פתרון הקסם המפתיע של קרן המטבע הבינלאומית למשבר

דו"ח של קרן המטבע בוחן את יישום "תכנית שיקאגו" משנות ה-30, ומגיע למסקנה כי נטרול כוחם של הבנקים, יסייעו לכלכלה העולמית

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

דו"ח של קרן המטבע הבינלאומית (IMF) טוען כי מצא פתרון קסם שיעלים את החוב הציבורי של ארה"ב, בריטניה, גרמניה, איטליה או יפן במחי יד, מדווח העיתון "דיילי טלגרף" הבריטי.

לפי הדו"ח, אפשר לא רק למחוק חובות, לעודד צמיחה ולייצב מחירים במהלך זה, אלא גם להדיח את הבנקאים ממרום כס מלכותם בעולם הפיננסי.

המהלך שמציע הדו"ח הוא החלפת מערכת יצירת הכסף על ידי בנקים פרטיים - האחראים לכ-97% מהיצע המזומנים בעול - במערכת יצירת כסף ממשלתית. מדובר בחזרה לנורמה ההיסטורית, שקדמה להעברת הנפקת הכסף לידיים פרטיות ב-1666 על ידי צ'רלס השני באנגליה. למעשה, הרעיון הוא לדרוש מהבנקים להעמיד יתרות של 100% כנגד פקדונות, ובכך לגזול מהם את היכולת הנגזרת מהמצב הנוכחי, להדפיס כסף מהאוויר.

כריסטין לגארד והתיק

"לא זו בלבד, הבנקים גם יידרשו ללוות כסף מהממשלות על מנת לגבות את הפקדונות, מה שיעביר את הממשלות לעודף במקום גירעון", נאמר בדו"ח. כך, הממשלות חוזרות לשלוט בהיצע המזומנים, ולכן לא צפויות בריחות המוניות מהבנקים וגם לא בועות אשראיי גדולות כבעבר.

הרעיון, המוצג בדו"ח של ירומיר בנס ומייקל קומהוף מה-IMF, התפרסם באוגוסט, אך החל לצבור תמיכה כעת. הוא מבוסס על רעיון משנת 1936 של שני פרופ', מאוניברסיטת שיקאגו, הנרי סיימונס ואירווינג פישר. שני אלה פירסמו מאמר שכונה "תכנית שיקאגו", אך גם למאמר זה למעשה יסודות עתיקים יותר, ששורשיהם כבר ברפורמות של סולון ביוון העתיקה, בשנת 599 לפני הספירה.

סולון מחק חובות, החזיר לאדמות שעוקלו לבעליהן, קבע מחירים מינימליים לסחורות והציף את השוק במזומנים. הרומאים התבססו על רפורמות אלה כ-150 שנה מאוחר יותר כאשר קבעו את מערכת הכספים שלהם.

הרעיון המרכזי של תוכנית שיקאגו הוא להפריד בין התפקידים המוניטריים ומעניקי האשראי של מערכת הבנקאות. "כמות הכסף וכמות האשראי יהיו עצמאים זה מזה". על מנת לגבות פקדונות, הבנקים יצטרכו להשתמש ברווחיהם. "הבנקים יהפכו למה שרבים מאמינים בשוגג כי הם היום: מתווכים טהורים התלויים במימון חיצוני על מנת להעניק הלוואות", נאמר בדו"ח.

מבקרי התיאוריה טוענים כי גם כיום, הבנקים מתמודדים עם החמרת דרישות היתרות שלהם, ברמה לאומית ובינלאומית, וכי מגמה זו פוגעת בהלוואות שהם מעניקים למגזר הפרטי. תוכנית שיקאגו לוקחת מגמה זו רחוק יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"