תוכנית המזון הופרטה, המזון נבזז וילדים בהודו מתים ברעב

השחיתות בתוכנית המזון הממשלתית של הודו שהיקפה כ-2 מיליארד דולר לא מסייעת לשיעור תת-תזונה של כ-75%

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

שלושה קברים זעירים במרחק כמה דקות הליכה מהכפר פלטופור באוטאר פראדש מעידים מה קורה כאשר משאיות עמוסות אבקה מזינה מפסיקות להגיע לאזור הנידח של מזרח הודו. אספקת האבקה הצהובה חסרת הטעם של גרייט ואליו פודס, במימון תוכנית בהיקף 2 מיליארד דולר לעניים והצעירים ביותר בהודו, הופסקו באוגוסט.

המזון היחיד שאמו של ג'יאלאל בן השנתיים יכולה להרשות לעצמה, עם הכנסה שנתית של כ-75 דולר, היה אורז מאודה. כשהימים הפכו לשבועות, הילד איבד עוד ועוד משקל. בכיו הלך ונחלש. חומו עלה. הוא לא היה מסוגל לעמוד. ב-23 בספטמבר ג'יאלא מת כשהוא קשור במנשא לחיק אמו, שחיפשה עזרה באזור. הוא לא היה הילד הראשון בכפרו שמת מרעב, וגם לא האחרון, וגם כפרו אינו לבדו במצב זה.

התוכנית היחידה של הודו להזנת כ-160 מיליון ילדים מתחת לגיל 6 הכזיבה עשרות מיליונים ברחבי המדינה. המיליארדים שהקציבה הודו להאכלת הילדים - 4.4 סנט לילד ביום - כמעט ולא שינה במאום את שיעור תת-התזונה במדינה, מהגבוהים בעולם.

עקורים באסאם

התוכנית הממשלתית איפשרה למערך חברות פרטיות לנהל את הפצת המזון, בניגוד להוראות בית המשפט העליון של הודו. במשך כמעט עשור, חברות אלה סיפקו - או לא סיפקו - קצבאות אבקה חסרות טעם בעלות ערך תזונתי מפוקפק, לפי ראיונות, מסמכי בית משפט, ודו"ח סודי שהראה שלפחות סוכנות ממשלתית אחת ידעה על הגניבה והשחיתות במשך יותר משנה.

חוסר התפקוד של תוכנית המזון לילדים של הודו, הנקראת "שירותים משולבים להתפתחות הילד" (ICDS), הוא רק דוגמה אחת לתת-התזונה הרווח במדינה. יותר מ-75% מאוכלוסיה המונה 1.2 מיליארד נפשות אוכלים פחות מיעדי המינימום הנקבעים על ידי הממשלה. ב-1983 עמד שיעור זה על כ-66%.

פוליטיקאים מושחתים וארגוני הפשע שלהם בזזו מזון בשווי כ-14.5 מיליארד דולר שנועד להפצה למשפחות באוטאר פראדש לבדה. שר המזון, ק.וו. תומס, סיים בפתאומיות ראיון וביקש מכתב בלומברג לעזוב את החדר כאשר נשאל לגבי שחיתות במערכת הפצת המזון.

בכל הנוגע לתוכנית הילדים, הממשלה ו-6 ממשלות מקומיות כשלו להגיב גם לאחר אזהרות חוזרות ונשנות כי המזון לא מגיע או אינו עומד בתקנים בסיסיים. דו"ח ממשלתי הראה כי ב-2011, 60% מהמזון שנועד לילדים נעלם בשרשרת המזון. לראש הממשלה מנמוהן סינג נאמר על פגמים בתוכנית במכתב מ-2007 מטעם חוקר בית המשפט העליון, ופעם נוספת בפגישה ב-2009 עם נציבי בית המשפט, לדברי שני אנשים שנכחו בפגישה. בית המשפט העליון הורה לממשלת הודו לפתור את הבעיות בתוכנית המזון כבר שלוש פעמים מאז 2004.

בתגובה לפניית בלומברג, משרד ראש הממשלה הציע תוכנית לשיפור תוכנית המזון. תוכנית מאוקטובר 2012 מצביעה על כוונה לארגון מחדש של ה-ICDS ב-3 השנים הקרובות, תוך התמקדות בילדים מתחת לגיל 3. הקצבות יומיות גבוהות יותר יגדילו את ההוצאות על תזונה בתוכנית ל-7.8 מיליארד דולר מהממשל המרכזי ב-5 השנים הקרובות. ממשלות המדינות השונות בהודו לרוב משלימות סכום דומה. אך תוכנית הרפורמה אינה מציינת האם ייאסר על חברות פרטיות לשחק תפקיד בתוכנית.

בהודו נרשם השיעור הגבוה ביותר של ילדים הסובלים מתת-תזונה או תזונה לקויה, מלבד טימור המזרחית, לפי מדד הרעב העולמי של 2012. לפי הדו"ח, 43.5% מהילדים בהודו סובלים מתת-משקל.

מזון בשווי 540 מיליון דולר שנועד לילדים בהודו נגנב או נרשם כמסופק באמצעות מסמכים מזוייפים ב-2009, לפי בדיקה פנימית מ-2011 שבוצעה על ידי המועצה הלאומית למחקר כלכלי יישומי בניו דלהי (NCAER). באוטאר פראדש ובמהרשטרה, המדינות המאוכלסות ביותר בהודו, מרבית הכסף הזה עבר לידיים פרטיות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה