פרשת הליבור של מגזר האנרגיה? חשד לזיוף מחירים בשוק הנפט באירופה

רשות ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי פשטה על משרדיהן של רויאל דאץ'-של, BP וסטאטאויל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רשות ההגבלים העסקיים האיחוד האירופי פשטה את משרדיהן של ענקיות הנפט רויאל דאץ'-של, BP וסטאטאויל במסגרת חקירת חשדות לתיאום מחירים בשוק הנפט - אחת מפעולות האכיפה הכלל אירופיות הגדולות ביותר מאז שערוריית זיוף ריבית הליבור.

הרשויות הידקו את הפיקוח על קריטריונים פיננסים מרכזיים ברחבי תבל מאז שהוטלו קנסות עתק על כמה מהבנקים הגדולים בעולם בגין זיוף הריבית הבין בנקאית.

קידוח נפט במפרץ ריוצילום: בלומברג

הנציבות האירופית הודיעה היום כי פתחה בחקירה נגד חברות נפט גדולות ביבשת בגין חשד לתיאום המחירים בדיווחיהן לסוכנות תמחור הנפט פלאטס, שהיא יחידה של חברת מקגרו היל.

"חוקרים ערכו בדיקות פתע במשרדים של מספר חברות הפעילות או מספקות שירותים במגזרי הנפט הגולמי, מוצרי נפט מזוקקים וביו-דלקים", נאמר בהודעה שפירסמה הנציבות. הבדיקות נערכו בשתי מדינות החברות באיחוד האירופי וכן בנורווגיה שאינה חברה באיחוד האירופי, נאמר בהודעה.

"הנציבות חושדת כי יתכן שהחברות קשרו קשר בדיווח על מחירים מזויפים לסוכנות דיווח המחירים במטרה לבצע מניפולציות במחיריהם הרשמיים של מספר מוצרי נפט וביו-דלקים", נאמר בהודעה.

הנציבות מסרה עוד כי יתכן שהחברות מנעו מחברות אחרות מלהשתתף בתהליך הערכת המחירים, מתוך מטרה לסלף את המחירים. רויאל דאץ'-של, חברת הנפט הגדולה באירופה, מסרה כי מסייעת לנציבות בחקירת פעילות המסחר שלה, אולם לא מסרה פרטים מעבר לכך. סטאטאויל מסרה כי החשדות נוגעים לתהליך הערכות המחירים שמבצעת פלאטס וכי יתכן שהתרחשו מאז שנת 2002.

החקירה צפויה לחשוף את המתודולוגיה שגיבשה פלאטס לביצוע הערכות יומיות של מחירי הנפט, שעליהן מתבססות עסקות בהיקף של מיליארדי דולרים בשוק האנרגיה, וכן חישוב חשבונות האנרגיה של משקי בית. הנציבות ציינה כי גם עיוותים קלים בתהליך הערכת המחירים עלולים להיות בעלי השפעה עצומה על מחירי הרכישה והמכירה של נפט גולמי, דלקים מזוקקים וביו-דלקים, ובכך לפגוע בצרכני הקצה. עוד הוסיפה כי החקירה אינה מצביעה בהכרח על כך שהחברות אמנם התנהלו באופן שמפר את חוקי ההגבלים העסקיים.

פלאטס, רויאל דאץ'-של, BP וסטאטאויל מסרו כי הן משתפות פעולה עם החקירה. הנציבות האירופית לא פירסמה רשימה של החברות הנתונות לחקירה, ולא הבהירה האם החקירה מקיפה חברות נוספות.

ענקית הנפט הצרפתית טוטאל מסרה כי לא נערכו בדיקות במשרדיה. טוטאל אויל טריידינג, זרוע המסחר של טוטאל, דיווחה לרגולטורים בחודש אוקטובר כי "מספר פעמים בשנה, הערכות מחירי השוק של מדדי אנרגיה מרכזיים אינם תואמים את ההתנסות שלנו בשוק באותו יום".

"זה קצת כמו גירסת פרשת הליבור של תעשיית הנפט", אמר האנליסט ליין ריד מחברת ג'פריס, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "אך לא אהיה מופתע במיוחד אם החקירה לא תעלה דבר. קשה לי להאמין שרויאל דאץ'-של או סטאטאויל ניסו במכוון לזייף את המחירים בשוק".

חברת נפט כבר היו נתונות בעבר לחקירות רשויות ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי. בשנת 2006 נקנסו 14 חברות בסכום כולל של 267 מיליון יורו (346 מיליון דולר) בגין תיאום מחירי ביטומן, תוצר לוואי של נפט המשמש לייצור אספלט, במשך תקופה בן שמונה שנים בשוק ההולנדי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה