אובמה: קיצוץ תקציב הממשל יפגע בצמיחה, אך לא יגרור משבר פיננסי

שעות ספורות לפני קיצוץ הרוחב האוטומטי בתקציב אמר נשיא ארה"ב כי הרפובליקאים מסרבים לגלות גמישות, אך העריך כי ישקלו מחדש את עמדתם לאחר שהשלכות הקיצוץ יורגשו ■ "הקיצוץ טיפשי, מיותר ובלתי נסלח - יגרע 0.5% מהתמ"ג"

שעות ספורות לפני קיצוץ הרוחב השרירותי בתקציב הממשל בארה"ב, שייכנס לתוקף באופן אוטומטי הלילה, קרא נשיא ארה"ב, ברק אובמה, למנהיגי המפלגה הרפובליקאית בקונגרס להסכים לפשרה שתכלול העלאות מסים, ואשר תמנע את הקיצוצים שמאיימים לגרום להאטה בצמיחת הכלכלה הגדולה בעולם.

בתום פגישה בת שעה עם מנהיגי הקונגרס, אמר אובמה כי הקיצוץ הצפוי הוא טיפשי, בלתי נסלח ומיותר, והעריך כי יגרע 0.5% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב. לדבריו, נציגי המפלגה הרפובליקאית בקונגרס מסרבים לגלות גמישות, אולם ייתכן שהשלכות הקיצוץ יגרמו לרפובליקאים לשקול מחדש את עמדתם בעוד כמה שבועות, לאחר שהציבור האמריקאי יתחיל לחוש בהשלכות הקיצוץ בתקציב.

אובמה

אובמה הזהיר כי תוצאות הקיצוץ יורגשו על ידי הציבור הרחב וכי צפויים פיטורים בעקבותיו, אולם העריך כי הקיצוץ בתקציב לא יגרום למשבר פיננסי. "לא כולם יסבלו מהקיצוצים האלו מיד", אמר אובמה. "אבל הסבל יהיה אמיתי".

הנשיא ציין גם כי רבים מחברי בית הנבחרים הרפובליקאים נוטים לעשות לו דמוניזציה, אולם הוסיף כי קיימת תמיכה שקטה בגישתו המאוזנת הן בקרב דמוקרטים והן בקרב רפובליקאים בגבעת הקפיטול.

"אני מוכן לבצע צעדים קשים לצמצום הגירעון בתקציב", אמר אובמה, אשר הוסיף כי הוא אינו פוסל רפורמה בסעיף תשלומי ההעברה של הממשל, בתנאי שהרפובליקאים יסכימו לתמוך בחקיקה לסגירת פרצות בחוקי המס בארה"ב, אשר תאפשר לממשל להגדיל את הכנסותיו ממיסוי.

היום בחצות לפי שעון ארה"ב - אם לא תושג פריצת דרך ברגע האחרון - צפויים להיכנס לתוקפם קיצוצי רוחב שרירותיים בתקציב הממשל בארה"ב, דבר שצפוי לגרור פיטורים המוניים, בעיקר במשרד ההגנה, לפגוע קשות בשירותים הציבוריים ולהביא להאטה בצמיחת כלכלת ארה"ב.

הקיצוצים הצפויים ייכנסו לתוקף, לאחר שהרפובליקאים והדמוקרטים בקונגרס לא הצליחו להגיע להסכמה על תוכנית אלטרנטיבית לצמצום הגירעון בתקציב. הנשיא ברק אובמה נפגש היום עם מנהיגי הקונגרס בבית הלבן כדי לבחון דרכים להימנע בכל זאת מהקיצוצים, שנאמדים בסכום כולל של 85 מיליארד דולר עד סוף השנה, וב-1.2 טריליון דולר בתשע השנים הבאות.

עם זאת, בתום הפגישה, אמר יו"ר בית הנבחרים האמריקאי, הרפובליקאי ג'ון ביינר, כי מפלגתו תתנגד לכל העלאה נוספת של מסים. "הנשיא קיבל את העלאות המסים שהוא רוצה בראשון בינואר", אמר ביינר, בהתייחס להסכם בין הדמוקרטים לרפובליקאים שאיפשר את תפוגת הקלות המס לבעלי השכר הגבוה בארה"ב בתחילת השנה.

עם זאת, הציפיות מהפגישה היו מלכתחילה נמוכות לאחר שאתמול דחה הסנאט שתי הצעות - האחת של הדמוקרטים ושנייה של הרפובליקאים - לפיתרון הסוגיה. "עלינו לעבוד ביחד כדי להפחית את הגירעון בדרך מאוזנת - בקיצוצים חכמים וסגירת פירצות מס", אמר אובמה בהודעה שפירסם אתמול.

הקונגרס יכול לעצור את הקיצוצים בכל זמן נתון לאחר שייכנסו היום לתוקף, אם המפלגות יגיעו להסכמה. בהיעדר הסכם, ייאלץ הפנטגון לקצץ 13% מתקציבו בחצי השנה הקרובה. תקציבים נוספים, מתוכנית החלל של נאס"א ועד לתקציבי חינוך ואכיפת החוק, יספגו קיצוץ של 9%.

קרן המטבע הבינלאומית הזהירה כי הקיצוצים יפחיתו 0.5% לפחות מהצמיחה של כלכלת ארה"ב השנה, ויובילו להאטה בצמיחת הכלכלה העולמית. בנוסף, ההערכות הן כי הקיצוצים יעמידו בסכנה 750 אלף משרות בארה"ב.

אם הקיצוצים יישארו בתוקף עד ספטמבר, צופה הממשל שיבושים חמורים בתחום התעופה, בעקבות פיטורים בשורות עובדי אבטחת שדות התעופה ופקחי התעופה. בפנטגון צפויים בין היתר עיכובים בייצורם של כלי נשק, בתעשיית המזון צפויים שיבושים בפיקוח על הבשר, ובתחום הרפואה - פרויקטי מחקר לגבי סרטן ואלצהיימר יבוטלו או יצומצמו. בנוסף, יפוטרו אלפי מורים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"