם ישראל היתה המדינה הענייה ביותר, פרט למקסיקו. בדו"ח הנוכחי ישראל היא הענייה ביותר עם שיעור עוני של כ-20.9%, לעומת 13.8% ב-1995. שיעור העוני במקסיקו עומד על כ-20.4%. מדובר בגידול החד ביותר בעוני מבין מדינות ה-OECD, שקיימים לגביהם נתונים (של 7%). לשם השוואה, שיעור העוני במדינות מוכות המיתון והמשבר באירופה, נמוך יותר: בספרד הוא 15.4%, וביוון 14.3%.

דו"ח OECD מצביע על עלייה באי השוויון לשיא כל הזמנים כתוצאה מהמשבר הכלכלי העולמי. הדו"ח מציין כי "אי השוויון העולמי גדל בשלוש השנים עד 2010 בשיעור חד יותר מאשר ב-12 השנים שקדמו להן", כלומר בין 1995 ל-2007. כמעט בכל המדינות החברות בארגון נרשמה ירידה בהכנסות ועלייה באי השוויון. עם זאת, בארגון מציינים כי הגדלת תקציבי רווחה ותוכניות תמריצים למשק שהונהגו בחלק מהמדינות המפותחות בלמו גידול חד יותר באי שוויון ובירידה נוספת בהכנסות העשירונים הנמוכים.

במבט קדימה, ב-OECD מזהירים כי ככל שיימשך המשבר העולמי בכלכלה ובשוק התעסוקה, יחד עם מדיניות של משמעת תקציבית שמשמעותה קיצוצים בתקציבי רווחה, "קיים סיכון גובר שהאוכלוסיות החלשות ביותר בחברה ייפגעו קשה יותר כתוצאה מהשלכות המשבר המתעצם".

ישראל - הענייה ביותר בעולם המפותח

שיעור העוני בישראל, המוגדר על ידי הארגון כשיעור מקבלי ההכנסות שמשכורתם קטנה ממחצית ההכנסה החציונית במדינה, גדול יותר מאשר במדינות כמו טורקיה, מקסיקו, צ'ילה, ספרד ופולין, וגבוה מ-20%, נכון לשנת 2010. מאז 1995 העוני בישראל זינק מ-14% ל-21%, לפי דו"ח ה-OECD.

עלייה משמעותית בעוני נרשמה גם בטורקיה, יפן, אוסטרליה, ניו זילנד, שוודיה וגרמניה, אם כי בשיעורים נמוכים יותר. בשוודיה זינק העוני מ-4% ב-1995 לכמעט 10% ב-2010. איטליה היא המדינה היחידה שבה העוני ירד משמעותית - מ-15% ב-1995 לכ-12.5% ב-2010. שיעור העוני בארה"ב נותר כמעט זהה - כ-17%.

ישראל היא גם בין חמש המדינות בעלות אי השוויון הגדול ביותר מבין מדינות ה-OECD. ישראל דורגה במקום החמישי מתוך 34 מדינות במידת האי שוויון בהכנסות, לפי מדד ג'יני לאי שוויון. רק בצ'ילה, מקסיקו, טורקיה וארה"ב יש פערים גדולים יותר. מנגד, המדינות הנורדיות - נורווגיה, פינלנד, שוודיה ודנמרק, ממשיכות לשמור על הרמה הנמוכה ביותר של פערי הכנסות, וכמוהן איסלנד, סלובניה, צ'כיה, סלובקיה ובלגיה.

בישראל כמעט ולא חל שינוי בפערים בחברה בין השנים 2007-2011 – שרשמו ירידה של 0.1%, בעוד שבארה"ב, שאזרחיה ספגו מכה קשה במשבר הכלכלי, אי השוויון גדל ב-1.5% לשיעור גבוה במקצת מאשר בישראל. בין 2007 ל-2010 אי השוויון המשיך לגדול בשיעור החד ביותר באירלנד (קרוב ל-7%), ספרד (6%), ובפער גדול מהן אסטוניה (פחות מ-4%), הונגריה (3%) ויפן (2.5%). בבריטניה וצרפת צמח אי השוויון בעוד 2%. המדינה היחידה שהצליחה להקטין משמעותית את הפערים בהכנסות היא פולין, בה ירד אי השוויון בכ-2%. בהולנד וצ'כיה הצטצמם אי השוויון בפחות מ-1%. בממוצע, אי השוויון ב-OECD עלה ב-1% בין 2007 ל-2010.

מנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופ' שלמה מור יוסף, דיווח לאחרונה כי הקיצוץ בקצבאות ילדים צפוי להגדיל את מספר המשפחות מתחת לקו העוני ובפרט את מספר הילדים העניים. לדבריו, "הקיצוץ המסתמן בקצבאות הילדים יגדיל את מספר המשפחות מתחת לקו העוני. 40-30 אלף ילדים נוספים ייכנסו אל מתחת לקו העוני העומד כיום על 4,000 שקל לחודש לזוג".

"אחד ההסברים העיקריים לגידול העוני בישראל נעוץ בצמצום הסיוע שניתן לאוכלוסיה החלשה, בעקבות התוכנית הכלכלית שהובילה הממשלה ב-2003", קובע פרופ' מומי דהן, ראש בית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית ומהמכון הישראלי לדמוקרטיה. "אחד היסודות העיקריים של התוכנית היה קיצוץ בקצבאות מתוך מחשבה שהאוכלוסיה הענייה תגביר כך יותר את השתתפותה בשוק העבודה ושיעור העוני יירד. הדו"ח הנוכחי מראה שוב פעם שבדיוק ההפך קרה - העלייה המסוימת בהשתתפות בשיעור העבודה, לא הצליחה לכסות את אובדן ההכנסה שהגיע קודם לכן מהסיוע הממשלתי". שיעור עוני גבוה הוא אחד הבלמים לצמיחה כלכלית ארוכת טווח", אומר דהן. "אוכלוסיה ענייה לא יכולה להשקיע ברמה נאותה בחינוך ילדיה. הם בעצם נותרים לגורלם".

לדבריו, "התקציב הנוכחי ממשיך במסורת של קודמיו ושוב מקצץ בסיוע לאוכלוסיות החלשות. הקיצוץ בקצבאות ילדים והעלאת המע"מ ב-2013-2014 בא לידי ביטוי בפגיעה ישירה של כ-10 מיליארד שקל, שיפגעו יותר באוכלוסיות החלשות בחברה". דבריו עולים בקנה אחד עם מסקנות הדו"ח, שמדגיש כי הסרת הסיוע לאוכלוסיות חלשות היא הגורם המשמעותי בגידול בפערים.

יותר עניים בקרב ילדים וצעירים בישראל מאשר בספרד וטורקיה

בין 2007 ל-2010, העוני בקרב ילדים וצעירים ביחס לשאר האוכלוסיה גדל בממוצע בקרב מדינות ה-OECD, בעוד שבקרב בני 65 ומעלה הוא פחת בלמעלה מ-2%. המגמה בישראל היתה דומה - העוני בקרב ילדים עד גיל 17 צמח ב-2% - הקפיצה הרביעית בגובהה בקרב מדינות ה-OECD. בקרב צעירים בני 25-18 הוא גדל בשיעור של קרוב ל-2%. מנגד, בקרב בני 65 ומעלה שיעור העוני ירד ב-1%. בישראל יותר משליש מהילדים עניים, והיא מובילה בשיעור העוני בקרב ילדים מבין המדינות המפותחות.

ספרד וטורקיה הן המדינות שאוכלוסייתן הצעירה ספגה את המכה הקשה ביותר. העוני בקרב טורקים וספרדים צעירים קפץ בקרוב ל-5%. בקרב ילדים טורקים הוא עלה ב-4% ובקרב ילדים בספרד הוא עלה ביותר מ-3% - אך הוא עדיין נמוך יותר משיעורי העוני בקרב ילדים בישראל. אולם בעוד שבטורקיה גם האוכלוסיה הקשישה ספגה עלייה של 3% בעוני, בספרד ירד שיעור העוני בקרב בני 65 ומעלה ב-8%.

בארה"ב נרשמה קפיצה בעוני בקרב צעירים (2%-), אולם ירידה קלה בעוני בקרב ילדים (כחצי אחוז) וירידה גדולה יותר בקרב קשישים (-2%).

אי השוויון גדל

קפיצה בעוני בקרב צעירים נרשמה גם בהולנד (3.5%), בריטניה (4%), אירלנד (קרוב ל-4%), דנמרק (2%) ויוון (2.5%). המדינה היחידה בה נרשמה ירידה משמעותית בעוני בקרב צעירים היא גרמניה (2%-), אם כי העוני עלה בקרב ילדים (1%) וקשישים (0.5%). בקרב ילדים עלה שיעור העוני באופן חד בבלגיה וסלובניה (קרוב ל-3%), באיטליה (2%) ובצרפת (קרוב ל-2%).

העשירים ספגו מכה - אבל העניים סבלו יותר

המשבר הכלכלי העולמי אמנם השפיע לרעה על כולם, אולם לא באופן שווה - העשירונים התחתונים סבלו מירידה חדה יותר בהכנסות מאשר בעלי ההכנסות הגבוהות. מנתוני ה-OECD עולה כי ברוב המדינות נרשמה ירידה בשכר של העשירון התחתון בין השנים 2007 ל-2010, וכמעט בכל המקרים היא היתה חדה יותר מאשר של העשירון העליון.

בישראל, שבה אי השוויון הוא בין הגבוהים בקרב מדינות ה-OECD, דווקא חלה עלייה קלה בהכנסות עבור שני קצוות העשירונים. הכנסות ה-10% העשירים ביותר עלו בכ-1%, מעט יותר מהכנסות ה-10% התחתונים. למרות זאת, לפי דו"ח של בנק ישראל, חלקו של העשירון התחתון בחלוקת ההכנסות כיום נמוך יותר מאשר חלקו בסוף שנות ה-90.

בארה"ב העניים ספגו מכה קשה יותר מהעשירים - ירידה של כ-4% בשכר לעשירון התחתון לעומת פחות מ-1% לעשירון העליון. בצרפת תחת סרקוזי העשירים הרוויחו תוספת של 2% בהכנסות, בעוד העניים ספגו ירידה של כ-1% בהכנסות. בפולין נהנו שני הקצוות מעליות כמעט שוות בהכנסות - סביב 4-3%

ישראל סובלת מאי שוויון גבוה

בספרד, שסובלת מהאבטלה הקשה ביותר מאז הפכה לדמוקרטיה ב-1976, נרשמה נפילה של קרוב ל-15% בהכנסות העשירון התחתון, בעוד העשירון העליון ספג ירידה של כ-1% בלבד בהכנסות. גם באיטליה נרשם פער אדיר - ירידה של 7.5% בהכנסות העשירון התחתון לעומת כ-1% בלבד לעשירון העליון. במפתיע, פורטוגל מוכת הצנע היא אחת המדינות היחידות שבהן חלה עלייה בהכנסות העשירון התחתון - כ-2%, לעומת ירידה בהכנסות של ה-10% העשירים ביותר: כ-1.5%. מגמה דומה נרשמה באוסטרליה, אם כי מתונה יותר (1% לעומת 1%). באיסלנד, שהגיעה לסף פשיטת רגל בעקבות המשבר העולמי, העשירים ספגו מכה קשה יותר מהעניים בין 2007 ל-2010, כשהכנסותיהם צנחו ביותר מ-12%, לעומת ירידה של כ-8% בהכנסות העשירון התחתון.

"מדינות רבות נכנסו למשבר הכלכלי העולמי כשהן כבר ניצבות בפני רמות גבוהות של אי שוויון. המשבר לא רק הביא לירידה כללית על ההכנסות מעבודה והון, אלא גם גרם לאי שוויון גדול יותר בחלוקת ההכנסות", מציינים ב-OECD בדברי הסיכום של הדו"ח. "משקי בית עניים איבדו חלק גדול יותר מהכנסותיהם כתוצאה מהמשבר, או שהרוויחו פחות מההתאוששות. העוני גדל משמעותית בקרב ילדים וצעירים, אף שבקרב קשישים הוא נפל בכמעט 20%".

ב-OECD מבהירים כי "חשוב לזכור שתוצאות אלה מספרות רק את ראשיתו של הסיפור - עד 2010", היות שמאז ההתאוששות הכלכלית היתה "אנמית" במספר מדינות, וחלקן נגררו חזרה למיתון. "אם הצמיחה האיטית תימשך וצעדי המשמעת התקציבית ייושמו, היכולת של מערכת הטבות המס להקל על העוני ולהקטין את האי שוויון תוצב בפני אתגר".

לדברי דהן, הדגש ששם ה-OECD על כך שצעדים לריסון תקציבים פוגעת באוכלוסיות החלשות הוא אחת הנקודות המרכזיות בדו"ח. "הסיבה העיקרית לכך שהעוני בישראל הוא גבוה היא הרמה הנמוכה של שירותי הרווחה, בריאות וחינוך. למעשה, הדו"ח של ה-OECD נותן עוד חותמת לקביעה הזאת. לא ניתן באמת לצמצם את שיעור העוני בצורה משמעותית בישראל מבלי להעלות לאורך זמן את רמת השירותים בתחום הבריאות והחינוך ובמיוחד ברווחה. זו אחת הפעמים הראשונות שבה ה-OECD מודה שלא ניתן לצמצם שיעורי עוני מבלי לטפל ברמת השירותים שניתנת לציבור.

נתוני ה-OECD מצטרפים לנתונים שפירסם בנק ישראל בחודש שעבר בדו"ח השנתי שלו. לפי הבנק, גם ב-2011 אי השוויון בישראל היה מהגבוהים בעולם. לפי הבנק, עד ל-2011, חלה ירידה מסוימת באי השוויון - אך היא התבטלה בפועל, בבחינת ההכנסות נטו.

הבנק כתב אז כי המדיניות הנהוגה בישראל מאז 2003 - שבחלקה נועדה לעודד גידול בשיעור התעסוקה על ידי קיצוץ בקצבאות - הביאה לגידול משמעותי במספר העובדים העניים. שיעור המשפחות שבהן שני מפרנסים אך הן מצויות מתחת לקו העוני, כמעט והוכפל בעשור האחרון, לכ-4.6%.

בנוסף, לפי הבנק, בעקבות המדיניות הכלכלית בישראל נשחקה היכולת לצמצם את הפערים. "תרומתה של המדינה לצמצום תוחלת העוני נשחקה, בין היתר בגלל צמצומן הניכר של קצבאות ילדים והבטחת ההכנסה מראשית שנות ה-2000".

"איתות אזהרה חריף וחמור"

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה), אמרה כי כי קביעת ארגון ה-OECD שישראל היא במקום הראשון בעוני מבין המדינות המפותחות, היא איתות אזהרה חריף וחמור לממשלה שאישרה השבוע תוכנית כלכלית שתוסיף רבים אל מעגל העוני. עוני הוא סבל עמוק של רבים, כשל מוסרי חברתי, ובעיה כלכלית חריפה. הפחתת העוני היא יעד לאומי שאותו יש למדוד ובו יש להיאבק לא פחות מאשר באינפלציה או בגירעון. למרבה הצער, התוכנית הכלכלית מכילה מחוללי עוני וגזירות במקום מחוללי היחלצות ממנו. למרות הממשלה, ניאבק כדי שהכתם הזה יוסר".

ח"כ נחמן שי (עבודה) אמר בתגובה כי "ה-OECD, שישראל כה גאה בחברותה בו, הציג היום בפניה מראה שבו היא נראית מכוערת ומבישה. בחג השבועות, חג של צדק חברתי, ישראל מובילה את רשימת המדינות באחוז העוני - 21%, ובפערים בין עניים ועשירים. זוהי המציאות הכואבת והאמיתית שהממשלה זה עתה התעלמה ממנה כאשר אישרה תקציב שיגדיל את העוני ואת הפערים".

ערן וינטרוב, מנכ"ל ארגון לתת, מסר בתגובה כי "ישראל כובשת שוב את המקום הראשון המפוקפק בשיעורי העוני בעולם המערבי, וזאת עוד טרם יישום תקציב הגזירות, שידרדר עוד עשרות אלפי משפחות לחיי מצוקה ומציאות הישרדותית בלתי אפשרית. אנו קוראים לממשלה החדשה לגבש באופן מיידי תוכנית חירום לאומית לטיפול בעוני, להציב יעד שנתי לצמצום העוני ולממש את התחייבות שר האוצר להקצות 200 מיליון שקל לטיפול באי ביטחון תזונתי. העוני הוא לא אחת הגזירות, אלא תוצאה של מדיניות ממשלתית וסדר עדיפות לאומי שגוי. תוכנית ממשלתית חוצה משרדי ממשלה והצבת הטיפול בעוני כיעד מרכזי של הממשלה, יאפשרו להגיע תוך עשר שנים לממוצע שיעורי העוני ב-OECD ולעצור את התפרקות והתחלקות החברה הישראלית למעמד של עשירים ומעמד של חסרי כל".

ח"כ איציק שמולי (עבודה) מסר בתגובה כי "הדו"ח הזה רק מחזק את מה שכולנו מרגישים בבטן כבר מזמן: יותר מדי עניים נמצאים בתוכנו, וגם הפערים בין אלה שיש להם לבין אלה שאין להם הולכים וגדלים. את המציאות העגומה והמבישה הזו אפילו תקציב הנקיון והאיפור המנופח של בית ראש הממשלה לא יצליח לטשטש. זוהי תוצאה של מדיניות כושלת, שלא רק שהותירה את ישראל עם בור תקציבי של 42 מיליארד שקל אלא גם הטיסה אותה אל ראש המדינות העניות ביותר. כדאי ששר האוצר יתעורר ויבין שתוכניתו תרע את המצב עוד יותר ותטביע עוד 50 אלף ילדים ו-20 אלף קשישים אל מתחת לקו העוני; אלה שהיו שם קודם ישקעו שם סופית. הצעתי לשר האוצר להתחייב יחד להפחתת העוני על ידי הצבת יעדים חברתיים בחקיקה - הוא אפילו לא טרח לענות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"