הצנע טוב לעשירים

האליטה תומכת בצנע כי הוא פוגע בחלשים בעוד שהעשירים ממשיכים להרוויח בבורסה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מדוע מהלכת מדיניות הצנע קסם רב כל כך על האליטות בעולם? תשובה אחת טמונה ברצון העז לראות בכלכלה משל על מוסר, סיפור על בזבזנות ותוצאותיה. אנו חיים מעבר ליכולתנו, טוען המשל, ולכן משלמים כעת את המחיר הבלתי נמנע.

כלכלנים יכולים להסביר עד כלות שטיעונים אלה שגויים, ושהסיבה לשיעור האבטלה הגבוה היא לא כי ביזבזנו בעבר, אלא שאנחנו משקיעים פחות מדי כיום. ואולם, רבים מרגישים שחטאנו ושעלינו לכפר באמצעות סבל, על אף שהאנשים שסובלים עתה אינם אלה שחטאו בזמן שנות הבועה.

וורן באפט

עם זאת, לא מדובר רק ברגש שמתגבר על ההיגיון. אי אפשר להבין את השפעתה של דוקטרינת הצנע ללא בחינת נושאי מעמדות ואי שוויון. מחקר חדש במדעי המדינה משווה את היחס למדיניות כלכלית של אמריקאים מהשורה לאלה של העשירים מאוד, והתוצאות - מאירות עיניים.

האמריקאים הממוצעים דואגים מעט לגבי גירעונות תקציביים, ואין בכך הפתעה, בהתחשב בכותרות המזרות אימים בעיתונות. ואולם העשירים רואים בגירעונות את הבעיה החמורה ביותר. כיצד הם מציעים להוריד את הגירעון? העשירים מעדיפים לקצץ בתקציב הפדרלי לביטוחי בריאות וביטוח לאומי - "קצבאות" - בעוד שהציבור הרחב רוצה דווקא להגדיל את התקציב שלו. כלומר, מדיניות הצנע היא ביטוי ישיר למדי להעדפות של המעמד העליון, העטוף בנימוקים אקדמיים. מה שה–1% רוצים נהפך לדוגמה הכלכלית המדעית.

האם המיתון המתמשך משרת את האינטרסים של העשירים? ספק רב בכך, מאחר שכלכלה משגשגת טובה לכמעט כולם. מה שנכון הוא שבשנים שבהן נקטנו בצנע, העובדים נפגעו קשות - אבל לעשירים לא היה רע, מכיוון שהם נהנו מהעלייה ברווחי התאגידים ובשוקי המניות - על אף האבטלה הקשה. ה-1% לא רוצים כלכלה חלשה, אבל הם מסתדרים מספיק טוב כדי להמשיך ולתמוך בצנע.

זה גורם לי לתהות עד כמה תשפיע התמוטטותה האינטלקטואלית של תורת הצנע, בעקבות חשיפת העובדה שהמחקר המדעי שעליו התבססה התגלה כשגוי. מכיוון שהמדיניות הנהוגה כיום היא של ה–1%, על ידם ולמענם - אנו עשויים להמשיך לראות המשך שלה. אני מקווה שלא. הייתי רוצה להאמין שיש השפעה לרעיונות ועובדות, לפחות במידה מעטה. אחרת, מה אני עושה בחיי? בקרוב נדע עד כמה הציניות מוצדקת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?