בתוך עשור תעבור תעשיית הבשר מהאחו למדפסת התלת-ממדית

החזון של חברת מודרן מדואו נשמע בדיוני: ייצור המוני של בשר מתורבת שיודפס במדפסות תלת־ממד ביולוגיות, כחלופה לבשר רגיל ■ בזמן שתעשיית הבשר העולמית גורמת סבל קשה לבעלי החיים ומזהמת את הסביבה, הסטארט-אפ העתידני צפוי לעורר תיאבון גדול בקרב משקיעים וצרכנים ■ פיטר תיל, מייסד פייפאל, כבר שם

נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן

כשאנדראס פורגס מבטיח כי בתוך כמה שנים ההמבורגר העסיסי שנזמין במסעדה כבר לא יהיה כרוך בשחיטה של פרה, חלל הבטן מתמלא לא רק בתיאבון - אלא גם בתחושה של הקלה. כשהוא מסביר כי לא רק שהבשר שנאכל יגיע ממעבדות החברה שהקים, אלא שגם יודפס במדפסות תלת־ממד ביולוגיות, החזון העתידני שלו עלול כבר לגרום לסחרחורת.

פורגס, יזם הון סיכון בענף הביו־טכנולוגיה, הקים בארה"ב את חברת Modern Meadow ‏(אחו מודרני‏) עם אביו, הפיסיקאי גאבור פורגס, ב-2011 במטרה לפתח מוצרי עור ובשר באמצעות הנדסת רקמות - תחום פורץ דרך, המאפשר פיתוח תחליפים ביולוגיים באמצעות תאים הנמצאים בסביבה מלאכותית.

פרה

פורגס הקים את החברה כדי להתמודד, לדבריו, עם אחד האתגרים הגדולים של האנושות - ייצור הבשר בעולם. ייצור הנמתח עד קצה גבול היכולת בעקבות הגידול העקבי באוכלוסייה והעלייה המתמדת ברמת הצריכה, כולל ההשלכות הקשות על הסביבה.

החברה מדגישה כי מדי שנה נדרשות 300 מיליון טונה של בשר כדי להזין את מיליארדי הקרניבורים בעולם. אספקת הבשר מתבצעת תוך גרימת סבל בממדים סיטוניים לבעלי חיים, נזק בלתי הפיך לדגה באוקיינוסים והרס סביבתי שנגרם בשל העובדה שחקלאות בעלי חיים תופסת שליש מהקרקעות הזמינות על הגלובוס, והיא הגורם המוביל לשינויי האקלים באמצעות פליטת גזי חממה.

עבור הצרכן הממוצע, בעיות אלה - מטרידות וחשובות ככל שיהיו - ודאי נשכחות ברגע שהוא סוקר את מדף הבשרים בסופרמרקט ותוהה אילו חיות מרכיבות את ההמבורגר שהוא מתכוון לרכוש. אחרי שעקבות בשר סוס נמצאו בכדורי בשר בסניפי איקאה ברחבי אירופה, במוצרי בשר של נסטלה באיטליה ובספרד, ובצנצנות רוטב בולונז בסניפי רשת בת של וול מארט בבריטניה, נפגע אמון הצרכנים באיכות הבשר המגיע לצלחת. מהבחינה הזאת, החזון של מודרן מדואו נופל על אוזניים קשובות.

לכתבות נוספות ממוסף החג:

■ תיירות החקלאות: ללמד את הילדים שעגבניה לא גדלה בסופר

■ אפליקציות שחייבים בצלחת || כל המידע שצריך כדי לאכול ולבשל

■ החילונים נוהרים לבני ברק בשביל הכבד הקצוץ והקוגל

■ "ביום העצמאות רוב הישראלים יאכלו קבב מעובד, שהקשר בינו לבשר - מקרי"

"המדענים שלנו המציאו בעבר טכנולוגיות שנהפכו לאבני יסוד בתחום הרפואה הרגנרטיבית ‏(ריפוי מומים מולדים או נרכשים‏)", מסביר פורגאס בראיון ל-TheMarker. "פיתוחים אלה העניקו לנו את הביטחון להתמודד עם האתגרים למציאת דרכים טובות יותר לגידול עור ובשר. אם ביכולתנו ליצור רקמות רפואיות באיכות גבוהה ביותר, ביכולתנו גם ליצור רקמות טקסטיל או מזון".

מה חידשתם בתחום של הנדסת רקמות?

"המדענים שהקימו את מודרן מדואו אחראים לפיתוח של מדפסת תלת־מימד שהיא כלי רב־גוני ליצירת סוגים שונים של רקמות באמצעות תוספי ייצור. רשמנו את ההמצאה הזאת כדי להקים את אורגנובו - חברת רפואה רגנרטיבית הפועלת בסן דייגו ומייצרת מודלים ביולוגיים של רקמות אדם עבור חברות תרופות, כדי שיבחנו ויפתחו עליהן תרופות חדשות. אורגנובו היא חברה מובילה בענף הנדסת רקמות רפואיות, וממחישה את הפוטנציאל הגדול של יישומים שונים בענף המוצרים הביולוגיים".

אופנה מעור מתורבת

מודרן מדואו ממומנת באמצעות שילוב של מענקים ממשלתיים, בהם משרד החקלאות וקרן המדע הלאומית של ארה"ב, לצד גיוס הון ממשקיעים פרטיים, בהם פיטר תיל, ממקימי פייפאל וממשקיעי פייסבוק.

לדברי פורגס, לא רחוק היום שהמוצרים שלה יחליפו את המוצרים הטבעיים, ובקרוב נוכל לנעול נעליים, ולהשתמש בתיקים ובחגורות עשויים עור שיוצר במעבדה. "אנחנו מצפים לחשוף את הדוגמיות הראשונות של עור מתורבת בהמשך השנה, ולייצר מספר מוגבל של יחידות בשנה הבאה", הוא אומר. "עד 2015 אנחנו מצפים להגדיל את קצב הייצור בהדרגה, ולייצר אביזרים אופנתיים ומוצרים נלווים מעור מתורבת".

ואולם לדבריו, עוד ייקח זמן עד שנאכל סטייק מתורבת. "ייצור בשר מתורבת ייקח יותר זמן, היות שפיתוחו מורכב יותר והמוצר יזדקק לאישורים רגולטוריים לפני שיוכל לצאת לשוק", הוא אומר. "לכן אנחנו מתכננים לערוך כמה אירועי טעימות בשנים הקרובות במקביל לשיפורים במוצרי הבשר. בהתחשב בהליכים הרגולטוריים, זה עשוי לקחת כעשור עד שבשר מתורבת יהיה זמין לציבור".

אוניברסיטת מסטריכט בהולנד העריכה שהכנת המבורגר מתורבת עולה כיום 250 אלף יורו ל-250 גרם. איך תוזילו את העלויות?

"מוצרי הבשר המתורבת שלנו עולים הרבה פחות. עם זאת, היות שאנחנו לא מייצרים בכמויות מסחריות, הרי שהמנות הראשונות שנייצר יהיו כמובן היקרות ביותר. ברגע שנתרחב, נייעל ונמכן את הייצור, אנחנו מצפים שהעלויות יירדו משמעותית לרמת מחירים שתהיה תחרותית עם מוצרי בשר גורמה, ובשלב מאוחר יותר גם עם בשר באיכות רגילה".

יש אנשים שמעדיפים לא לצרוך בשר מסוג מסוים, כי המחשבה על מקור הבשר מוציאה להם את החשק לאכול. אינך חושש מתגובה דומה בקרב ההמונים?

"בשר מתורבת מעורר דעות מוצקות בעד ונגד. רבים מבינים שיש לו את הפוטנציאל להיות מוצר נקי יותר, בריא יותר וכזה שיוכל להקל על סבלם של בעלי חיים ולמנוע נזק סביבתי. אחרים חוששים מכל פיתוח טכנולוגי במזון. אבל המדע מאחורי בשר מתורבת מבוסס על תאים מתורבתים ושיטות של הנדסת רקמות, הנמצאים בשימוש זה עשורים. תירבות תאים במזון נעשה בעבר בייצור יוגורט, בירה וגבינה. ככל שצרכנים ילמדו יותר על התהליך הזה ויראו אותו בפעולה, הם ירגישו נוח יותר לראות ולדעת מהיכן מגיע הבשר שלהם.

"בהתחשב בכך שמדי שנה נצרכות 300 מיליון טונה בשר, והנתון הזה רק גדל, אפילו חלק קטן מהצרכנים שירכשו בשר מתורבת יוכלו לעשות הבדל עצום לסביבה ולרווחתם של בעלי החיים. בנוסף, גילינו כי עור מתורבת אינו מעורר התנגדות דומה, וסביר שיאומץ בידי מעצבים ויצרנים מובילים בענפי האופנה, הריהוט והרכב".

איך תצליחו להתמודד מול תעשיית הבשר רבת העוצמה?

"איננו מנסים לשנות כליל את תעשיית הבשר. בשר מתורבת הוא פתרון לטווח ארוך לבעיה גלובלית מהותית. הוא פתרון אחד מבין כמה פתרונות שנדרשים כדי לשחרר את האוקיינוסים מדיג יתר ולבלום את הגידול החד בחקלאות התעשייתית. בעתיד, בשר מתורבת יתקיים לצד הבשר הרגיל וחלופות אחרות לבשר, כמו סויה וטופו. אבל ליצרני הבשר הגדולים יש הרבה סיבות אחרות להיות מודאגים מאשר טכנולוגיות לעתיד הרחוק.

"גילינו שבתעשיית הבשר ומדעני בשר ככלל תומכים ביוזמה וסקרנים לגבי הטכנולוגיה הזאת. למעשה, אנו משתפים פעולה עם מדעני בשר במחקר שלנו".

איך אתם מתכוונים להתמודד עם הרגולציה הצפויה על המוצרים שלכם?

"נדאג שכל מוצר שנייצר עבור צריכה יוכר כבטוח, בריא וטעים - נוסף על היותו ידידותי לסביבה ולבעלי חיים. אחרי הכל, אף אחד לא יקנה מוצר לא טעים. לגבי עור מתורבת, הרגולציה עליו צפויה להיות פחות הדוקה היות שלא מדובר במזון. בכוונתנו לעמוד בסטנדרטים המחמירים ביותר של הסוכנות להגנת הסביבה, כדי לוודא שהעור המתורבת פחות מזיק לסביבה מכל מוצר עור אחר".

עד כמה לדעתך נרחיק לכת בתחום מדפסות התלת־מימד? מתי הן ייצאו מהמעבדות וייכנסו אל בתינו, ומה נוכל לייצר בהן?

"מדפסות תלת־ממד כבר זמינות לצרכנים פרטיים תמורת כמה אלפי דולרים, וניתן ליצור באמצעותן בבית חפצים מפלסטיק ושרף. חברות אמריקאיות רבות מייצרות מדפסות תלת־ממד לשוק הקמעוני.

"מדפסות תלת־ממד אינן העתיד, הן כבר כאן. עם זאת, מדפסות תלת־מימד ביולוגיות - כמו אלו שפיתחנו - דורשות פיתוח מורכב יותר, ומיועדות בעיקר לשימוש מדעי".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"