המחאה בצ'ילה חוזרת: 250 אלף הפגינו ויותר מ-100 נעצרו

באחת ההפגנות הגדולות במדינה מאז תום עידן פינושה קראו סטודנטים לרפורמה במערכת החינוך, שבה לטענתם משתקף פער גדול בין העניים למעמד הבינוני בצ'ילה; מנהיגת המחאה, קמילה ואייחו בת ה-25, השתלבה במפלגה הקומוניסטית וצפויה ללדת את בנה הבכור סמוך לבחירות לפרלמנט שבהן היא מתמודדת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המחאה החברתית בצ'ילה שהציפה את המדינה ב-2011 שבה אתמול לרחובות הערים במדינה, כאשר כ-250 אלף סטודנטים, צעירים ופעילים אחרים הפגינו ברחבי המדינה למען רפורמות במערכת החינוך וההשכלה הגבוהה. במהלך ההפגנות הסוערות בסנטיאגו הבירה נפצעו 8 שוטרים ונעצרו 109 מפגינים, לפי הודעת הרשויות, לאחר ששוטרים השתמשו בגז מדמיע וזרנוקי מים כדי לפזר את צעדת המחאה. מדובר באחת ההפגנות הגדולות בצ'ילה מאז סיום השלטון הדיקטטורי של אוגוסטו פינושה ב-1988.

הסטודנטים בצ'ילה טוענים כי מערכת החינוך במדינה, הנחשבת לטובה באמריקה הלטינית, אינה הוגנת בצורה קיצונית. לטענתם, לסטודנטים מהמעמד הבינוני במדינה יש גישה לבתי הספר הטובים ביותר, אולם העניים צריכים להסתפק בהשכלה במוסדות ממלכתיים שאינם זוכים למימון ראוי מהמדינה.

הסטודנטים המוחים טוענים עוד כי עליהם ליטול הלוואות בריבית מופרזת על שכר הלימוד הגבוה, ותובעים מהמדינה להשיב לעצמה את האחריות על מימון וניהול מערכות החינוך לאחר שאלה הופרטו בימיו של פינושה. לפני כשנה הכריז שר החינוך על תוכנית למימון שכר לימוד לסטודנטים, שתפטור אותם מנטילת הלוואות מבנקים פרטיים ותוריד את הריבית מ-6% ל-2%.

הפגנת סטודנטים בסנטיאגו, צ'ילה

בסוף יוני צעדו 150 אלף סטודנטים בבירה סנטיאגו, לאחר שכמה שבועות קודם לכן הם השתלטו על מספר אוניברסיטאות ובתי ספר במדינה עד שפונו בכוח.

מאז תום גל המחאה הראשון הספיקה מנהיגת מחאת הסטודנטים, קמילה ואייחו בת ה-25, להשתלב בשורות המפלגה הקומוניסטית של צ'ילה לקראת הבחירות לפרלמנט שייערכו בעוד כחצי שנה, וגם נכנסה להריון לפני כשלושה חודשים, כפי שאישר אביה לעיתון "לאטין טיימס" ביום חמישי. הבשורות הביאו להצפה של ברכות בטוויטר וברשתות החברתיות. "מזל טוב קמילה. את אמיצה וכשהחיים מעמידים אותך בצורך להעז - הם מעניקים תוצאות חיוביות", נכתב באחד הציוצים. "כמה שאת אמיצה קמילה: נכנסת להריון בתקופה של מרוץ פוליטי", נכתב בציוץ אחר.

אולם לא כל ההודעות בירכו את קמילה. פוליטיקאים שמרנים תהו אם ביכולתה להמשיך בקמפיין הבחירות, היות שהיא צפויה ללדת סמוך למועד הבחירות. כמו כן הם ציינו את העובדה שואייחו אינה נשואה, ולא חשפה את שם האב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב