אם צמיחה כלכלית לא מביאה לאושר - אז מה כן?

ספר חדש של ראש רשות השירותים הפיננסים בבריטניה תוקף כמה מההנחות הכלכליות הרווחות - בהן זו הטוענת כי ממשלות צריכות לשאוף תמיד למקסום התמ"ג לנפש

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

אחת ההנחות הכלכליות המקובלות היא שצמיחה כלכלית גורמת לכולנו להיות מאושרים יותר - כשהתמ"ג צומח אנשים צורכים יותר ולפיכך הם מאושרים יותר. ספר חדש של אחת הדמויות הפיננסיות המשפיעות בעולם, מערער על הנחה זו.

אדייר טרנר, מי שעומד בראש רשות הפיקוח על השירותים הפיננסיים בבריטניה (FSA), ואשר טען בעבר כי רוב הפעילות הכלכלית היא חסרת תועלת מבחינה חברתית, מערער על תפישת הצמיחה כתורמת לאושר בספרו החדש, "Economics after the Crisis".

בספר תוקף טרנר שלוש הנחות כלכליות בסיסיות: ההנחה הראשונה היא שמטרתה של מדיניות צריכה תמיד להיות מיקסום התמ"ג לנפש. לדבריו, אין בכך טעם משום שצמיחה בתמ"ג לנפש אינה תורמת לאושר או לרווחה של בני אדם. ככל שחברות עשירות יותר, כותב טרנר, כך אנשים שואפים ליותר מוצרים שמהווים סמלי סטטוס. אך היות שסטטוס הוא דבר יחסי, אף פעם אין ממנו מספיק. צמיחה בעושר גם פוגעת באיכות הסביבה, מה שמפחית מערך היתרונות שלה. טרנר יוצא גם נגד שיטות המדידה של עושר. תמ"ג (GDP - תוצר מקומי גולמי) מודד את נפח התוצר אך לא את איכותו. ודווקא השיפור באיכות הוא שחשוב להגדלת שביעות הרצון, הוא טוען.

הטענה השנייה שטרנר מפריך היא ששווקים חופשיים יותר הם הדרך הטובה ביותר לייצר צמיחה מהירה ובטוחה. הוא טוען שלהנחה הזו אין שום הוכחות מוצקות בהיסטוריה. לפני מלחמת העולם הראשונה ארה"ב השיגה צמיחה מהירה למרות מכסים גבוהים, אין שום ראיות לכך שצמיחתן של מדינות עשירות הואצה בעקבות הדה רגולציה המקיפה בשווקים בשנות ה-80.

גורם משמעותי לאושר, לפי טרנר, הוא שוויון. מחקרים מראים שחברות שוויוניות יותר מאושרות יותר מחברות בעלות פערים גדולים. הטענה השלישית שטרנר תוקף היא זו כי מחויבות לצמיחה כלכלית מצריכה רמה מסוימת של אי שוויון, שהתרחב עם השנים. לדבריו, הרעיון של מסים נמוכים כתמריץ לעבוד הוא מוגזם, והבדלים קטנים בשכר הבכירים לא משפיעים על מידת החריצות שבה אנשים עובדים.

דבריו של טרנר חוזרים להתבטאות מפורסמת שלו מ-2009, אז אמר כי פעילות כלכלית בחלקה הגדול חסרת תועלת מבחינה חברתית. בספר הוא מעלה טענה לפיה בשלבים מוקדמים של פיתוח כלכלי, ליברזליזציה כלכלית מעודדת צמיחה ומרחיבה את מגוון ההזדמנויות, אך בשלב מאוחר יותר, הגברת הליברליזציה פחות מעודדת צמיחה ויותר מסייעת ל"רדיפת רנטות".

אדייר טרנרצילום: ביביסי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן