לא רק מיט רומני הפסיד בבחירות: ערוץ פוקס ניוז מלקק את הפצעים

ליברלים בארה"ב חגגו את החלטת הערוץ "להוריד לספסל" שניים מהפרשנים הימנים הבכירים שלו, קרל רוב ודיק מוריס, אך מומחים מעריכים כי עדיין מוקדם להכריז על התמתנות הערוץ, וכי השינויים שחלו בו הם לא יותר מתרגיל טקטי

גרדיאן
פול מוריס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
פול מוריס

מבחינת הליברלים בארה"ב, הדובדבן שבקצפת הניצחון של ברק אובמה בבחירות לנשיאות היא החלטת ערוץ הטלוויזיה פוקס ניוז לצמצם את השימוש בפרשנים פוליטיים ימניים כמו קרל רוב ודיק מוריס. ההחלטה מעלה אפשרות שרק מעטים חזו - שערוץ החדשות השמרני נמצא בנסיגה.

עם בחירתו מחדש של הנשיא אובמה בחודש שעבר, הערוץ שבבעלות ענקית המדיה ניוז קורפ נאלץ להתאים את עצמו למציאות חדשה. כעת הוא ניצב בפני ארבע שנים נוספות של נשיאות אובמה. תוצאות הבחירות נתפשו על ידי רבים גם כדחיית ההקצנה של המפלגה הרפובליקאית בכיוון תנועת מסיבת התה.

כתוצאה מכך, מומחים מעריכים כי הערוץ יצא מהבחירות שבהן הובס המועמד הרפובליקאי, מיט רומני, כמו מפלגה הרפובליקאית עצמה - עם תדמית מוכתמת. "אלה היו בחירות מזיקות מבחינת פוקס, לא רק בגלל תוצאותיהן, אלא בגלל השבועות שקדמו להן, ובגלל ההתפרצות המפורסמת של רוב בערב הבחירות", אומר ג'ק לולה, מומחה מדיה מאוניברסיטת ליהיי.

בתקרית שאליה מתייחס לולה, הטיל רוב ספק ביחידת הסקרים של הערוץ עצמו, שהחליטה להכריז על ניצחון של אובמה במדינת המפתח אוהיו. באירוע נדיר בתולדות השידורים החיים בטלוויזיה - שעליו הורה רוג'ר איילס, ממייסדי הערוץ - הלכה השדרנית מגן קלי עם צוות טלוויזיה לדסק קבלת ההחלטות של פוקס, שעמד על שלו ויצא נגד הטענות של רוב. בעבור רבים, ובהם גם מבקרים רבים של הערוץ, היה זה רגע מכונן, שבו האג'נדה השמרנית הבלתי מוסווית כמעט של הערוץ התנגשה במציאות. עד מהרה נהפכה התקרית גם לאירוע ויראלי באינטרנט.

רוג'ר איילס (משמאל), נשיא פוקס ניוז, בתוכנית הבוקר של הערוץ

מאז, בעוד המפלגה הרפובליקאית עצמה נחלקת בין קולות מנהיגים, הקוראים למדיניות מכילה יותר, לבין הבסיס השמרני הזועם, כבר הציג פוקס ניוז סימנים נוספים למיתון עמדותיו. לא זו בלבד שהוא "הוריד לספסל" את רוב ואת מוריס - כעת נדרש אישור מההנהלה הבכירה להעלותם לשידור - אלא שחלק מהאישים הבכירים בו משנים מדיניות.

יומיים בלבד לאחר הבחירות, שבהן זכה אובמה ברוב גדול בקרב מצביעים היספניים, אמר שדרן פוקס שון האניטי למאזיני תוכנית הרדיו שלו שהשקפותיו על מהגרים בלתי חוקיים התקדמו, ושכיום הוא תומך במסלול לאזרחות. גם הפרשנית הקבועה אן קולטר החליפה הילוך. בשבוע שעבר חשפה כי כעת היא תומכת בהעלאת מסים על עשירים כטקטיקה פוליטית.

השפעה עצומה בתוך המפלגה

ייתכן שהשינויים משקפים את העמדה הממסדית של פוקס ניוז ושל איילס בתוך המפלגה הרפובליקאית, שבה לשניהם יש השפעה עצומה. אי הנוחות של הערוץ משקפת את העצבנות בקרב התורמים הגדולים ומנהיגי המפלגה בנוגע לצמיחה דמוגרפית בקרב מיעוטים, שעשויה לשחק לידי הדמוקרטים בבחירות בהמשך הדרך.

עוד לפני הבחירות, שם פוקס קץ לתוכניתו של השדרן הידוע גלן בק, שהתפרסם בזכות תיאוריות קשר ימניות והתבטאויות גזעניות. גם בק איבד מהפופולריות שלו בקרב מנהיגי הרפובליקאים. "רוג'ר איילס הוא חלק בלתי נפרד מהממסד הרופבליקאי. יש לו תפקיד מנחה. פוקס הוא חלק מהמכונה הרפובליקאית לא פחות משהוא תאגיד מדיה", אומר טים דיקינסון, כתב פוליטי במגזין "רולינג סטון", שפירסם כתבת פרופיל ארוכה על איילס במגזין.

ואולם, יש המזהירים כי החגיגה הליברלית סביב התמתנות פוקס עוד מוקדמת. כך למשל, פוקס יצא נחרצות נגד סוזן רייס, המועמדת המועדפת על אובמה לתפקיד שרת החוץ, בשל דברים שאמרה לאחר התקפת הטרור בבנגאזי, שבה נהרג שגריר ארה"ב בלוב.

פוקס ניוז בזמן ההכרזה על ניצחון אובמהצילום: צילום מסך

רבים מהשדרנים והמארחים בפוקס ביקורתיים מאוד ביחס לאובמה, והערוץ מציע תפריט סדור של בשר מדמם לקהל השמרני. יש אף מי שצופים כי רוב עצמו יחזור לערוץ באופן קבוע. "אני חושב שהדבר דומה להטעיה בכדורסל. הם לא באמת לחוצים לבצע שינוי מהותי", אומר ריק אדמונדס, אנליסט ממכון פוינטר.

מאז שפוקס ניוז נוסד ב-1996, הוא נהפך לכוח השולט בחדשות בכבלים, והשפעתו הפוליטית מרחיקה הרבה מעבר לכמה מיליוני צופיו. זהו גם ערוץ רווחי מאוד לחברה האם. "לא יהיה בעתיד הקרוב שינוי בהלך הרוח, מכיוון שלדעתי לא המפרסמים ולא הצופים לא ידרשו זאת. מיליוני שמרנים אוהבים לצפות בערוץ, ואפשר למכור בזכותם הרבה מאוד פרסומות", אומר אדמונדס.

קרל רוב. האג'נדה השמרנית התנגשה במציאות

אך ביום המשמעותי ביותר בארבע שנים - ליל הבחירות - פוקס ניוז הפסיד בקרב על הצופים. CNN נהנה מ-8.8 מיליון צופים, לעומת 8.7 מיליון צופים בפוקס. אך תנאי היסוד בשוק לא השתנו. בנובמבר כולו חזר פוקס לשלוט בשעות צפיית השיא זה החודש ה-131 ברציפות.

ביסודו, פוקס ניוז הוא עדיין עסק שבו שורת הרווח חשובה לפחות כמו השורה הפוליטית, אם לא יותר. ועם כהונה שנייה של אובמה, הוא עדיין ערוץ עשיר של זעם שמרני, שיכול למשוך צופים. "פוקס עדיין צריך להאכיל את החיה הימנית. ייתכן שאיילס ינחה את הצופים לנקודה מתונה יותר, אך לא סביר שזה יקרה", אומר דיקינסון.

אלא שלא כולם בפוקס רואים זאת כך. הערוץ עוד טוען כי הוא מסקר את החדשות בצורה "הוגנת ומאוזנת", ובאחרונה פרש איילס בקווים כלליים את פילוסופיית העריכה שלו באופן המפיג את החששות שעלו עקב תבוסת רומני. "אני יודע שאף אחד לא מאמין לזה, אבל אין לנו אג'נדה", אמר איילס בראיון נדיר לבלוג TVNewser. "לא אכפת לי לשבח את הבחור (אובמה), ולא אכפת לי לבקר אותו. כל יום הוא יום חדש תחת השמש".

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט