פול וולקר: חייבים לקצץ טריליונים בתקציב; ארה"ב בסכנה מוחשית

על רקע איום המצוק הפיסקלי, נגיד הבנק הפדרלי לשעבר משרטט עבור הנשיא אובמה את המדיניות הכלכלית לקדנציה השנייה; הוא ממליץ לערוך רפורמה מקיפה במיסוי ולבחון מחדש את תכניות הביטוח הלאומי ומדיקר

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נדן פלדמן
נדן פלדמן

פול וולקר, לשעבר נגיד הבנק הפדרלי, משרטט עבור נשיא ארה"ב ברק אובמה את המדיניות הכלכלית הרצויה לארבע השנים הבאות, בטור שפירסם ערב הבחירות.

וולקר, התומך באובמה, מביע דאגה עמוקה ממצבה הנוכחי של כלכלת ארה"ב, על רקע איום המצוק הפיסקלי - חבילת קיצוצים בהוצאות הממשלתיות והעלאות מס בהיקף 600 מיליארד דולר שיכנסו לתוקף בתחילת 2013, בהיעדר הסכמה בין הדמוקרטים לרפובליקאים.

פול וולקר עם ברק אובמהצילום: בלומברג

"האמריקאים חייבים להבין מה מוטל על כף המאזניים", כותב וולקר במאמר שפירסם באתר "ניו יורק ריוויו". "אין ספק שהצריכה המופרזת שלנו במשך שנים הובילה למשבר הכלכלי והפיננסי ב-2008, ועלינו לאזן מחדש את הכלכלה". הדרך לכך, לדעת וולקר, עוברת דרך השקעות מקומיות גדולות יותר ושיעור חיסכון גבוה יותר של משקי הבית.

"אנחנו מסתכלים על עצמנו כאומה מצוינת, החזקה והעשירה בעולם משתנה שעובר טלטלות. אולם כעת ארה"ב שקועה בחובות ונשענת על תזרימי הון חיצוניים, ללא חיסכון משלה, עם צמיחה נמוכה וקיפאון בהכנסות של משקי הבית. אלה אינם מאפיינים של מדינה שמסוגלת להמשיך להנהיג את העולם".

וולקר מגדיר עבור הנשיא הנבחר את קווי המדיניות הכלכלית הרצויים לארבע השנים הקרובות, על מנת "להבטיח את העתיד הכלכלי של ארה"ב ולפתור את בעיית החוב" שלה. לדבריו, הממשל חייב לקצץ בהוצאות הממשלתיות לאורך זמן, בהיקף של מאות מיליארדי דולרים בשנה. "חלק מזה ייעשה באמצעות רפורמות מבניות" שיוכלו לייעל את עבודת הממשל.

הרפורמה החשובה ביותר בה צריך לנקוט, לפי וולקר, היא בתחום המיסוי. "הרפורמה צריכה להיות על מס אישי ועל מס חברות, בדרכים שישענו יותר על הוצאות צריכה מאשר על השקעות".

לאור "הגירעונות התופחים והלחצים הדמוגרפיים", וולקר סבור כי יש לבחון מחדש את שתי תכניות הרווחה הגדולות של הממשל - הביטוח הלאומי ומדיקר, המעניקה ביטוח בריאות לפנסיונרים וקשישים.

וולקר מביט קדימה ומתייחס גם לסיכונים הגיאו-פוליטיים של ארה"ב. "עלינו לשקול כיצד מדיניות המס וההוצאות הממשלתיות משתלבות עם מדיניות הסביבה, ההתחממות הגלובלית והחתירה של ארה"ב להשיג עצמאות בתחום האנרגיה".

נגיד הבנק הפדרלי לשעבר מודע כי מדובר ב"תוכנית שאפתנית", אולם סבור כי היא לא בלתי אפשרית, גם בהתחשב בקרע בין הדמוקרטים לרפובליקאים בקונגרס. "יותר מדי מונח כאן על כף המאזניים מכדי לנקוט בעמדה פוליטית קוטבית. הבעיות הכלכליות והפוליטיות שלנו, אם לא ייפתרו, מהוות איום חמור, לא רק על עתידנו הכלכלי אלא גם על הביטחון הלאומי ויכולתנו למלא תפקיד חשוב בעולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב