פרופסור נורווגי: שמנים צריכים לשלם יותר עבור כרטיסי טיסה

הכלכלן קורא לחברות התעופה לאמץ את מדיניות התמחור של מגזרי תחבורה אחרים ולקבוע תעריפים לפי נפח ומשקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חברות תעופה צריכות לגבות תשלום גבוה יותר מנוסעים שמנים, לדברי כלכלן נורווגי שטוען כי תמחור כרטיסי טיסה על פי משקל הנוסעים טומן בחובות יתרונות כספיים, סביבתיים ובריאותיים.

בהראט בהאטה, פרופסור באוניברסיטת סון אוג פיורדנה, אמר כי חברות התעופה צריכות ללכת בעקבותיהם של מגזרי תחבורה אחרים ולהתחיל לגבות מחירים לפי נפח ומשקל. "במידה שהנוסעים יחליטו להרזות וכך לחסוך כסף, הנשכרים הגדולים מכך יהיו הנוסעים עצמם", כתב בהאטה במאמר שפירסם השבוע בכתב העת "ג'ורנל אוף רווניו אנד פרייסינג מנג'מנט" (Journal of Revenue and Pricing Management). "ככל שמטוס מדגם מסוים יוכל לשאת יותר נוסעים בעלי משקל קל, גם חברות התעופה עשויות לצאת מורווחות", ולצמצם את השימוש בדלקים שגורמים נזק סביבתי גדול במיוחד.

בהאטה גיבש שלושה מודלים לתמחור כרטיסי טיסה על פי משקל הנוסעים. לפי המודל הראשון, התשלום לכרטיס טיסה ייקבע על פי משקל הנוסע והמטען שלו. ייקבע תעריף קבוע לקילוגרם, כך שנוסע במשקל 60 ק"ג ישלם עבור כרטיס טיסה מחצית מהמחיר שישלם אדם במשקל 120 ק"ג.

המודל השני יתבסס על תשלום בסיסי קבוע, שאליו יתווסף סכום נוסף שנוסעים בעלי משקל עודף יידרשו לשלם לצורך כיסוי ההוצאות הנוספות. לפי מודל זה, כל נוסע ישלם מחיר שונה עבור כרטיס טיסה.

המודל השלישי, המועדף על ידי בהאטה, הוא תעריף קבוע לאנשים בטווח המשקל הממוצע, והנחה או תוספת תשלום לנוסעים שהם מתחת או מעל לטווח המשקל שייקבע. לפי מודל זה, יהיו שלושה תעריפים - יקר, ממוצע ומוזל, אמר בהאטה.

במאמרו, טוען בהאטה כי הורדת המשקל שנדרש מטוס לשאת בקילוגרם אחד יכולה להביא לחיסכון של 3,000 דולר בשנה על הוצאות הדלק של חברת התעופה.

בראשית עידן התעופה המסחרית, נוסעים נשקלו לפני עלייתם למטוס ושילמו בהתאם, אולם התופעה נעלמה בהמשך. חברות תעופה של ימינו מתלבטות זה מספר שנים כיצד להתמודד עם נוסעים בעלי משקל עודף, על רקע התרחבות התופעה של השמנת יתר באוכלוסיה. חברת התעופה סמואה אייר, המפעילה טיסות באזור האוקיינוס השקט, כבר קובעת את מחיר הטיסה לפי משקל הנוסעים, וחברות תעופה דוגמת סאותווסט איירליינס ויונייטד איירליינס מבקשות מנוסעים בעלי משקל עודף לרכוש מושב נוסף במטוס.

צילום: דרימסטיים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"