האם העולם יילך בעקבות שוויץ?

באירופה קוראים להגבלת שכר הבכירים; בארה"ב אין כמעט דיון על כך

מיכל רמתי
מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכל רמתי
מיכל רמתי

אזרחי שווייץ הצביעו שלשום במשאל עם ברוב גדול, 68%, על החלת הגבלות על שכר הבכירים במדינה. ההגבלות כוללות דרישה להצבעה מחייבת של בעלי המניות לאישור שכר הבכירים, ואיסור על תשלומים חד-פעמיים גדולים לגיוס בכירים ולחבילות "מצנח זהב" בעת עזיבתם את תפקידם. הפרת ההגבלות תגרום להענשת בכירים, כאשר העונש המירבי עשוי להגיע לשלוש שנות מאסר.

שכר הבכירים הוא נושא כאוב בשווייץ, במיוחד מאז המשבר הפיננסי, אז נאלץ הממשל להתערב ולסייע לבנק UBS. חבר הפרלמנט תומס מיינדר מנסה להעביר חקיקה זו כבר מאז 2006, אך הזעם הציבורי בעקבות המשבר איפשר לו להשיג את החתימות הדרושות לקיום משאל עם, ולזכות בתמיכה נרחבת להצעתו.

פערי השכר בארה"ב

לפחות חמישה מבין 20 המנכ"לים בעלי השכר הגבוה באירופה עובדים עבור חברות בשווייץ, לפי נתוני בלומברג. עם אלה נמנים בריידי דוגן בראש קרדיט סוויס, ג'ו הוגן מחברת הרובוטיקה ABB, ג'ו חימנז מיצרנית התרופות נוברטיס, סוורין שוואן מחברת התרופות ראש, ופול בולקה מנסטלה.

באירופה נשמעים קולות גוברים והולכים הקוראים להחלת הגבלות על שכר הבכירים, בהם גם החלטה של הפרלמנט האירופי בחודש שעבר להגביל את שכר הבכירים: הבונוסים יוגבלו לכפליים מהמשכורת, והבנקים יידרשו לשקיפות מוגדלת של שכר הבכירים.

בארה"ב, לעומת זאת, אין דיון שכזה כלל בקרב קובעי המדיניות. במסגרת הסיוע למגזר הפיננסי ולמגזר המכוניות, קיבל הממשל האמריקאי סמכות לפסול שכר מופרז בחברות שקיבלו סיוע ממשלתי. בנוגע לשקיפות, מאז חוקי סרביינס אוקסלי, החברות האמריקאיות נדרשות לפרט את שכר חמשת בעלי השכר הגבוה בחברה, אך החוק אינו מגדיר את אופן הדיווח, וחברות רבות מפרסמות פרטים מבלבלים ומטעים בנושא.

במסגרת חקיקת דוד-פרנק לרפורמה ברגולציה של המגזר הפיננסי, חברות בארה"ב נדרשות להעלות את שכר הבכירים שלהן להצבעת בעלי המניות, אך הצבעה זו אינה מחייבת. בארה"ב, הפער בין שכר הבכירים לשכר העובדים מן השורה הוא הגבוה בעולם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו