באפט: ברקשייר התאוויי עלולה לקטוע רצף ביצועים של 43 שנים

המשקיע המיליארדר הזהיר במכתב למשקיעים כי יתכן ולראשונה ברקשייר לא תתעלה על מדד S&P 500 בביצועיה לאורך 5 שנים

רצף רב שנים עבור ברקשייר התאוויי עשוי להסתיים השנה, הזהיר מנכ"ל ויו"ר החברה וורן באפט את משקיעיו - יתכן כי ביצועי מניית החברה לא יעלו על ביצועי מדד S&P 500 לאורך תקופה של 5 שנים האחרונות, בראשונה זה 43 שנים. האזהרה פתחה את המכתב לבעלי המניות של באפט.

"עד כה, מעולם לא היתה לנו תקופה של 5 שנים של ביצועים פחותים מהמדדד, ו-43 פעמים התעלינו על ביצועיו על פני משך זמן זה", כתב. “אך S&P 500 עלה בכל אחת מ-4 השנים האחרונות, וקצב עלייתו היה גבוה מקצב העלייה שלנו באותה תקופה. אם המדד ימשיך לטפס ב-2013, רצף זה של ביצועים טובים יותר שלנו לעומת המדד לאורך תקופות של 5 שנים יגיע לסיומו".

וורן באפטצילום: גטי אימג'ס, בלומברג ורקס

באפט אמר כי הוא צופה שהצמיחה בערך המאזני הפנימי לאורך זמן תעלה על תשואות S&P 500 מעט. אך במקביל, ביצועי החברה צפויים להיות נמוכים משל השוק, אם זה ישמור על חוסנו. משקיעים ותיקים של ברקשייר אומרים כי זיהו מעט תסכול במכתב השנתי.

בחודש שעבר חתמה ברקשייר על עסקה לרכישת יצרנית המזון היינץ תמורת 23 מיליארד דולר. באפט ציין במכתב כי הוא וסגנו צ'רלי מאנגר טרם סיימו את סבב הרכישות השנה. “יש לנו עוד די הרבה מזומנים, ואנחנו מייצרים מזומנים נוספים בקצב טוב. לכן הגיע הזמן לחזור לעבודה: צ'רלי ואני שוב לבשנו את בגדי הספארי שלנו וחזרנו לחפש פילים", כתב באפט. ברקשייר דיווחה על קופת מזומנים בשווי 47 מיליארד דולר נכון לסוף דצמבר.

מייקל יושיקאמי, מנכ"ל ויו"ר ועדת ההשקעות של חברת הקרנות דסטיניישן ולת' מנג'מנט ומשקיע ותיק בברקשייר, אמר כי הוא מרוצה מהתשואות של באפט, בדיוק הודות לייצור המזומנים של החברה. “זוהי הערכה מדוייקת מצידו במונחי ביצועים, אך כבעל מניות אני לא מאוכזב", אמר. “אנחנו קונים את המניה כיוון שהיא ממוקדת תזרים מזומנים. אם הביצועים גם עולים על השוק הרחב, זה בונוס".

באפט לא רמז איזה סוג חברות ברצונו לרכוש, מלבד לציין שהוא מעוניין לרכוש יותר עיתונים. באחרונה החלה ברקשייר לרכוש עיתונים מקומיים ברחבי ארה"ב, ובמכתבו ציין באפט כי בכוונתו להמשיך בכך. “במחירים הולמים, ופירוש הדבר מכפיל רווח נוכחי מאוד נמוך – נמשיך לרכוש עיתונים מהסוג שאנחנו אוהבים", אמר. הוא גם ציין כי ברקשייר תמשיך לרכוש עיתונים גם אם לא יעמדו בקריטריונים שהחברה מציבה לחברות אחרות – כל עוד יש היגיון כלכלי בעסקה.

ברקשייר מעסיקה יותר מ-288 אלף אנשים ברחבי העולם במגוון תחומים. באפט משמש כיו"ר, מנכ"ל וסמנכ"ל ההשקעות של החברה. כשיעזוב, לפחות 4 אנשים צפויים להחליפו בתפקידים אלה.

המכתב השנתי של באפט לבעלי המניות נחשב לאחד המסמכים הציבוריים הנקראים ביותר על ידי משקיעים ומנהלים בארה"ב. הוא לרוב מתפרסם ביום שבת בבוקר, ומשקיעים העוקבים אחר באפט באדיקות לעתים מפנים את סוף השבוע שלהם על מנת להתעמק בו.

ברקשייר התאוויי גם פירסמה תוצאותיה עבור הרבעון הרביעי של 2012 ועבור השנה כולה. החברה דיווחה על רווח של 4.56 מיליארד דולר ברבעון הרביעי, זינוק של 49%, בין היתר הודות לרווחים בתחום הנגזרים, אותם כינה באפט בעבר "כלי נשק להשמדה המונית". באפט ציין כי ברקשייר ממשיכה לצמצם את חשיפתה לנגזרים, לאחר שהחברה דיווחה על רווח של 1.4 מיליארד דולר מתחום זה, לעומת 163 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2011 בתחום.

באפט ציין לחיוב את הביצועים של כמה מרכישותיו בשנים האחרונות, בהן גם ישקר הישראלית, אותה רכש מידי משפחת ורטהיימר ב-2006. “בשנה שעברה כתבתי לכם ש-BNSF (חברת הרכבות שנרכשה ב-2009), ישקר, לובריזול (יצרנית כימיקלים שנרכשה ב-2011), מרמון גרופ (חברת תעשייה שהשליטה בה נרכשה ב-2007) ומידאמריקן אנרג'י - 5 החברות הרווחיות ביותר שלנו מחוץ לתחום הביטוח - צפויות להרוויח יותר מ-10 מיליארד דולר לפני מס ב-2012. הן עמדו ביעד.

למרות צמיחה איטית בארה"ב והיחלשות כלכלית ברחבי העולם, “החמישיה החזקה שלנו" הניבה רווח כולל של 10.1 מיליארד דולר, כ-600 מיליון דולר יותר לעומת רווחיהן ב-2011. עד לפני 8 שנים, מידאמריקן הייתה היחידה שהייתה בבעלות ברקשייר", ציין באפט במכתבו.

ברקשייר דיווחה על 15 אחזקות מניות ששוויין יותר ממיליארד דולר, בהן בנק ולס פארגו, חברת המשקאות קוקה קולה וענקית המיחשוב יבמ. לראשונה כללה רשימה זו רכישות לא רק של באפט, אלא גם של שני מנהלי ההשקעות שגייס והעביר לרשום בינתיים תיקי השקעות של 5 מיליארד דולר כל אחד. טוד קומבס וטד וקסלר הגדילו את אחזקות ברקשייר במפעילת הטלוויזיה בלוויין דיירקטי.וי אל מעל למיליארד דולר. “טוד וטד צעירים וימשיכו לנהל את תיק ההשקעות האדיר של ברקשייר זמן רב לאחר שאני וצ'רלי (מאנגר) נפרוש. תוכלו להמשיך להשקיע בבטחה כשהם יקבלו את המושכות לידיהם", כתב במכתב למשקיעים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן