אירופה סוערת |

המעסיקים תוקפים: שביתות הצנע פוגעות בכלכלה

(עדכון) בכל רחבי אירופה נרשמות היום שביתות מחאה נגד הצנע ■ במדריד נפצעו כמה מפגינים אחרי עימותים עם המשטרה ■ איגודי העובדים באירופה מצפים להפגנות ב-23 מדינות ביבשת במסגרת "יום הסולידריות והפעולה"

בכל רחבי אירופה נערכות היום שביתות מחאה נגד תוכנית הצנע במדינות רבות ביבשת. לפי טענות המארגנים, זו פעולת המחאה המתואמת הגדולה ביותר באירופה.

המהומות במדריד

בצל ההפגנות הסוערות בספרד, איטליה, פורטוגל ומדינות נוספות, השביתות ספגו ביקורת מצד המעסיקים הגדולים ביבשת, שטוענים כי הן פוגעות בכלכלה האירופית החלשה ממילא ומרתיעות משקיעים זרים.

"אם אתה מתחיל לשבות ברמה ארצית ובחברות פרטיות אתה רק תפגע בכלכלה, וזה לא הדבר הנכון לעשות היום... זה יעלה מיליארדים", צוטט פיליפ דה באק, יו"ר יורוביזנס - פדרציית המעסיקים של האיחוד האירופי, באתר ה"גרדיאן".

"אנליסטים הרי מעריכים נזק של 1 מיליארד ליש"ט על כל יום של מזג אוויר גרוע בבריטניה, אז ברור שלשביתה כללית בספרד ופורטוגל, והמחאות באיטליה ויוון, תהיה עלות משמעותית".

"יום הפעולה" באירופה

בספרד, יוון, פורטוגל ואיטליה, הכריזו ארגוני עובדים על שביתות כלליות. קונפדרציית איגודי העובדים של אירופה (ETUC) אחראית על ארגון המחאה ביבשת תחת הסיסמה: "למען עבודות וסולידריות באירופה. לא לצנע". לפי ETUC, הצנע "גורר את אירופה לקיפאון כלכלי, מיתון עמוק והמשך התפרקות המודל החברתי של אירופה". המארגנים טוענים כי תוכניות הצנע מובילות רק להגדת האי שיוויון הכלכלי. ETUC העלו ליו-טיוב סרטון ובו מפצירים בכל העובדים באירופה לצאת להפגין.

המארגנים טוענים כי "יום הפעולה" באירופה אמור לאותת למנהיגים ביבשת לנטוש את התוכניות שלהם להעלות מסים וקיצוץ בהוצאות הממשלה ותוכניות צנע שמיושמות בשנים האחרונות בניסיון להציל כלכלות היבשת שסובלות ממשבר החוב. לפי הערכות, 40 איגודי עובדים ב-23 מדינות יהיו מעורבים בפעולות המחאה.

בצרפת פתחו כבאים בשביתה וחסמו רחובות בעיר לה מאן. בלונדון חסמו מפגינים של תנועת אוקיופיי לונדון רחובות בבירה הבריטית. בשווייץ ובבלגיה דווח על שיבושים חמורים בתנועת הרכבות.

עימותים אלימים במדריד

במדריד נרשמו עימותים אלימים בין מפגינים לשוטרים אחרי שההפגנות שם החלו כבר בחצות. לפי דיווחים מהבירה הספרדית, פרשים של המשטרה היכו מפגינים ובסך הכל נרשמו לפחות 30 פצועים ו-18 שוטרים שנפצעו. מספר העצורים בהפגנות בכל רחבי המדינה עלה ליותר מ-60. בספרד בוטלו עד כה יותר מ-650 טיסות וחברת התעופה הפורטוגלית TAP ביטלה 45% מהטיסות שלה. בתי החולים בספרד עובדים במתכונת חירום.

פרננדו טוקסו, ראש ארגון העובדים הגדול בספרד, אמר לרויטרס כי "אנחנו מתבוננים על רגע היסטורי באיחוד האירופי". זו הפעם השנייה שבה נערכת בספרד שביתה כללית מאז שנכנס לתפקידו ראש הממשלה, מריאנו ראחוי, בסוף 2011.

ספרד סובלת משיעור אבטלה גבוה במיוחד ואחד מכל ארבעה אנשים במדינה מובטל. אבטלת הצעירים במדינה חצתה את קו ה-50% והיא ממשיכה לעלות באופן עקבי. "אנחנו הולכים להפגין מפני שהם מתעלמים מזכויות האנשים. אנחנו מפונים ומעלים לנו את המסים", אמרה לרויטרס סנדרה גונזלס, סטודנטית לעבודה סוציאלית במדריד.

עצרות מחאה בפורטוגל

גם בפורטוגל, שבה נערכת היום שביתה כללית, צפויים העובדים לערוך צעדות מחאה. בשבועות האחרונים הוצגו צעדי צנע נוספים על ידי ראש ממשלת פורטוגל, פדרו פאסוס קואלו הכוללים, בין היתר, מס הכנסה חדש של 4% שיהיה תקף לכל המשכורות, עם תוספת של 2.5% על המשתכרים יותר מ-80 אלף יורו בשנה. בנוסף, יועלה המס על נהיגה במכוניות מ-1.3% ל-10% ותעריפי החשמל יועלו בממוצע ב-2.8% בשנה הבאה.

המפגינים בפורטוגל מפנים את החצים שלהם לקאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שלדבריהם אחראית לכל תוכניות הצנע ולדרדור מצבה של פורטוגל. ראש איגוד העובדים CGTP בפורטוגל, ארמניו קרלוס, אמר כי "זו השביתה הראשונה מעולם בכל חצי האי האיברי. זה סימן גדול לאי שביעות הרצון ואזהרה לרשויות האירופיות".

השביתות בפורטוגל קיבלו חיזוק מנתוני המקרו שפורסמו היום והראו כי כלכלת המדינה התכווצה ברבעון השלישי ב-0.8%. זה הרבעון השמיני ברציפות שבו מתכווצת כלכלת המדינה וברבעון הקודם התכווצה כלכלת פורטוגל ב-1.1%.

באיטליה נערכו היום הפגנות ב-100 מוקדים שונים במדינה ושביתה כללית הוכרזה למשך ארבע שעות. כוחות פיזור הפגנות התעמתו עם סטודנטים במילאנו אחרי שהם התפרעו ברחובות העיר וניפצו חלונות של בנק. ברומא זרקו סטודנטים אבנים על כוחות המשטרה בניסיון לפרוץ את הדרך לאזור בעיר שבו מתגורר ראש הממשלה, מריו מונטי. שרים בממשלה האיטלקית פונו אתמול במסוק מזירת הפגנות בסרדיניה.

עובדי המגזר הציבורי והפרטי ביוון עצרו היום את עבודתם והחלו להפגין נגד צעדי הצנע. בשנה האחרונה נערכו ביוון 19 שביתות כלליות, כשרק בשבוע שעבר נערכה שביתה כללית בת יומיים בזמן הדיונים על הקיצוצים בתקציב המדינה. פעיל בארגון עובדים ביוון אמר: "יוון כבר לא לבד. מדינות אחרות באירופה סובלות מהמדיניות הניאו-ליברלית הנוראית הזו".

בשבוע שעבר אושרה בפרלמנט היווני הצעת התקציב, הכוללת קיצוצים בהיקף של 9.4 מיליארד יורו במשכורות ובפנסיות של עובדי המגזר הציבורי ובמערכות הרווחה. במסגרת ההצעה, גיל הפרישה יועלה מ-65 ל-67, ויתבצעו כמה העלאות מסים. משטרת אתונה, שמתורגלת באחרונה בפינוי הפגנות, מסרה כי היא מצפה לכ-1,000 מפגינים.

גם בגרמניה מקיימים איגודי עובדים עצרות תמיכה בתנועת המחאה האירופית. ואולם מלבד כמה הפגנות סמליות עושה רושם כי הרחובות בערי גרמניה נותרו שקטים. ארגוני העובדים בגרמניה קוראים לממשלה המקומית לנקוט בפעולות חברתיות יותר כדי להפחית את החוסר איזון במדינה ובאירופה כולה. מרקל, שאליה מכוון חלק נכבד מהזעם בכל היבשת, הגיבה להפגנות ואמרה כי היא מקבלת את המחאה וכי לכל אחד יש זכות להפגין. "אני הייתי 34 שנים במדינה שבה לא היו יכולים להפגין", אמרה מרקל בהתייחסה לשנים שבהם חיה במזרח גרמניה.

בצרפת צפויות להיערך היום 130 עצרות מחאה בכל המדינה. איגודי העובדים והמסחר בצרפת הודיעו כי הם מעוניינים להציג "התנגדות רחבה" לצעדי הצנע. נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, אמר אתמול כי ההפגנות לא מטילות ספק בממשל שלו, אלא תומכות בו.

בטוויטר סוערות הרוחות על המחאה בכל אירופה ומשתמשים מסוימים טוענים כי רשתות התקשורת בעולם אינן מדווחות על ההפגנות. ואמנם, הידיעה על ההפגנות מפורסמת במרבית כל התקשורת בעולם, אך עד כה לא הודגשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"